image

Instalace serv stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.09.2006
servo musí být nehybně upevněno
během letu nesmí dojít k jeho uvolnění

Serva musí být upevněna tak, aby se nepohybovala. Pokud se budou pohybovat, nikdy model nevytrimujete.

Při instalaci serva myslete také na případnou havárii. Je lepší, když při havárii povolí uložení serva než servo samotné.

Servo se dá upevnit různými způsoby.

Do trupu vlepte napříč dvě prkénka tvrdší balzy 10 mm na délku serva od sebe. Na takovémto držáku mohou být i dvě serva vedle sebe. Držáky lepte do trupu vhodným lepidlem aby vám při prvním tvrdším přistání nepochodovaly trupem sem tam. To platí zejména pro laminátové trupy. Po vytvrzení lepidla nasaďte serva do správné pozice a vyvrtejte díry pro šrouby. Dobré šrouby si díry vyříznou samy a stačí jim navrtat jen kousek.

Montáž na balzové hranoly je velmi šetrná při havárii. Balza povolí dříve než patky serva.

image Ve větroni nemusí být ani gumové silentbloky. V motoráku být musí. V motoráku zajistěte, aby se servo dotýkalo držáku jen silentbloky a ne svým pouzdrem. To by byly silentbloky nanic.
Pokud je v trupu více prostoru, vyřízněte obdélníkovou destičku z letecké překližky a do ní otvory pro dvě nebo tři serva. Někdy jsou takové držáky z umělé hmoty součástí RC soupravy. Desku zalepte do trupu. Otvory pro serva musí být takové, aby se servo desky nedotýkalo. Jediným styčným bodem musí být silentbloky.

Pokud ji chcete mít vyjímatelnou, přišroubujte ji. Můžete zase použít silentbloky.

Zvláštním případem je montáž serv do soubojových strojů z polystyrenu nebo polypropylenu. Zde se serva vlepují přímo do dutin trupu nebo křídla. Okolní materiál je však v případě havárie k rádiu velmi šetrný.


Instalace serv v křídleimage