¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Jedu fotit svítání na Standovu Rač stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.09.2007

Když jsem se kamaráda Standy zeptal, zda by se mnou nešel někdy ráno na Rač na svítání (podobně, jako jsme šli v zimě na Milešovku), zaskočil mě svojí odpovědí: "V sobotu nebo v neděli?"

Domluvili jsme si neděli. Sraz v 6:00 u Suché. Vstát v pět mi nedělá problémy a tak se mohu v klidu nasnídat, připravit si foťák a přiměřeně se obléct. S čím jsem ale nepočítal, je hustá mlha. U domu to vypadalo přijatelně, ale jak jsem vyjel z města - mlíko s dohledností pár matrů. Místo šedesát osmdesát jsem na místo srazu jel třicet čtyřicet. U modlanského rybníka jsem byl rád, že je u silnice značka "zatáčka". Už jsem měl pocit, že budu muset zastavit a kus silnice si projít. Na místo srazu jsem dorazil s desetiminutovou sekerou.

image

Mlha je ale žádoucí. Budeme ji potřebovat pro fotografování. Otázkou je, jak vysoko mlha sahá. naštěstí těsně před vrcholem Rače se nám z mlhy vynořil okolní kraj. tak to snad s tím focením vyjde.

Po polní cestě dojíždíme pod Rač (Loc: 50°37'11.34"N,13°55'29.3"E). I když do svítání chybí přes půl hodiny, dole v lese je docela dobře vidět. Podél skály lezeme nahoru, prodíráme se šípky a hledáme v šeru cestu na louku a skalní výběžek, který trčí nad údolí a ze kterého chceme fotit východ slunce. V půl sedmé jsme na místě.

image

Papírově má svítat po třičtvrtě na sedm, ale na nás slunce jukne až v sedm.

image
image
image

Je příjemně, bezvětří a i když je jen sedm stupňů, není nám zima. Mlha občas dýchne nahoru a zahalí okolí i nás neprůhlednou clonou.

image
image
image
image
image
image

V osm to balíme a jdeme dolů.

image

Poznámka: Cestou z domova a na kopec nás zaujala jasná hvězzda vysoko nad východem. Doma jsem zistil, že to je Venuše - viz Česká astronomická společnost.

(zveřejněno na stránce Co dělám?)