image

Nastavení času - shutter speed stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.03.2024

Ať filmujete kamerou určenou primárně pro natáčení videa nebo natáčíte fotoaparátem, můžete se spoléhat na její automatiku nastavení expozice. Expoziční automatika umí měnit ISO, clonu a čas závěrky tak, aby nebyl záběr přesvětlený nebo podexponovaný. Při natáčení videa je to ale trochu složitější, protože je třeba upravovat expozici tak, aby výsledné video zachycovalo děj tak, aby ho divák vnímal přirozeně.

Problém je, když se něco před kamerou nějakým způsobem významně pohybuje, nebo když se kamerou švenkuje, nebo panorámuje. Narazí na to každý, že obraz je najednou divně trhaný. Jednou příčinou je zapnutá stabilizace, obecně je problém s nastaveným časem závěrky.

Výše je příklad s pohybem objektu v záběru. Někdo ten rozdíl nevnímá, někdo ten rozdíl vidí. Co si ale všimne každý, je v oblasti našeho zájmu: letectví a leteckých modelů!

image

image

Na obou snímcích jsou modely s běžícím motorem, u obou modelů byla vrtule v reálu pozorovatelná jako průhledný disk. U toho prvního modelu to vypadá, jako že přistává s chcíplým motorem.

Příklady nesprávné práce s časem závěrky

Když se kameraman nestará o nastavení času, dopadne to tak, jak je vidět ve videu. Rotor vrtulíku nebo vrtule letadla, které v reálu vidí divák rozmazané a vnímá jejich rychlé otáčení, ve videu skoro stojí a jsou vidět ostře jednotlivé listy.

Správně

Čas závěrky musí být tak dlouhý, aby byly vrtule přiměřeně rozmazané. Když je hodně světla, je třeba pomoci si nasazením ND filtru. Solidní kamery mají ND filtr vestavěný a jeho aplikace je snadná, stačí sáhnout po přepínači.


zpátky na: Jak │ dál na: Letecký modelář filmařem


přehled kapitol:

  1. Video v kostce
  2. Čím, jakou kamerou?
  3. Jak
  4. Nastavení kamery - Čas
  5. Letecký modelář filmařem
  6. Tutorial Foto Škoda
  7. Střih videa
  8. Tipy

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video)