5.10.2008
Opakujte hody, soustřeďte se stále na přímý let. Snažte se doletět co nejdál. Model by měl ideálně letět v ustáleném klouzavém letu rovně a stále stejnou rychlostí. Dokonalé to je, když nebude poznat, že někdo model řídí. Nic si z toho ale nedělejte, když vám to tak dokonale nepůjde. Každý se to musel naučit.
Musí se to naučit vaše oči, ruce, hlava. A musíte dalšími a dalšími lety získat potřebný klid.
Cíl
-
Naučit se včasné a přiměřené zásahy do řízení
-
vytrimovat model pro přímý klouzavý let
Snažte se včas a přiměřeně regovat zásahy do řízení na vychýlení modelu z přímého letu. Čím je zásah do řízení včasnější, tím stačí menší výchylky kormidel.
Snažte se model vytrimovat. Pokud model samovolně přechází do letu k zemi, přesuňte trim výškovky malinko k sobě (do polohy těžký na ocas, přitaženo). Pokud se model snaží "vyplavat" nosem nahoru nebo houpe, přesuňte trim výškovky malinko od sebe (do polohy těžký na hlavu, potlačeno).
Pokud model samovolně zatáčí na některou stranu, snažte se ho vytrimovat tak, aby letěl rovně. Naklání-li se a z zatáčí-li stále na levou stranu, přesuňte trim směrovky (nebo křidélek) trochu doprava, proti smyslu naklánění.
Zřejmě stále nebudete schopni trimování provádět během vašich krátkých letů. Pamatujte si, jak se model choval a trimování proveďte až po přistání. Vím z vlastní zkušenosti a i u jiných jsem vypozoroval, že není snadné si ve vzrušené atmosféře prvních letů zapamatovat, kam model zatáčel. Výhodou je pomocník, kterému během letu řeknete například: "Zatáčí doprava" a on vám to po přistání zopakuje
Pokud vám to už jde, zpestřete si to ostřejším hodem. To vás přinutí k ostřejší korekci výškovkou. Zvládáte-li přímý let, zkuste zatočit o cca 45 stupňů, chvilku letět v tomto směru a potom opět zatočit do původního směru. Zásahy do řízení provádějte odděleně. Zatočte směrovkou, vraťte ji do neutrálu a korigujte výškovkou. Trénujte tyto mírné zatáčky dokud nemáte dostatečnou jistotu. To už by z vás měla spadnout ta největší nervozita. Lety trvají víc jak 10 sekund.
Nejčastěší chybou jsou pozdní a příliš hrubé zásahy do řízení. Projevuje se to tak, že model neletí rovně, potácí se ze strany na stranu. Někdy to dojde tak daleko, že nezkušený modelář dojde k závěru, že je model z nějakého záhadného důvodu neletuschopný. Často se dá adeptu létání ukázat, že jeho model letí sám docela obstojně. Správné je tedy regovat menšími výchylkami kormidel, ale včas.
Další chybou nebo spíše nedůsledností je opomenutí pečlivého vytrimování. Bez toho není možné dobře létat ve větších výškách a řídit model delší dobu. Nevytrimovaný model zatěžuje pilota a potřebné korekce neustále odvádí pilotovu pozornost.
Poznámka: U velkých letadel se pro trimování používá pojem vyvážení. Vyvážit letoun "těžký na hlavu", vyvážit letoun "těžký na ocas", vyvážit letoun "pro klouzání 100 km/h" atp. V modelářství se pojem vyvážit používá pro vyvažování modelu na zemi zátěží tak, aby byla dosažena požadovaná poloha těžiště.