image

Výuka létání

Přistání - rozpočet na přistánístálý odkaz / permalink

24.09.2004

Každý let končí přistáním (většinou :-). Teď už byste se měli snažit přistát na místě kde chcete vy a ne kde chce model nebo kam to zrovna náhodou vyjde.

Umět přistát na určeném místě je velmi důležité. Když se to naučíte, budete moci létat na menším prostoru. Pokud butete chtít v budoucnu létat na asfaltové dráze, bude pro vás schopnost trefit se na dráhu také důležité.

Cíl

Zvládnout krátký přímý let proti sobě a přistání proti sobě

Let proti sobě není o moc těžší než od sebe. Je ale třeba se na něj připravit. Bez přípravy se vám budou výchylky plést. Let skončí v lepším případě někde daleko od vás, v horším případě havárií.

Jak se model obrátí proti vám, tak je třeba se jakoby "přepnout" z letu od sebe na let proti sobě.

Příprava modelustálý odkaz / permalink

17.04.2004

Platí to co vždy. Zkontrolujte stav akumulátorů vysílače a přijímače.

Výběr terénustálý odkaz / permalink

13.05.2007

Terén stejný nebo podobný jako v předchozím případě.

Viz Výběr terénu.

Počasístálý odkaz / permalink

13.05.2007

Počasí stejné, jako v předchozím případě. Viz Počasí.

Protože poletíte v závěru letu proti sobě po větru, mělo by být opravdu bezvětří nebo jen mírný vánek.

Před startemstálý odkaz / permalink

13.05.2007

Rozmyslete si, v jaké asi vzdálenosti otočíte model proti sobě. Mělo by vám to vyjít tak, aby jste přistáli pod sebou v mírném protisvahu. Pokud model otočíte příliš brzy, hrozí vám přistání do strmé části kopce. To sebou nese poměrně velký náraz.

Příprava k letu je standardní. Zapněte vysílač a přijímač a překontrolujte funkci kormidel. Ujistěte se, že máte vytaženou anténu vysílače.

Na kopci musíte stát tak, abyste na model viděli i v závěrečné fázi letu. Nesmí vám zmizet za horizontem!

Vlastní letstálý odkaz / permalink

17.04.2004

Snažte se letět rovně a rovnoměrně. Zatáčku o 180 stupňů proveďte zpočátku mírnou a ve vzdálenosi, ze které dokloužete pod úpatí kopce.

Chyby

natáčení se do směru letu
přistání bez podrovnání
podrovnání vysoko nad zemí

Opět můžete s výhodou využít služeb pomocníka, který vám může pomoci sledovat výšku.

Zatáčku o 180 stupňů netočte za každou cenu. Pokud vám to nevyjde s výškou tak, abyste bezpečně zatočili, raději přistávejte v původním směru.

Protože teď přistáváte proti svahu, musí být podrovnání provedeno přesněji a razantněji. Těsně nad zemí začněte přitahovat tak, aby model letěl těsně nad zemí do kopce dokud neztratí rychlost a sám se neposadí.

Po celou dobu letu stůjte čelem k modelu a sledujte ho přímým pohledem. Nepomáhejte si natáčením se do směru letu a pozorováním modelu "dozadu přes rameno". Jakmile se model otočí proti vám, "přepněte" svoji mysl na "teď letím proti sobě".

Použijte jednoduchou poučku: kam padá křídlo, tam dejte knipl směrovky/křidélek. Model tak srovnáte do přímého letu.

Klesne-li pravé křídlo dolů (levé křídlo modelu), model se snaží zatočit doleva (ve směru letu). Vy výchylkou kniplu směrovky/křidélek ve stejném smyslu, jako se vám jeví náklon letadla - doprava, vychýlíte směrovku/křidélka doprava (ve směru letu) proti výchylce letu modelu.

Výchylky směrovky/křidélek by měly být přiměřené vychýlení modelu ze směru letu. Lepší je menší výchylka použitá včas, než větší použitá pozdě. Platí stejně jako u skutečného letadla: přímý let je nejtěžší.

Další letystálý odkaz / permalink

17.04.2004

Opakujte hody, soustřeďte se stále na přímý rovnoměrný let. Jde-li vám podrovnání při přistání, zkuste model otočit dříve a přistát ve strmějším svahu.

Před přistáním do protisvahu naberte trochu rychlost jemným potlačením. Uvědomte si, že letíte po větru a let se vám jeví rychlejší, než ve skutečnosti je. Přetažení modelu před přistáním vás v tomto případě vytrestá více než v předchozích případech.

Také si dejte pozor, aby vám bod dosednutí nevyšel v místě, kde právě stojíte :-) Zkuste přistát v předem zvoleném místě. Pokud budete takto přistání trénovat, budete později schopni sedat tzv. "k noze" a nebudete muset pro model potupně chodit bůhví jak daleko.
imageStarty s pomocným motoremLet v termiceimage