¦ Kontakt ¦ Hledat image

Podzimní setkání maket a polomaket větroňů na Rané 2009 Scale glider meeting Rana autumn 2009stálý odkaz / permalink

05.10.2009

Ve dnech 2. až 4. října 2009 se konal 4. ročník akce Podzimní Raná 2009 . podzimní setkání pilotů maket a polomaket větroňů a pilotů vlečných letadel na Rané. Pořadatelem akce byl Model glider klub za podpory Aeroklubu Raná a kolmanl.info. Akce se konala v areálu aeroklubu, na jeho letišti a na svazích kopce Raná.

image
foto Václav Bašek

Sešlo se přes 50 pilotů. V sobotu bylo registrovaných 52. Někteří létali s více modely. Buď s více větroni nebo s větroněm a vlečnou. Akce byla zase mezinárodní, protože přijeli přátelé z Německa.

Počasí nám opět vyšlo. V pátek foukalo přesně na severozápadní svah a tak prakticky všichni přítomní vyrazili létat na svah. Začalo se létat už po poledni a létalo se až do večera. Na ploše letiště se už za šera a za menšího větru zalétával nový vlečný stroj. Večer ve společenské místnosti se promítalo a tlachalo.

V sobotu dorazili další účastníci setkání a v hojném počtu také diváci. V deset hodin proběhl krátký brífink. Létalo se na kolíčky, plocha byla rozdělena do čtyřech sektorů - prostor pro vzlety, prostor pro frontu modelů a piloty s modely ve vzduchu, prostor pro přistávání a prostor pro diváky. Všichni vzali za své stanovená pravidla a létání probíhalo bez incidentů. Naše létání bylo koordinováno s provozem letiště ve spolupráci s AFIS (informační služba na letišti). Čekali jsme jen ojediněle na vzlety a přistání aerovleků našich dospělých vzorů. Foukalo od 5 do 7 m/s, na hraně na jihozápadním okraji letiště se trhaly mohutné termické bubliny a nad předpolím kopce to také pěkně nosilo. Běžně jsme vytáčeli výšky přes 600 metrů bylo dosaženo i výšek přes 900 metrů (měřeno). Jen vlekaři měli starosti, protože při zemi byla turbulence a tak to odnesla nějaká ta vrtule. Svítilo slunce, ale vzduch byl chladný. Poslední lety proběhly za velkého šera. Večer opět v klubovně.

V neděli jsme se probudili do opravdu větrného dne. Aerovleky by asi neměly smysl a stejně jsme byli všichni nažhavení na svah. Foukalo po kopci, ale s výškou se směr větru měnil a tak to na úbočí Rané dobře nosilo. Vítr byl o poznání silnější než v pátek (10 - 14 m/s) a tak byl prostor pro akrobatické létání.

Účastníci vyjadřovali při loučení spokojenost a zdá se, že se za rok zase na Rané sejdeme.

Pozvánkastálý odkaz / permalink

02.09.2009

pozvánka

image
kliknutím na obrázek získáte plakát k vytištění

Seznam přihlášených (XPS), Seznam přihlášených (TXT)Program
pátek:ubytování, volné létání
sobota: aerovleky na ploše letiště (vlečné jsou zajištěny) a svahové létání na kopci, večer posezení v klubovně, promítání, točené pivo.
neděle:létání

Létat se bude na kolíčky. Prostor letiště je pro létání s modely více než dostatečný. Několik set metrů trávy pro bezpečné přistání. Při severozápadním větru je možné svahové létání na cvičné louce na úpatí kopce vhodné i pro ty, kteří ještě létání se svým větroněm na svahu nezkoušeli. Hangárování modelů na učebně, nebo v hangáru.

Ubytování

Nocleh je možný v dřevěné nevytápěné společné ložnici ve vlastních spacácích, ve vlastním stanu nebo karavanu.

Možná bude v noci zima (mráz!), takže do dřeváku teplé oblečení a spacáky!
Také na létání si vezměte dobré boty! V neděli bývá dopoledne jinovatka image
Stravování

Od pátku od 18 hodin je zajištěno stravování v klubovně specializovanou firmou. Jinak stravování z vlastních zásob nebo v restauraci ve vesnici.

Startovné

Startovné bude stanoveno co nejnižší podle počtu účastníků tak, aby se pokryly náklady na pronájem klubovny, kuchyně a benzín do vlečných. Nocležné je 80 Kč v dřeváku, 30 Kč stanování. Poplatek za pobyt v areálu je 35 Kč (voda, záchod).

Benzín pro vlekaře je zdarma. Olej bude k dispozici zvlášť také zdarma.

Viz také:Aeroklub Raná u Loun, něco o kopci.

Takže, kdo jste ještě nezkusil létání na svahu, neváhejte a přijeďte

A kdo se se svým krásným modelem bojí na svah, má jedinečnou příležitost si to vyzkoušet a využít přítomnosti zkušenějších.

Kudystálý odkaz / permalink
21.09.2009

Veškeré zázemí akce je přímo v areálu Aeroklubu Raná. Kudy se na letiště dostanete?

image

Viz odkazy na mapy dole.

Od Loun (silnice 28) odbočkou na horizontu doleva do obce Raná. Projedete obcí až do obce Hrádek. Na konci obce je asfaltová odbočka doleva - je označena jako příjezd k letišti. Za závorou je parkoviště. Bude se parkovat na ploše letiště (piloti), ale konkrétní místo se dozvíte až na místě.

Od Bíliny (silnice 28) odbočkou na horizontu doprava do obce Raná. Dále jak bylo popsáno.

V minulosti někteří z vás, kteří jste přijížděli po dálnici D8, jeli po dálnici a dál po silnici E55 až do Ústí nad Labem a odtud na Ranou přes Bílinu. To je zbytečná zajížďka přes hory (Středohoří). Kratší je odbočit před koncem dálnice u Lovosic (sjezd-exit č.45) na slinici č.15 směr Most (před Středohořím) a jet okolo Třebenic a Libčevsi až na křižovatku se silnicí č. 257 a zde odbočit na Louny.

stálý odkaz / permalink


Podzimní Raná 2009image následující stránka