image

Poznatekstálý odkaz / permalink

19.12.2019

Když jsem si parametry různých kamer psal do tabulky pěkně do sloupců pod sebou, brzy se objevila jedna zákonitost. Zákonitost v cenách kamer, která plyne za zákonitostí fyzikálních.

image

Když se koukám na kamery ve stejné cenové kategorii, mají kamery s čipem 1/2,3" zoom dlouhý 630 - 650 mm, kamery s větším 1" velkým čipem mají zoom 350 - 380 mm. Kamery s velkým čipem, které mají zoom přes 600 mm, jsou o dost větší a jsou v úplně jiné cenové kategorii, vyšší.

Je to stejné jako u fotoaparátů. Když nasadíte stejný objektiv na fotoaparát full frame bezzrcadlovky a na bezzrcadlovku s menším APSC čipem, bude se chovat objektiv na fotoaparátu s menším čipem jako 1.5 x delší. Objektivy obdobné velikosti a ceny na kamerách s menším čipem mohou tedy být delší. Staví to tak člověka před volbu koupit buď kameru s velkým čipem, ale s menším zoomem, nebo kameru s velkým zoomem, ale s menším čipem.

Závěrstálý odkaz / permalink

23.12.2019

Postupně jsem prohlédl dokumentaci ke všem uvažovaným kamerám, kouknul jsem na videa točená jednotlivými typy kamer. U kamer Canon G50 a hlavně G60 byl problém najít nějaký relevantní materiál s použitím dlouhého ohniska. Je to asi tím, že obě kamery jsou opravdu letošní novinky a noví majitelé toho ještě moc nestačili natočit. Problém je i s tím, že není mnoho videí, kde autor uvede, jakou kamerou záběry točil. Snažil jsem se najít také nějaké diskuzní příspěvky, kde by se o kamerách mluvilo v dobrém či zlém. To je ještě obtížnější. Není to počítač ani televize, o kterých se dají najít na Heurece, na Alze a podobných webech bohaté reference. Dají se najít vzájemná porovnání dvou kamer, weby i videa, ale jsou to v drtivé většině jen formální srovnání parametrů, není v tom žádná praktická zkušenost. Udělat si tedy nějaký ucelený obrázek o kamerách na trhu není jednoduché.

image image image

Ze seznamu dvaceti kamer, které jsem si zapsal do excelové tabulky s parametry, cenami a postřehy recenzentů, jsem nakonec vytipoval tři:

Panasonic HC-X1000 jsem z výběru vyřadil, nepřesvědčily mě ukázky na YouTube, našel jsem poměrně dost negativních referencí.

Zadání na dlouhé ohnisko přes 600 mm vyhovuje jen typ G50. Z mých předešlých průzkumů ale vyplynulo, že to, čím se chlubí výrobci u kamer s velkým čipem ale s kratším objektivem, že dokážou zpracováním obrazu vykouzlit kvalitní obraz při dalším přiblížení oříznutím obrazu, tedy jakýmsi digitálním zoomem, je asi pravda. Proto jsem zařadil do výběru typ G60 a AX700, které mají objektiv dlouhý "jen" 380 a 350 mm. Na ukázkách, které jsem si našel, vypadá obraz digitálně přiblížený dobře.

Jediné místo na které jsem přišel, kde měli všechny kamery na osahání, byla prodejna Megapixelu v Praze. Kamery jsem v prodejně držel v ruce, měl jsem možnost si je krátce vyzkoušet. Je to těžká písemka, opravdu prakticky kameru vyzkoušet není možné, ovládání kamer není jednoduché a několik hodin na každou by bylo málo. V těch několika minutách lze jen zjistit, jak padne kamera do ruky, jak vypadá obraz na displeji, jak vypadá obraz v hledáčku, jak jsou dostupné ovládací prvky a jaký mají chod.

image

Každý si do takového vybírání přináší nějakou emoci, zkušenost. I já. Předešlé kamery, které jsem provozoval, byly Canon. A měl jsem s nimi výbornou zkušenost, líbí se mi obraz, který kamery produkují, líbí se mi jejich ergonomie. Fotoaparáty, které jsem v posledních letech provozoval, jsou značky Sony. První jsem si pořídil kvůli tomu, že jsem viděl, jak má Sony našlápnuto v technických inovacích a to se mi potvrdilo. Drhne to u nich v ergonomii, menu fotoaparátů Sony je hrozné. A platí to asi i u kamer. image Tak mě ke značce Canon táhne srdce, k Sony zase ten jejich inovační duch.

Do prodejny jsem si tedy přinesl tuto emoci a taky jsem měl nakoukáno plno recenzí a videí těmito kamerami pořízených. Všechny tři kamery jsou cca stejně veliké, ovládací prvky na "omak" mají taky podobné. Do ruky mi tedy padly všechny stejně, váhově jsou na tom taky stejně. Jak vypadá záznam jimi pořízený jsem měl nakoukáno a obojí - Canon i Sony mě uspokojovalo. První jsem měl v prodejně v ruce Canon a co mě hned zarazilo, byla velikost displeje. Připadal mi malý! První okamžitý pocit po zapnutí canonky tak bylo zklamání. Čitelnost displeje je pro mě důležitá, potřebuji ho mít čitelný i ze vzdálenosti půl metru a vmalém obrázku ty potřebné detaily nevidím. Když jsme potom zapnuli Sony, první pocit byl "To je ono, to je dobře čitelný displej!". A podobně to bylo s hledáčkem. Pohled do hledáčku canonky mi připomínal obraz v hledáčku levné spotřební kamery, pohled do hledáčku sonky byl jak pohled do velkého okna. Krásný čitelný obraz, dobře čitelné stavové údaje na okrajích obrazu. V podstatě v momentě, kdy jsem znal obrazy displeje a hledáčku obou kamer, bylo rozhodnuto. image Kvalita hledáčku i displeje tak pro mě obě kamery Canon vyřadila a zbyla mi Sony FDR AX700.

O mých zkušenostech s vybranou kamerou si můžete přečíst zde: Sony FDR-AX700

Sony RX10 IVstálý odkaz / permalink

16.03.2020

Zajímavým přístrojem, kterým se dá filmovat, je fotoaparát Sony RX10.

image

V tomto videu jsou záběry pořízené Sony RX10 IV:


zpátky na: Panasonic HC-X1000


přehled kapitol:

  1. Kamera pro spottera na Vánoce 2019
  2. Zadání
  3. Canon HF G50
  4. Canon HF G60
  5. Sony FDR-AX700
  6. Panasonic HC-X1000
  7. Závěr

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video | Kamery 2019 )