image

Napájení rádia v modelu "HV" - High Voltagestálý odkaz / permalink

22.03.2016

Osazuji nový model větroně (bez motoru) a musím řešit stáří svých akumulátorů, které v těchto modelech používám. Přehazuji jedny baterky NiCd mezi více modely a nastal čas pro obnovu. Napájení rádia je pro spolehlivost řízení modelu klíčová a baterky je dobré měnit, i když ještě vykazují docela dobré parametry!

image

Používám pětičlánek NiCd 2400 mAh (více viz Koupil jsem 2400SCR) a když teď koukám, z jakých článků bych si nechal vyrobit nový akupak, tak si nejsem jistý, zda volba NiCd článků je ta správná, protože stáří a původ článků nabízených v e-shopech je nejistý.

Kamarádi používají Li-Pol nebo Li-Fe-PO4 (A123). To je trochu komplikace, protože akupaky z těchto článků dávají napětí, které nesvědčí elektronice ani motorům běžných serv. Znamená to použít nějakou stabilizaci / regulaci, která upraví napětí zdroje na napětí vhodné pro napájení serv - nějaký BEC. Nebo použít serva, které snesou vyšší napětí! HV serva. O přijímače se nemusím starat, ty mé fungují v dostatečném rozmezí napájecího napětí.

Diskutuje se otázka, zda serva s deklarovaným napájením 6.0V snesou dvoučlánek Li-Pol nebo Li-Fe, ale praxe ukazuje, že serva v takovém případě občas odchází a tak se myšlenkami na tuto variantu vůbec nezaobírám. Zůstává pro mě otázka, zda použít BEC nebo HV serva.

BEC je další krabička v modelu, která se může pokazit, jednodušší instalace bez BECu se mi jeví spolehlivější. Co to ale znamená? Dokážu pokrýt spektrum serv v modelu servy na vysoké napětí? Co taková serva stojí? Na kolik vyjde akumulátor? Otázek plno a vypadá to, že něco najít a vybrat nebude velký problém.


zpátky na: Vybavení │ kam dál: Výběr serv


přehled kapitol:

 1. Ventus od HV Tech
 2. Schempp-Hirth Ventus 2ax
 3. Vybavení
 4. Použít LiFe akumulátor?
 5. Výběr serv
 6. Stavebnice
 7. Zálet
 8. Létání s Ventusem
 9. Údržba
 10. Komu je určen
 11. Hodnocení
 12. Parametry
 13. Fotky s Ventusem
 14. Videa s Ventusem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Ventus 2ax)