image

Canon HV40 - Externí mikrofon Rode VideoMic

Rode VideoMicstálý odkaz / permalink

16.05.2010

Kamera Canon HV40 má dobrý mikrofon. Pokud se pracuje v interiéru nebo venku za bezvětří, je zvuk přirozený a dobře čitelný. Začne-li však pofukovat, začnou i problémy se zvukem. Kamera má sice tzv. "protivětrný štít", což je věc, která zabraňuje chrastění větru na mřížce mikrofonu, ale funguje to jen za malého větru - vánku. A i tak jsou se zvukem problémy. Vzdálenější hovor už je i za mírného větru nečitelný a zvedne-li se kamera k obloze objektivem nahoru, začne vítr v mikrofonu stejně chrastit. Za silnějšího větru je zvuková kulisa zlikvidována úplně a zvuk se prakticky nedá použít.

Toto video je příkladem, kdy vítr na mřížce mikrofonu působí hodně rušivě:

Proto jsem se rozhodl pro pořízení externího mikrofonu. Vybral jsem si monofonní mikrofon Rode VideoMic.

image
kliknutím zvětšíte

Zde je praktická ukázka, jak externí mikrofon s protivětrnou ochranou vylepší záznam zvuku:

Kamera je s nasazeným mikrofonem o poznání neskladnější. Už ji nelze nosit pověšenou na řemínku na krku. Problém mi také dělá na opravdu prudkém větru (více jak 7 m/s). To se při otáčení s kamerou mikrofon ve svých pružných závěsech překlápí ze strany na stranu, podle toho, z které strany na něj fouká, a dokáže i rozhýbat zaběr.

Mikrofon dokáže snímat zvuk z poměrně veliké dálky. Na následujícím videu si všimněte, jak je slyšet hovor osob, kolem kterých ve velké vzdálenosti procházím.

Mikrofon je směrovější než interní mikrofon, ale i tak dobře bere zvuky z blízkosti a kameraman si musí dávat pozor, aby sám nerušil.

Citlivost mikrofonu vyžaduje v některých situacích ruční ovládání záznamové úrovně. Vůbec je nutná kontrola zvuku hned při nahrávání a tak natáčím se sluchátky, nahrávaný zvuk poslouchám a když je potřeba, tak koriguji.

Někoho možná napadne otázka, proč jsem ke kameře, která natáčí zvuk stereofonně, pořídil monofonní mikrofon. Jestli nešetřím na nepravém místě (stereo mikrofon je dražší). Je to proto, že zajistit pořádný stereofonní zvuk v mé běžné filmařské praxi je prakticky nerealizovatelné a lepší je dobrý monofonní zvuk, než stereofonní, kde se zvuk nelogicky pohybuje mezi okraji záběru.

Není to moc velké?

Kamera Canon HV40 s mikrofonem Rode VideoMic dost nabyde na objemu. Budí to skoro obavy, zda to není až nepřiměřené taková malá kamera a tak velký mikrofon.

Mikrofon je velký díky protivětrné ochraně. Ta když se sundá, tak je z něj rázem menší mikrofon. Ale to nemá potom moc význam. Ta ochrana má opravdu smysl a to i za malého vánku. Vynikne to, když se film promítá s pořádnými reprodutory nebo intimněji se sluchátky. Stejně tak má smysl držák mikrofonu s pružným závěsem.

Když to shrnu, tak mikrofon jsem si pořizoval, abych zaznamenal zvuk i za větru. Proto má protivětrnou ochranu a nějaká miniaturizace tudíž nemá smysl. Kdybych chtěl něco menšího na natáčení v interiéru, tak si pořídím nějaký klopový s bezdrátovým přenosem. Pokud bych chtěl mikrofon s větším dosahem, tak si pořídím zvukaře s mikrofonem na tyči. Prostě je fakt, že je to větší, ale pořád je to malé proti poloprofi nebo profi kameře. image

Výdrž baterie

Jak dlouho vydrží v mikrofonu Rode VideoMic baterka?

Já ji vybil prakticky na měsíc přesně po dvou letech. Mohu tedy říci, že i při intenzivnějším používání mikrofonu je životnost devítivoltové baterky jeden rok.


předchozí stránka imageCanon HV40 - DoplňkyCanon HV40 - Různéimage následující stránka