Přeprava modelu
Zatím je jasné jen že se do auta mimo modelu toho už moc nevejde.
Zkušenosti s přepravou uvnitř auta
Model se do auta sice vejde, ale není to moc praktické.
V kombíku to je bez problémů (vyzkoušel jsem Škoda Forman), ale pětidvéřový Ford Focus moc místa nenabízí. Pokud nacpu Luňáka dovnitř do auta přes přední sedačku, zbývá už jen jedno místo za řidičem.
Zkušenosti s přepravou (2)
Abych mohl mimo modelu přepravovat ještě někoho, koupil jsem 500l střešní box. Do něj se model v pohodě vejde.
Poloha jednotlivých dílů letadla je v boxu vymezena polystyrénovými bloky.
Vložím jedno křídlo, po něm trup, na to tvarovanou proložku, druhé křídlo a nakonec uzavřu vrchním dílem. Po uzavření boxu polystyrény sevřou díly letadla. Za jízdy se potom ani nehnou.
Na střeše ve speciálním nosiči
Další možnost, kterou jsem vyzkoušel je přeprava na střeše ve speciálně vyrobeném nosiči.
Držák je tvořen dvěma duralovými trubkami podél, dvěma duralovými U profily napříč a dřevěnými čely s výřezy pro trup a křídla. Konstrukce je vyztužena plechovými úhelníky spojujícími podélníky, příčníky i dřevěné stojiny v dostatečně tuhý celek. Celá konstrukce se dá ve chvilce ze zahrádky odvázat a i s modelem snadno odnést.
Model chráním (provizorně) zabalením do potravinářské folie a převázáním lepící páskou. Ochrana je to dostatečná a je prověřena hodinovou jízdou 110 km/hod v silném dešti. Ujel jsem s takto uloženým modelem přes tisíc kilometrů rychlostí 90 - 110 km/hod a občas jsem jel při předjíždění i 130 km/hod a nic nepovolilo.
Spotřeba auta je samozřejmě vyšší než když je střecha prázdná. Ale přírůstek spotřeby, když jsou na střeše i kola, je zanedbatelný.
Viz také Přeprava modelů