image

Výuka létání

Výuka létánístálý odkaz / permalink

14.01.2006
motto:
Řízení modelu není tak lehké, jak to vypadá, když se na někoho díváte. Ale není to tak těžké, abyste se to nenaučili i vy.

Cíl

Vysvětlit první možné krůčky v létání s modely

Učit se létat lze mnoha způsoby. Některý způsob vede k cíli rychleji, jiný pomaleji. Každý jsme jiný. Co je pro jednoho ze začátku složité je pro jiného jednoduché. Co jednoho znervozní tak, že není schopen vnímat pokyny kamaráda, jiný zůstane klidný. Někdo postupuje při výuce rychleji, jiný pomaleji.

Minulý týden jsem si koupil prvního el.motoráka PIPER CUB. Jak jsem byl tak natěšenej, tak jsem jej samozřejmě poskládal, přečetl návod na ovládání a hurá do terénu. Jelikož jsem nikdy nelítal, tak jsme s kolegou usoudili, že první start provedeme hodem s ruky při plném tahu jak říkal návod. Let trval 2 vteřiny a bylo po čumáku. Jelikož neznám žádného modeláře tak jsem se pokusil o opravu sám. Další den jsem s již slepeným modelem vyrazil na odlehlou luční cestu a tam podle návodu již akreditovaného modeláře z internetu se pokoušel vzlétnout ze země. Asi na 30 pokus jsem zvedl svůj model do uctyhodné výšky 40cm, poté se mi to podařilo ještě dvakrát a došly baterie.

(magazín Mojehobby)

I při výuce létání s modelem je třeba zvolit nějaký smysluplný postup - metodiku - i když jde jen o "zábavu". Budete-li trpěliví, můžete se naučit létat bez toho, aby každá vteřina vašeho letu byla vykoupena hodinami lepení.

Zásady


  • nespěchat
  • vybrat si model, který odpovídá vašim schopnostem
  • létat za vhodného počasí

Pomáhal jsem v začátcích několika kamarádům a sledoval první kroky mnoha dalších. Pokusím se tady tuto zkušenost předat.

Mě samotnému pomohlo několik zkušených členů našeho klubu radami, ale hlavně jsem měl možnost si u nich vše okouknout, zjistit co obnáší létání s různými typy modelů. Když jsem se učit létat, bylo mi asi 15 let, měl jsem za sebou několik let zájmu o letectví a věděl jsem, jak funguje řízení letadla, chápal jsem princip letu a vědel jsem, co mohu od modelu čekat. Měl jsem to tedy poměrně jednoduché.

Ten kdo začíná s tímto koníčkem zgruntu, bez předchozího zájmu o letectví, stojí před mnoha problémy. Budu tedy postupovat opravdu pomalu a od začátku. Pro informace o leteckém modelářství obecněji jděte prosim sem: Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely.

co všechno tu najdete?

První model - jaký model si vybrat pro první pokusy s řízením modelu, volba bezmotorého kluzáku nebo motorového modelu?
Model s elektromotorem - jaký model s elektromotorem vybrat, koupit set s rádiem nebo model a rádio zvlášť, co je ještě třeba pořídit, příprava modelu, první let, výběr terénu, počasí, ...
Příprava modelu První let s větroněm První motorový model Simulárory pro létání s RC modelyPrvní modelimage