image

Výběr modelu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

16.08.2008

Musím se mnohdy usmívat, jak padají jednoznačné soudy o tom, který model je jediný vhodný pro začátky, který je zase úplně nevhodný. Na vlastnosti modelu vhodného pro začátky jsou kladeny často protichůdné požadavky:

  • měl by být laciný
  • měl by být nerozbitný
  • měl by být snadno řiditelný
  • měl by létat pomalu
  • měl by být tolerantní k hrubým zásahům do řízení a odolný proti přetažení
  • měl by být ve vzduchu snadno čitelný
  • měl by být dostatečně výkonný
  • měl by být skladný
V kostce
• model raději větší, lépe se řídí
• model raději takové velikosti, abyste nemuseli pořizovat miniaturní přijímač, serva ...
• model raději bezmotorový
• když motorový tak raději motorizovaný větroň

Cílem výběru by měl být takový model, který dokážete uřídít, který neskončí jako hromádka třísek po několika vteřinách letu. A také model, který je vůbec schopen letět.

První závažné rozhodnutí je, zda to má být stroj motorový nebo bezmotorový. Motorový model - stíhačka z druhé světové války či maketa akrobatického letounu jsou častou první volbou. Hlavně "motorák". Často se setkávám s laickým názorem, že když to má motor, letí to tam, kam chci já a let je delší, kdežto větroň letí vždy k zemi a let je hrozně krátký. image

Motorový model a zejména model se spalovacím motorem však přináší pro začátečníka zbytečně mnoho problémů najednou. Již tak nervózní člověk musí motor nahodit, je stresován hlukem motoru. Je-li na létání sám, musí nějak odstartovat, stroj vytrimovat atd. atd. To je příliš věcí najednou. Z toho všeho vyvozuji, že pokud jste na první letové pokusy sami a nemáte možnost létat s někým zkušeným, je jistější začít s měčím jednodušším.

Jednodušší vypadají pro začátečníka elektrolety. Motor se nemusí nahazovat, má spolehlivý chod. Ano, to je pravda. A cenově vychází také příznivě. Úplně jednoduché to však s nimi v začátcích také není. Při tvrdých přistáních je trup namáhán setrvačnou hmotou baterií a také motor ve špici je při nárazu ohrožen. Ovládání i provoz elektromotoru se jeví jako snadné, malý model se jeví snadno řiditelný a při své velikosti nenákladný. Opak však bývá pravdou. image

Bezmotorový kluzák má mimo své jednoduchosti a nižší ceny jednu nezanedbatelnou výhodu. Při létání s bezmotorovým modelem pilot lépe vycítí zákonitosti letu a získá snadněji pro let potřebný cit. To, že si někdo tento cit a hlavně návyky nevypěstoval, se pozná u motorářů ve chvíli, kdy přestane jít motor. Pak to mnohdy končí pádem do vývrtky při nějakém zoufalém manévru nad zemí.

Kompromisem mezi výše uvedenými volbami je motorizovaný kluzák (větroň s pomocným motorem). Zachovává si snadnější ovladatelnost větroně a má možnost dosáhnout delší dobu letu. Kompromis spočívá v tom, že pořizovat nejdříve bezmotorový model a potom za poměrně krátkou dobu model motorový je poměrně nákladné. Motorizovaný kluzák dobře poslouží i při prvních skocích do vzduchu. Prostě se motor nepoužije.

image image

Pokud nemáte o létání vůbec ponětí, začněte nejen bez motoru, ale začněte i bez rádia - začněte s malým neřízeným házedlem.

Kniha od Ivana Hořejšího stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
06.03.2009

Pokud se pouštíte do prvních experimentů s modely a zejména pokud budete pořizovat nějaký model poháněný elektromotorem, je dobré o věci něco vědět!

image

Ivan Hořejší vydal vlastním nákladem knihu Elektrolety a jak na to. Útlá nenápadná brožurka formátu A5 o 90 stranách podává kompletní základní informaci týkající se provozu leteckých modelů poháněných elektromotory a návrhu jejich pohonů. Ivan Hořejší vložil do knihy znalosti získané vlastní praxí elektroletce a znalosti nastřádané řešením problémů svých zákazníků. Závěry zde podané mají obecnou platnost a jejich pochopení a znalost by měly patřit k výbavě modelářů, kteří využívají ve svých modelech elektrický pohon. Kniha bude platná zejména těm, co s eletrolety začínají. Praktikům pomůže kniha objasnit souvislosti a zákonitosti. Nemusíte se bát složitých vzorečků nebo grafů. Vše je podáno srozumitelně.

První kapitoly Jak začít, Jak přežít a Těžiště je základ se zabývají základy provozu modelů a létání s nimi obecně. Od úvah co si na začátek pořídit, po vysvětlení na co si dát pozor a jak model zalétnout. Rozsáhlá kapitola Vrtule, výkon se zaobírá popisem vrtulí, vysvětluje souvislostí mezi rozměry vrtule, otáčkami a výkonem, vysvětluje strategii výběru vrtule a dimenzování motoru, regulátoru a baterií, měření pohonu. Kapitola Výběr a dimenzování elektromotorů se věnuje podrobněji výběru vhodného elektromotoru. Kapitola Regulátory rozebírá vlastnosti a funkce regulátorů, strategii jejich výběru, vysvětluje jejich nastavování, rozebírá zapojení u vícemotorových modelů. V kapitole Akumulátory a nabíjení naleznete přehled všech v současnosti používaných typů akumulátorů s jejich provozními vlastnostmi, informace jak je nabíjet a ošetřovat. Kapitola Plastopytlíky za to nemohou se věnuje podrobněji problémům s Li-pol akumulátory. Kapitola Regulátory napětí a Serva rozebírá problematiku napájení palubní části rádia a servy. Jejich popisem, výběrem a závadami.

Většinu informací v knize obsažených lze nalézt na internetu, ale roztroušeně na mnoha místech a bez souvislostí. I na webu www.horejsi.cz naleznete mnoho z obsahu knihy. V knize jsou však informace dobře dostupné a vždy po ruce a zejména začínajícím ulehčí orientaci v babylonu informací. Sepsat a vydat takový ucelený a čtivý materiál je chvalitebným počinem a knížečka by si zasloužila, aby se objevila na pultech našich modelářských obchodů. Zákazníkům ušetří zklamání nad spálenými pohony jejich modelů nebo zničenými akumulátory a prodávající ochrání před neustále se opakujícími začátečnickými dotazy nebo nesmyslnými reklamacemi.

Na světě je už 4. vydání!


Jaký kluzák?image