image

Počasí stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.02.2005

Jak je to s létáním v nepříznivém počasí? Vadí to modelu? Vadí to vysílači. A co v zimě. Nevadí mráz?

Déšť stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.02.2005

Déšť vás může zastihnout ve vzduchu během letu i s modelem na zemi na stojánce. Otázkou je, zda déšť modelu vadí a zda vadí rádiu.

Podobně jako déšť bude na váš model působit i sníh, který se snadno na nebo v modelu rozpustí ve vodu.

Bezmotorové modely odolávají vodě a sněhu dobře. Trupy i křídla jsou většinou uzavřené s povrchy odolnými vodě - lamináty, potahovací fólie, laky. Déšť ani sníh jim nevadí.

Podobně jsou na tom motorové modely poháněné spalovacími motory. Spalovací motor není na vlhkost citlivý. U motorového modelu ale bývá na trupu více otevřených míst - motorový prostor, otevřený pilotnmí prostor a podobně. Tady už je na místě se zamyslet, zda pronikající kapky vody nemohou způsobit provlhnutí konstrukce modelu. Ne všechna lepidla jsou vodovzdorná!

U modelů poháněných elektromotorem je třeba chránit před vlhkostí motor. Ten je chlazen vzduchem a obsahuje-li vzduch kapičky vody, ty se dostávají do motoru a mohou způsobit zkraty v motoru. Stejně tak zapíchnutí modelu špicí s motorem do sněhu má podobné důsledky.

Vysílač byste měli před vodou také chránit. Drobný deštík nevadí, ale strhne-li se silný déšť, měli byste zabránit zatékání vody do křížových ovladačů. U palcového rádia stačí zvednout rádio tak, aby do ovladačů nepršelo. U pultového rádia je to horší. Někdy stačí se nad rádio naklonit. Jistější ale je, hodit přes vysílač igelitovou tašku nebo větrovku a co nejrychleji přistát.

Pokud vás déšť zastihne s modelem na stojánce a model nedokážete rychle rozložit a schovat v autě, můžete s výhodou použít zakrývací plachty z igelitové fólie, které lze za příznivé ceny koupit např. v potřebách pro zahrádkáře.

S deštěm jsou zejména v létě spojeny i bouřky. Bouřka je modeláře na letišti poměrně nebezpečná - viz Bezpečnost při bouřce. Kdo nevěří, může se přijet podívat na pomníček na okraji našeho letiště.

Plachty stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
14.05.2006

Déšť vás může zastihnout i s modelem na zemi. Na stojánce na letišti nebo na kopci. Prostě nestačíte model před deštěm demontovat a schovat. Nebo jsou-li přeháňky, nestojí to za to model pořád uklízet a po dešti zase připravovat.

Proto se hodí mít po ruce plachtu, kterou lze model přikrýt a která model před deštěm ochrání.

Plachty se prodávají jako "zakrývací plachty". Jsou z igelitové fólie a v rozích mají oka, za která lze plachtu zajistit kolíky tak, aby ji nebral vítr. Lze je za příznivé ceny koupit např. v potřebách pro zahrádkáře nebo v obchodech typu Kaufland. Cena se pohybuje typicky kolem 40 - 70 Kč.

K plachtě je dobré mít 4 kolíky, kterými plachtu zajistíte před větrem.

S velikostí plachty to nepřežeňte. S příliš velkou plachtou se špatně manipuluje.

Pokud plachta zmokne a vy ji ještě vlhkou složíte do auta, vzpomeňte si na ni. Plachtu v suchu rozložte a nechte uschnout. Jinak vás v autě může překvapit nepříjemný zápach.

Mráz stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.02.2005

Létání v zimě je pro velké nadšence. Již při teplotách pod +5°C mrznou ruce. Natož když je pod nulou. Když se k nízké teplotě přidá ještě vítr, je to opravdu pro otužilé.

Vadí však nízké teploty modelu nebo rádiu?

Takto létá na zamrzlém jezeře v Norsku Jo Grini

image

zgroj: www.jojoen.no

Některé materiály za nízkých teplot křehnou. U modelů to mohou být plasty - kryty motorů z ABS, překryty kabin a podobně. Graupner kdysi dělal z ABS celé trupy (třímetrový Cirrus). S takovým modelem stačilo v mrazu ťuknout ocasem o zem a trup se hned zlomil.

Dřevo a laminátové konstrukce si zachovávají i za mrazu své příznivé vlastnosti.

Ani akumulátory se v mrazu nemohou poškodit. Akumulátory však nedodají tolik energie jako za teplot nad nulou. U NiCd akumulátorů klesne kapacita o cca 10%, u NiMH o cca 20%. Další technologie jsou na tom ještě hůře. Akumulátorům se však nic nestane a za běžné teploty budou mít akumulátory svoji původní kapacitu. Se snížením kapacity je třeba počítat. Akumulátor přijímače i vysílače zajistí chod rádia po kratší dobu, než jste byli zvyklí.

Pohonné akumulátory také dodají v mrazu méně energie. Řeší se to tak, že se akumulátory do poslední chvíle udržují v teple. V kapse, v autě a podobně.

Viz také Rukavice na létání

Na vodě stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.02.2005

Při létání s hydroplány je velkým nepřítelem voda, která se do modelu za provozu hydroplánu do modelu dostává.

Voda může do modelu nacákat při pojíždění štěrbinami mezi trupem a křídlem, okny kabiny a podobně. Specifickým případem jsou malé modely z pěnových hmot, které při nedostatečném ošetření barvou (kvůli udržení malé hmotnosti) nasákají vodou.

Krajním případem je převrácení modelu při startu nebo přistání nebo jeho utopení.

Základem ochrany proti vodě je utěsnění trupu modelu tak, aby voda do trupu nemohla.

Přijímač a akumulátor se chrání zabalením do igelitových pytlíků. Serva takto balit nelze. Výhodou jsou serva, které mají krabičku těsněnou gumovým kroužkem. Taková vydrží i pod vodou nějakou minutu suchá.

Pokud se model na vodě převrátí, je třeba mít po ruce plavidlo (alespoň matraci), se kterým pro model dojedete.

Může se vám také stát, že model utopíte. Voda je tvrdá a narazí-li model v rychlosti na vodní hladinu, rozbije se podobně jako model při nárazu na zem. V takovém případě je výhodou létání na mělké vodě, kde můžete části modelu vylovit. Pamatuji případ, kdy u nás létal kolega z klubu na jezeře vzniklém zatopením povrchového dolu. Při špatném přistání se motor Quadra oddělil od trupu a klesl do 50m hlubiny.

Pokud vám vnikne voda do akumulátoru, přijímače nebo serva - nelétejte! Hrozí vysazení rádiw. Navlhlé díly je třeba pomalu vysušit.


předchozí stránka imageLétání