image

Akumulátorystálý odkaz / permalink

30.05.2021

DJI mavic Air 2 je v sadě Fly More Combo dodáván se třemi akumulátory. Kdo to myslí s prací s dronem vážně, koupí tuto sadu. Kupovat akumulátory samostatně není cenově výhodné. Myslím si, že dva akumulátory jsou minimum.

image

Moje hospodaření s akumulátory vypadá většinou tak, že během jednoho focení nebo filmování vylítám dvě baterky, do dronu dám po létání tu třetí nevybitou a ty dvě vybité dám na nabíječku. Tak rovnoměrně rotuji akumulátory.

Nabíjecí adaptér je sice na tři akumulátory současně, ale nabíjí je postupně a nabíjení tak není moc produktivní, trvá dlouho. Je třeba s tím počítat, pro nějakou rozsáhlejší akci během jednoho dne to znamená přikoupit ještě nějaký akumulátor, nebo si pořídit nabíječku, která zvládne nabíjet více akumulátorů současně.

Inteligentní akumulátorystálý odkaz / permalink

23.06.2022

DJI říká, že akumulátory jsou inteligentní. Co to znamená?

Jako letecký modelář provozující mnoho let modely poháněné elektromotory jsem naučený se o akumulátory starat. Létám tak, abych je nevybíjel pod stanovenou mez, když vím, že mi odpadne létání a letadlo bude týden, dva, měsíc ležet doma, vybiju akumulátor letadla na storage napětí.

image

ilustrační foto, zdroj: mavicpilots.com

Kdo se nestará, životnost jeho baterií je výrazně kratší a někdy je nevhodné zacházení pošle na smrt. Někomu slouží akumulátory roky, někomu nevydrží ani jedno léto. DJI musel řešit u svých dronů stejný problém. Zákazníci si stěžovali na baterie, ale nestarali se o ně. Dron je létající fotoaparát a tak jako se u majitele fotoaparátu nedá předpokládat promyšlená starost o akumulátor, tak to nejde předpokládat u většiny zákazníků, kteří si pořídí jejich spotřební dron.

Tak vývoj dospěl k tomu, že v pouzdře akumulátoru není jen základní ochranný obvod a jednoduchý nabíječ, ale elektronika v akumulátoru umí i sledovat provoz akumulátoru a když se akumulátor nějakou dobu nepoužívá, sama ho vybije na storage napětí. Storage napětí je napětí, kdy akumulátor nejpomaleji stárne. Akumulátor je chemické zařízení, i když se s ním nic nedělá, probíhají v něm chemické procesy. U plně nabité baterie, která leží a nepoužívá se, dojde po delší době k nevratným chemickým změnám.

Ta doba je nastavena u DJI Mavic Air 2 na 5 dní. Po této době se spustí vybíjení, energie se vyzáří jako teplo. Když v té době na akumulátor sáhnete, bude teplý. Tak je zajištěno, že i u zákazníka lajdáka akumulátor vydrží déle.

Vybíjení na storage - skladovací napětí tedy inteligentní akumulátora zajistí samy. Nezajistí ale svoje nabíjení. Neměli byste nechávat akumulátory dlouho ležet vybité pod 10%. I to nesvědčí dlouhodobé životnosti.

Automatické vybíjení:

 • druhý den - 96%
 • pátý den - 60%

zpátky na: Fotografie 360 │ dál: Litchi


přehled kapitol:

 1. DJI Mavic Air 2
 2. Co je uvnitř?
 3. Zkušenosti z provozu
 4. Fotografie 360
 5. Akumulátory
 6. Litchi
 7. Dronelink
 8. Ukázky
 9. Pro inspiraci

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | DJI Mavic Air 2)