image

Lipenecký obr 2009stálý odkaz / permalink

20.09.2009

Akce se konala od 5. a 6.9.2009. Sobotní létání bylo poznamenáno nepříjemným větrem kolem sedmi metrů za sekundu. Sice foukalo po dráze, ale s nepříjemnými nárazy větru kolem deseti metrů za sekundu a několikrát vítr foukal ještě silněji. Modely musely být na stojámce kotveny.

Zpočátku museli pořadatelé přemlouvat piloty k vystoupení a s poryvy větru se bez problémů vyrovnávali jen akrobaté. Později ale vítr zeslábl. Letecký den tak probíhal prakticky nerušeně.

Fotografie ze soboty:

Lipenecký Obr 2009 <- klikni pro přechod do fotogalerie

tlačítka zleva: spuštění/zastavení, ovládání hlasitosti, roztažení přes celou obrazovku (klávesou Esc se vrátíte), další informace o videu
Pokud na video 2x poklepete myší, přejdete na stránku YouTube.com s tímto videem.

Na akci se předvedl také "dospělý" vrtulník Robinson R44:

Novinkou byl přenos videa z této akce. Na speciálně vytvořené stránce na webu rcaeroklub. Zde uvidíte centrum vysílání a pracoviště kontroly pásma:

12:20

Do vzduchu se ve vichru odvažují i někteří piloti maket. Velké, těžké modely nejsou ve vzduchu tolik zmítány poryvy, ale přistání je velké dobrodružství:

Fouká a fouká. Velké třímetrové akrobatické modely a ruce jejich pilotů však zvládají turbulenci bez problémů:

12:30

Přízemní turbulence znemožňuje průlety "na drn". Makety nemají možnost tak razantních zásahů do řízení jako akrobatické speciály. Opět poryvy větru nutí pilota k opakování přiblížení na přistání. Model Mig 3 (3.5 m, motor 160 ccm) Jirky Mendeho pilotovaný Radkem Helmerem:

12:45

Turbovrtulové pohony jsou ještě na našich modelářských letištích vzácností. Beaver Marcela Hladíka:

Proudový F-20. Bohužel v tom vichru zaniká krásný zvuk turbíny:

Krásné realistické vystoupení dvou Hurricane:

15:15

I obří čtyřmetrová Z-50 Zdeňka Hůlky (4.3 m, motor 420 ccm) je při přistání zmítána přízemní turbulencí:

15:30

Vítr je stále silný. I přesto startují aerovleky na svoji ukázku:

Po celou dobu akce létal Robinsin R44 vyhlídkové lety. Pětiminutové:

16:30

Jako vždy mě uchvátil zvuk motoru Ivana Kasla. Texan T-6, 3.8 m, hvězdicový motor vlastní výroby:

Vítr už je mírnější, ale třeba během letu Ivana Kasla se vítr na chvíli hrozně rfičel.

16:50

Velká rekonstrukce bitvy o pálenicu.

Show vystoupení Jirky Jarolímka s třímetrovou Katanou S. To nikdy nezklame. Jen mi řekněte, jak mu v tom vichru drží na hlavě ten klobouk!

(Všimněte si - před vzletem a po přistání - něžného vztahu pilota k modelu image)

17:30

Zdeněk Raška s L-410 UVP Turbolet (3,2 m, 14 kg):

Proudová F20 Radka Suka:

18:30

Čtyřmetrová Dakota (Douglas DC-3) Tomáše Vaňka vypadala dobře na zemi i ve vzduchu. Škoda že i tak pozdě večer stále tolik foukalo!

19:15

Tým kolem Zdeňka Sládka se večer pustil do opravy motoru skoro sedmimetrového Bristola M1c - sedmiválce o obsahu 800 kubíků!

19:50

Před osmou, kdy už slunce zmizelo za kopcem, ale vítr ještě více polevil, šly na start stroje, které létají rychlostí pěšího posla. Třeba Deperdussin otce a syna Daňkových. Amatérský čtyřtakt 50 ccm, nakrucování křídel, pilot kymácející řídícím volantem. Krása! image

20:00

Někteří šílenci létají i potmě!

tlačítka zleva: spuštění/zastavení, ovládání hlasitosti, roztažení přes celou obrazovku (klávesou Esc se vrátíte), další informace o videu
Pokud na video 2x poklepete myší, přejdete na stránku YouTube.com s tímto videem.

O Obrovi 2009 jindestálý odkaz / permalink

10.09.2009

Lipenecký obr 2009 - reportáž
Záběry z Lipeneckého Obra 2009 - filmová reportáž
Lipenecký Obr 2009 - fotogalerie
www.tomasrc.cz - online reportáž
www.modelklubzdice.wz.cz - fotografie
Picasa/Dr.Jouda - fotografie
Fotogalerie RC ér - fotografie
www.tomasrc.cz - reportáž, fotogalerie, video
Výzkumný ústav valašského letectva - reportáž, fotografie
www.modelgliderklub.xf.cz/lipobr - reportáž
Picasa/jarda.chroust - fotografie

Přímý přenos z Lipeneckého obrastálý odkaz / permalink

08.09.2009

Letošní Lipenecký Obr byl novátorský přímým přenosem z akce. Na speciálně vytvořené stránce na webu rcaeroklub. běžel přenos videa a chat.

Ale abychom pochopili souvislosti, musíme se vrátit o několik let zpět. Do roku 2004:

Rakovník - akce s živým přenosem do Internetu!stálý odkaz / permalink
01.08.2004

Letošní letecký den na letišti v Rakovníku je první akcí, ze které byl poskytován živý přenos do Internetu!


image

Technicky to sice žádný zázrak nebyl. S troškou nadsázky se dá říci, že nevědět o co jde, těžko by to člověk podle některých částí přenosu poznal. Webová kamera se nedokáže vyrovnat s ostrými přechody světla a stínu a tak letící letadlo se ze záběrů dalo jen vytušit.

Ale nápad je to bezesporu zajímavý. Škoda, že se kamera nikdy (asi) neotočila do diváků a více tak osvětlila atmosféru leteckého dne. Dočkáme se příště něčeho dokonalejšího?

Poznámka: Tato akce je také první akcí, u které se daly ihned po skončení dne najít čerstvé fotografie.

Tak to bylo před pěti lety. Výsledek byl tehdy technicky rozpačitý a informační hodnota tohoto vysílání byla prakticky nulová. Bylo to dáno tehdejšími technickými možnostmi.

Letos se skupina nadšenců rozhodla pokusit se o něco podobného. Technika i možnosti internetu se mezitím značně zdokonalily a tak avizovaný přenos vzbudil moji zvědavost.

Výsledek byl technicky velmi dobrý (berme v potaz, že nelze pořizovat nebo pronajímat v amatérských podmínkách techniku za desítky a stovky tisíc). Na záběrech byly opravdu vidět piloti a jejich modely během vzletu a přistání, Pod oknem s videem běžel chat (čti "čet" - možnost psát dotazy k akci a sledovat odpovědi týmu vysílajícího z místa). Ten kdo se nemohl na akci přijet podívat, tak měl zajímavou možnost být informován o dění na letišti.

Zeptal jsem se Tomáše Marka, jak myšlenka na vysílání vznikla a co musel jeho tým podstoupit:

Tomáši, kdo všechno se realizací této myšlenky zabýval?

image
Realizací online přenosu jsme se zabývali já s Jakubem Pařízkem (Minos) na 10. ročníku Lipeneckého Obra 2008. Přijeli jsme tehdy do Lipenců pár dnů před akcí a zjistili, že na ploše letiště lze "ulovit" mobilní připojení. Loňská reportáž tedy probíhala stylem občasného uploadu textu a pár fotek. Připojení ovšem dost padalo a tak bylo občas o nervy, když člověk měl rozepsaný nový kus reportáže a redakční systém následkem ztráty konektivity spadl. Nejednalo se tedy o pravý online přenos, ale spíš o pravidelný upload informací v rámci daných technických možností.

Je to váš první pokus? Kdo přišel s tím nápadem?

Online Obr 2009 je druhým pokusem, navazuje na Obra 2008. Abychom dostáli slovu online, zkusili jsme letos i streamovat video. Zajímal jsem se tedy o možnost kvalitnějšího připojení a při telefonickém rozhovoru s Marcelem Hladíkem jsem byl odkázán na Davida Charváta (Deiw), se kterým jsme se sešli měsíc před akcí na lipeneckém letišti. Ukázalo se, že WiFi providerů je zde dostatek a Deiw se sám nabídl, že zajistí internetové připojení, což se mu nakonec povedlo a jen díky jeho úsilí jsme mohli pokračovat dále.

Můžeš stručně popsat technické řešení?

Jedna kulatá směrová wifi anténa, acces point Ovislink. Z Ovise vedou dva síťové kabely. První připojen přímo do notebooku Asus F3SV, ke kterému je přes firewire port připojena miniDV kamera Sony. Druhý síťový kabel vede do wifi routeru Dlink, který díky delší anténě (+15dB) umožňoval bezdrátové připojení po celé ploše lipeneckého letiště. Z Dlinku byly kabelem připojeny ještě notebooky Minose a Deiwa a stolní MSI Wind, které má SDHC čtečku a sloužilo k uploadu fotografií a textu. Fotky a video byly pořizovány Canonem G10.

S jakými technickými problémy jste se během přenosu museli potýkat?

S technickými problémy jsme se potýkali již v přípravě. Integrované wifi antény v noteboocích nedokázaly v místě našeho stanoviště zajistit dostatečně silný a stabilní signál providera. Bylo potřeba sehnat směrovou anténu. Obvolával jsem kamarády a postupně se loučil s ideou streamovaného videa, když mi zavolal táta se slovy: "Potřeboval bych ve čtvrtek pomoc sundat tu anténu ze střechy, zařídil jsem si dsl a nechci aby mi ta anténa strašila na střeše..." Odpověděl jsem něco ve smyslu "no když to musí být hned, tak tedy přijedu" image a po ukončení rozhovoru jsem přemýšlel nad náhodami a jestli vůbec existují, jestli jen nestačí něco opravdu chtít...

Směrovou anténu jsem tedy ukořistil včetně AP Ovislink. Při testech na letišti jsme naměřili solidní upload mezi 1,5 - 2 MBit/s. Následovalo další martýrium s výběrem kamery. Moc se mi líbilo, jak je realizována webkamera z Czech Heaven. Zavolal jsem tedy na telefonní číslo uvedené na jejich webu. Dovolal jsem se správci objektu, který ač o specifikaci zařízení mnoho nevěděl mě ujistil, že full HD kamera posílá optikou stream až 1,5 Mb/s. Tyto základní informace mi stačily na to, abych se s touto ideou rozloučil. Neměl jsem v úmyslu investovat desítky tisíc korun do vybavení, které využiju jednou, maximálně dvakrát za rok. Zbývaly čtyři dny do zahájení Obra a neměl jsem ještě kameru. Testoval jsem různé malé webcamky od Logitechu a stále jsem nebyl spokojený. Ukázalo se, že čím dražší webkamera (bavíme se o cenových relacích 500 až 2500,- Kč), tím sice lepší obraz v interiéru, ale když se dostane na sluneční světlo, tak je obraz přepálený a takřka nepoužitelný. Nejlepší obraz nakonec poskytla levná miniDV kamera Sony (řada Handycam). Vznikl tím ale problém s možností propojení pouze přes FireWire port, na který se dělají kabely maximální délky 5m. Já měl pouze 2m, se kterým jsme nakonec museli vystačit, protože Obr začínal již za dva dny a delší kabel nikde nebyl skladem.

Poslední větší oříšek byl s neveřejnou IP adresou. Prográmky typu webcamXP, které jsou perfektní mají jednu slabinu. Pro jejich správnou funkčnost je potřeba mít veřejnou IP adresu, v lokální síti při testech funguje vše perfektně, ale "ven" nic bez veřejné ajpiny nepošlete. Tento oříšek nakonec rozlouskl Deiw, když mi napsal "sleduj tohle" a viděl jsem na portále ustream.tv video z jeho obýváku. Na stream portále www.ustream.tv se po zaregistrování dostanete do přehledného uživatelského rozhraní, kde můžete upravovat kvalitu streamovaného videa i zvuku, lze zde streamované video i nahrávat, vkládat do videa popisky atd. atd. Při výpadku připojení se broadcasting sám obnovuje. V okamžiku, kdy máte vše nastavené podle chuti, vygenerujete si html kód, který stačí vložit do svých stránek.

Jediné technické problémy za provozu se objevily v neděli s klientským routerem, který se nám postaral o perné chvilky, když se začal zasekávat, takže bylo občas nutné jej restartovat.

Máte nějaké reakce od diváků? Budete něco takového zkoušet někdy příště?

ReakcÍ od diváků bylo dost, vetšinou byly milé, věcné a podporující. Snad jen jeden si stěžoval na kvalitu videa.

Pro komunikaci s diváky jsem na portálu Blueboard.cz zaregistroval návštěvní knihu (chat) a vložil html kód pod streamované video. Ohlasů přišlo dost a co mě především potěšilo, že ač pro přispívání do chatu nebyla nutná registrace, tak se nenašel ani jeden grafoman, který by psal mimo téma či byl nějakým způsobem vulgární.

Nemohu mluvit za kluky (Minos a Deiw), ale co se mé osoby týče, tak bych do toho šel příští rok opět moc rád, ale moje účast trochu souvisí s hlavní postavou Lipeneckého Obra, čímž se chci dostat k Tvé poslední otázce, která byla původně pod čarou, ale rád bych na ni veřejně odpověděl také. (viz další otázku)

Podporovali organizátoři akce tuhle myšlenku?

Na přípravách popisovaných výše, jsem krom Minose spolupracoval i se dvěma osobami z klubu MK Lipence. S Marcelem Hladíkem a Davidem Charvátem. S oběma byla od samého začátku perfektní spolupráce. Jsou to typy lidí, se kterými si stačí jednou zavolat, že se za 14 dnů sejdete v 16.00 na letišti a není třeba se obávat, že nepřijedou nebo že něco z domluvených věcí zapomenou. Prostě profíci. A navíc jsem po pár dnech na letišti zjistil, že máme i podobný styl humoru, takže mezi lipeneckými jsem se cítil opravdu moc dobře.

Skvěle bylo také v lipeneckém bufetu, samá milá slečna či paní manželka image

Při nedělním loučení s piloty Marcel naznačoval, že si není jistý, zda chce lipeneckou káru táhnout i v dalším roce. Osobně si myslím, že právě Marcelův tým lidí udělal z Lipeneckéh Obra jednu z nejprestižnějších akci nejen v ČR a svému případnému nástupci nasadil laťku hodně vysoko. Doufám, že když ho po ukončení Obra 2009 objalo naráz asi padesát modelářů, že v něm přeci jen červíček zahlodal a příštího Obra 2010 uspořádá opět on a jeho sehraný tým. "Tak Marceli, na příští rok mám nachystat 3 kamery a přenos z modelu? image"

Děkuji za rozhovor
Libor

image

Off-line přenos z Lipeneckého obrastálý odkaz / permalink

08.09.2009

Z letošního obra jsem připravit reportážní šoty ve stylu "bez komentáře":

Záběry z Lipeneckého Obra 2009 <- klikni pro otevření galerie

Videa budu dále přidávat.