image image

Napájenístálý odkaz / permalink

04.05.2006

Vysílač je napájen z akupaku 6 x NiMH 1500 mAh.

Dle katalogových údajů NiMH vychází napětí akupaku takto:

  • plně nabitý: 8.4 V - vysílač ukazuje 8.5 V
  • nominální napětí: 7.2 V
  • vybitý: 5.4 V - vysílač se však vypne při cca 6.3 V
  • jeden článek bez napětí: 6 V - to znamená okamžité vypnutí vysílače!

Výrobce udává samovybíjení článků akumulátoru 1.5% denně.

Nastavení varovánístálý odkaz / permalink

11.10.2007

Nový vysílač je nastaven tak, že vybití akumulátoru hlásí při 6.5 V. To je nebezpečně málo!

Nastavte si v Batt. alarm vyšší hodnotu. Já mám vyzkoušeno, že můj akumulátor vydrží po poklesu napětí na 7.0 V pracovat více jak hodinu. 7.0 V je tedy moje hranice, pod kterou nebudu startovat. Moje lety mohou trvat desítky minut a při rychlejším poklesu napětí na konci vybíjecí křivky bych už nemusel stačil včas přistát.

Moje strategie je takováto:

  • Po nabití rádia mám nastaveno varování na 7.2 V. Jakmile se při létání dostanu pod toto napětí vím, že jsem přibližně v polovině kapacity akumulátoru.
  • Létám dál, ale varování nastavím na 7.1 V. Jakmile se při létání dostanu pod toto napětí vím, že mohu létat už jen cca 1 hodinu. Po tomto létání už tedy budu určitě vysílač dobíjet, protože jinak bych na příští létání měl necelou hodinu.
  • Létám dál, ale varování nastavím na 7.0 V. Jakmile se při létání dostanu pod toto napětí vím, že musím přistát. Pokud napětí 7.0 V během tohoto dne nedosáhnu, stejně budu vysílač dobíjet.

Samozřejmě pokud bych létal s nějakým houboletem, tak půjdu až třeba ma 6.8 V. U velkého modelu mi to však za to nestojí.

Uvedená čísla platí pro mnou použitý typ akumulátorů, pro můj konkrétní kus vysílače a pro můj současný stav opotřebení akumulátoru! Doporučuji vám zkontrolovat občas výdrž vašeho akumulátoru. Není k tomu třeba žádný měřící přistroj. Čas i napětí vám změří vysílač.

Viz take Nabíjení a Životnost akumulátoru

Jak dlouho rádio vydrží na jedno nabití?stálý odkaz / permalink
21.05.2004

? Jak dlouho rádio vydrží v provozu na jedno nabití?
Déle než 4 hodiny jsem na jedno nabití nelétal, ale to jen proto, že jsem vysílač dal raději dobít už po této době. M. Vasilko (elektromodely.com) má vyzkoušeno, že rádio vydrží 10-12 hodin.

Po výměně akumulátoru za typ s vyšší kapacitou se doba provozu rádia prodloužila. Viz moje zkušenost.

Jak dlouho rádio vydrží nabité?stálý odkaz / permalink
02.09.2006

? Když rádio nabiju, jak dlouho vydrží nabité když ho odložím na polici a nevysílá?
U NiMH článků se uvádí samovybíjení cca 1.5% kapacity denně. Za měsíc by tedy měla být necelá polovička kapacity baterky pryč samovybíjením. I počitadlo nabití ve vysílači to takhle odměřuje a samo snižuje kapacitu, i když rádio ani nezapnete. Odpovídá to i mé zkušenosti.

Předpokládá to nabíjení akumulátoru předepsaným malým proudem cca 150 mA (0.1 C). Podívejte se ale také na Zkušenost s novým akumulátorem.

Může vybitý akumulátor způsobovat poruchy řízení?stálý odkaz / permalink
09.11.2008

? Může vybitý akumulátor vysílače způsobovat poruchy řízení? Například cukání serv?
Ne nemůže. Vysílač až do automatického vypnutí při cca 6.3 V vysílá řádně a na plný výkon. Není možné, aby jeho procesor při napětí 6.7 V dával správný signál a při napětí třeba 6.6 V byly povely zmatené.