image image

Zkušenosti

Životnost akumulátorustálý odkaz / permalink

28.10.2005

Akumulátor mám ve vysílači stále původní. Rádio jsem koupil v roce 2002.

Nepozoruji významný úbytek kapacity.

Akumulátor dobíjím originálním nabíječem cca 150 mA (0.1C).

Životnost akumulátoru 4 roky stálý odkaz / permalink

13.04.2006

Akumulátor vydržel 4 roky rekreačního létání.

Po 4 letech začala klesat kapacita a s tím se stále zkracovala doba použití vysílače. Nakonec jsem musel akumulátor vyměnit za nový. Nechal jsem si udělat akupak z akumulátorů Sanyo HR-3U NiMH 2500 mAh AA.

Projevem konce života akumulátoru bylo občasné podivné chování vysílače po zapnutí. Pípl nebo kvikl a vypnul se nebo sice zůstal zapnutý, ale na displeji byly nesmysly. Příčinou byla extrémně malá tvrdost akumulátoru, kdy jeho napětí vysílač stáhl při zapínání dolů.

Rychlá smrtstálý odkaz / permalink

25.10.2005

Dnes jsem byl při létání nepříjemně překvapen náhlou smrtí vysílače. Mohl jsem si za to sám, ale možná to bude poučné nejen pro mě.

image
ilustrační foto

Byl jsem teď třikrát za sebou létat a mezi tím jsem nedobíjel vysílač. Věnoval jsem se hlavně pokusům s kamerou a vysílač byl věčně zapnutý. Nalétal jsem jen asi 2.5 hodiny a tak mi připadalo, že dobíjet nemusím. Ale doba zapnutí vysílače byla delší.

Vysílač při posledním létání začal po hodině poletování pípat. Protože jsem ještě nikdy u toho vysílače baterky nevyjel nadoraz, podvědomě jsem počítal s tím, že vysílač začne pískat nepřetržitě tak, jak jsem na to byl zvyklý u Hitecu. Ten pípal 1/2 hodiny a až potom bylo třeba končit. Evo se po cca 2 - 3 minutách vyplo a bylo po srandě.

Křidélka u modelu vyjela nadoraz a výškovka taky. Jen bohapustá náhoda tomu chtěla, že jsem zrovna dělal průlet kolem sebe. Model se přesně přede mnou zlomil a kecl do trávy k mým nohám. Být to o vteřinu později, byl už zase pět nebo sedm metrů nad terénem. Škody tedy žádné, ale vyděsila mě rychlost konce od prvního pípnutí. Za ty minuty, jak to dlouho trvalo, ruku do ohně nedám. Ale bylo to rychlé. S velkým modelem v termice bych měl co dělat sednout.

Doma jsem to podrobil zkoumání.

Vzpomněl jsem si, že poslední údaj, který jsem venku viděl, bylo napětí 6.4 V. To už rádio pípalo. Na zbývající kapacitu aku nebo odhad zbývajícího času jsem se nedíval.

Doma se ukazovala zbývající kapacita 0 mAh a zbývající provozní doba 0. V kanuálu je napsáno, že klesne-li napětí na 6.5V, tyto údaje se znulují. Viděl-li jsem venku na displeji 6.4V, tak je to pravda. Znulovaly se.

Upozornění mám nastaveno na 6.5 V. Po dnešní zkušenosti se to jeví jako málo. Nastavil jsem si 6.9 V.

Moje dvě rady tedy zní:

1) Nastavte si varování minimálně na 6.8 V.
2) Při poklesu pod toto napětí už opravdu nelétejte.


imageProblémy s vodou