image

Dílna jako pracovní místostálý odkaz / permalink

03.01.2022

Článek je určen těm, co úplně začínají s leteckými modely.

Dílna, ve které bude probíhat stavba modelu, musí splňovat některé základní požadavky. Tyto požadavky se liší podle toho, jaký model a jakou technologií budete stavět. A až začnete ve svém koutku něco dělat, bude to mít dopad na vaše spolubydlící, rodinu. Než začnete se stavbou, zajistěte si - samozřejmě v rámci svých možností - potřebné podmínky a zamyslete se, jak budete fungovat v rámci domácnosti.

image

zdroj: rcuniverse.com

Pokud jsou vaše prostorové možnosti hodně omezené, myslete na to, že všechny činnosti nemusíte provádět na jednom místě. Něco se dá udělat na balkoně, něco ve sklepě na chodbě, něco za domem a když se dáte do party s jinými modeláři, můžete třeba využít společné klubové prostory nebo kamarádovu dílnu. A modelaří se i na některých klubových letištích.

Co jsem zkusil a vykoukal u jiných: Nemá cenu budovat "krásnou" dokonalou dílnu, s klíči, šroubováčky, kleštičkami zavěšenými na stěně podle velikosti, s šuplíčky na míru, s policemi dokonale vyplňující daný prostor. Mám tím na mysli akce, kdy někdo půl roku vymýšlí dokonalé uspořádání dílny, pak to půl roku z lamina vyrábí. Normálně se člověk modelářsky vyvíjí a potřeby se s časem mění, není možné vše dopředu domyslet. Lepší je mít řešení, které umožňuje variabilitu, postupné změny. A které umožňuje i změnu podle stavěného modelu nebo jiné akce v koutku.


zpátky na: Dílna │ dál na: První dílna leteckého modeláře .. Ochrana zdraví


přehled kapitol:

 1. Dílna
 2. Dílna jako pracovní místo
 3. Ochrana zdraví
 4. Nářadí
 5. Kreslení výkresů
 6. Materiály v leteckém modelářství
 7. Dřevo
 8. Překližka
 9. Balsa
 10. Plasty
 11. Plasty podrobněji
 12. Pěnové plasty
 13. Polotovary z pěnových plastů
 14. Kompozity
 15. Lepidla
 16. Potahování
 17. Barvy
 18. Stříkání
 19. Adresář prodejců materiálů pro modeláře
 20. CNC
 21. CNC router
 22. CNC horký drát
 23. Listování vybavením dílny
 24. Přehled materiálů
 25. Mikrořadiče
 26. Tipy, postřehy
 27. Dílna - Adresář
 28. Slovníček

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)