image

Co musí dílna mít stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.10.2003
Dílna musí slpňovat některé základní parametry. Pokud je nesplňuje, je lépe se poohlédnout po jiné místnosti a neztrácet energii budováním dílny v nevhodných prostorách.

Já sám jsem si třeba začal dělat dílnu z malé sklepní místnosti v paneláku. Prostorově by to tak hrozné nebylo, ale jediná možnost větrání byla dveřmi dovnitř do domu a tak jsem nemohl v dílně nic lepit natož lakovat. Nezachránil mě ani soused, který vedle v podobné místnůstce choval malá kuřata a smrděl s nimi sice jinak, ale taky hrozně.

I v prostorách paneláků lze místnost získat, ale záleží na opatrných diplomatických jednáních s ostatními nájemníky domu.

Prostor stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.10.2003
Velikost dílny by měla být větší, než je velikost největší nerozebiratelné části modelu.

Je-li rozpětí stavěného modelu 3 m a křídlo je dělené, budete potřebovat pracovní plochu alespoň 1.5 m dlouhou.

Pokud je stavba modelu většího než je místo v dílně opravdu výjimkou, lze to řešit přenosnou pracovní plochou. Tu pak můžete postavit na kozy třeba na chodbě, ale potom ji musíte nastojato uložit do dílny. Konstrukce potom musí být na desce vhodně upevněna.

Větrání stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.10.2003

Není moc činností v dílně, při kterých nevzniká nějaký zápach. Často není zápach ani tak nepříjemný, ale v drtivé většině jde o zdraví škodlivé výpary. Dílna musí být odvětrávána.

Cílem odvětrávání dílny je snížení koncentrace výparů ve vašem okolí tak, abyste jich vdechovali co nejmenší množství. Sníží se tak jejich škodlivost pro vaše zdraví. Dalším efektem je odvedení jejich zápachu, který může být ostatním lidem nepříjemný.

Pokud vypotřebujete během večera pár kapek vteřinového lepidla, rozděláte trošišku epoxidu velkou jak lentilka, dá se to vše dělat v pracovním koutě doma v bytě a občas vyvětrat otevřením okna. Laminování celých částí modelů, natírání povrchu modelů laky, to už byste se měli nad odvětráváním zamyslet.

Odvětrávání by mělo být vždy směrem z domu ven. Pokud budete řešit větrání občasným průvanem a bude-li průvan zrovna směrem do domu, nebudou vás mít vaši spolubydlící rádi. Já sám jsem to řešil ventilátorem vestavěným ve dveřích dílny, který tlačil vzduch z chodby domu do dílny a okýnkem potom odcházely výpary ven z domu. I když větráte směrem z domu ven, nemusíte mít ještě vyhráno. Pokud se nad okýnkem vaší dílny nachází balkon sousedů, budete je otravovat.

Topení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.10.2003
Dílna by měla být vytápěna.

Nemusí jít o přímé vytápění. Stačí, když jsou vytápěny okolní prostory. Větráním směrem z domu ven se teplý vzduch dostane i do dílny.

Jde samozřejmě pracovat i v nevytápěné dílně, ale přes zimu nic v takové dílně neuděláte. Lepidla netvrdnou, ruce jsou zkřehlé a od nosu vám na stůl kapou nudle.

Pokud jste nuceni používat vytápění s přímým ohněm (kamínka, kotel v rodinném domku atp.), dejte si pozor na hořlavé výpary. Zažil jsem vzplanutí výparů acetonu a není to moc příjemné. V takovém případě věnujte zvýšenou péči větrání.


zpátky na: První dílna leteckého modeláře │ dál: Stůl, pracovní plocha


přehled kapitol:

  1. Dílna jako pracovní místo
  2. První dílna leteckého modeláře
  3. Co musí dílna mít
  4. Stůl, pracovní plocha
  5. Kuk do dílny

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Nová dílna)