image

Contour HD 1080P st�l� odkaz / permalink

18.4.2010

image

Kameru jsem pořídil jako doplňkovou kameru ke kameře Canon HV40 v rámci mého programu

Svět je HD a já ho zachytím taky HD!

Proč zrovna tuto kameru stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.4.2010

Videa z modelu jsem točil fotoaparátem. Fotoaparát jsem vozil i na poměrně malém a lehkém modelu. Viz například !href SIESTA_20080817 error:SUBJECT not found!. S obrazovými výsledky jsem byl spokojen a rozměry a hmotnost fotoaparátu mi také vyhovovaly. Neměl jsem ambice točit z modelů velikosti pod hranicí 0.6 kg.

Potom ale přišlo širokoúhlé video a potom video ve vysokém rozlišení, HD video. "Celý svět" začal přecházet na HD video. Projevovalo se to třeba tím, že na YouTube se bez nějakých triků nedalo běžné video (SD video) publikovat tak, aby bylo přijatelně ostré. Podpora HD videa je na YouTube mnohem lepší.

Prní přišla na řadu výměna ruční kamery za širokoúhlou HD kameru (Canon HV40), a protože videa natočená ze země a ze vzduchu ve svých filmech kombinuji, bylo třeba vymyslet, co si pořídit místo foťáku, kterým jsem filmoval z modelu.

Moje zadání bylo:

  • záznam v rozlišení HD - 1920x1080
  • co nejlepší obraz i za složitějších světelných podmínek
  • širokoúhlý objektiv nebo možnost širokoúhlých předsádek
  • spolehlivost a snadné, jednoznačné ovládání
  • přijatelné rozměry a hmotnost
  • přijatelná cena
  • záznam v MPEG2

Vývoj fotoaparátů i kamer, které umí natáčet HD video byl v poslední době dost bouřlivý. Nové modely, nové vychytávky, nové ceny. A o to složitější výběr. Už jen proto, že zjistit, jak záznam natočený kamerou či fotoaparátem opravdu vypadá, kde sehnat surový materiál nezkreslený úpravami ve střihových programech nebo publikací na videoserverech jako je YouTube a navíc záběr, který alespoň trochu otestuje kameru v režimu, v jakém ji budu používat já. Podle tolik oblíbeného motivu "zvířátka v zoo" se opravdu nedá hodnotit třeba jak se kamera vyrovnává se změnami světla.

Jako první a pro mě dost podstatný problém se začala ukazovat malá širokoúhlost objektivů. Druhým asi nesplnitelným požadavkem byl záznam v MPEG2. Výrobci sází na parametr co nejvíce záznamu na co nejmenší kartu, tedy záznam s vysokou kompresí, většinou MPEG4 s nízkým datovým tokem. Našel jsem přístroje, které měly širokoúhlý objektiv, dobrou optiku a málo komprimovaný záznam (i MPEG2), ale byly to profi přístroje za desítky tisíc.

Obrátil jsem svoji pozornost také k tzv. "kamerám na helmu". Ty disponovaly širokoúhlým objektivem, ale rozlišení záznamu i optiky bylo nedostatečné. Až se objevila HD Helmet HERO a Contour HD 1080P, které mému zadání vyhovovaly. Dobrá optika, dostatečný datový tok, širokoúhlé, HD. Řekl jsem si, že už nemá cenu vyčkávat, a začal jsem vybírat už jen z těchto dvou kamer.

Poznámka k MPEG2 / MPEG4 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
1.5.2010

V článku Proč zrovna tuto kameru jsem se zmínil o své preferenci formátu MPEG2 před MPEG4. Aby nebyla tato zmínka špatně interpretována, připojuji tuto poznámku:

Formát MPEG2 jako svoji preferenci jsem zmínil ne proto, že by byl MPEG4 "horší" kvalitou. Kvalita videa je daná zajména datovým tokem (a bohužel tedy i velikostí souboru s videem image) a budete-li sledovat vedle sebe to samé video v MPEG2 a MPEG4, nebude mezi obrazem podstatný rozdíl.

Rozdíl ale je, když začnete s videem pracovat ve střižně na vašem počítači. Zatím, co s MPEG2 se dá pracovat i na relativně slabém počítači, MPEG4 chce pořádný počítač. Zatím, co v MPEG2 se budete posouvat naprosto plynule, MPEG4 bude v náhledu poskakovat. Proto jsem chtěl kameru s MPEG2.


Jak vlastně Contour HD 1080P vypadáimage