¦ Kontakt ¦ Hledat image

Nefičelo! Hurástálý odkaz / permalink

12.09.2009

Nesvačilské podívání

Hurá! Nefičí Takhle jednoduše by se dal shrnout můj pocit, když jsme někdy kolem desáté dorazili na benešovské letiště.

image
foto: Václav Bašek

Nesvítilo slunce, mraky byly nízko nad kopci, ale vítr jen mírný a z mraků nic nepadalo. Do poledne se to vybralo a kdo byl přiměřeně oblečen, tom bylo ve čtrnácti patnácti stupních dobře. Kdo oblečen přiměřeně nebyl, musel spoléhat na chvíle, kdy hřálo sluníčko. Nebo mohl jít přitopit k některému stánku s občerstvením image

Diváků přijelo hodně (cca dva tisíce):

image
foto: Václav Bašek

Tentokrát jsem se rozhodoval pro návštěvu leteckého dne trochu nezvykle. Pan Hadač byl letos trochu tajemný a nikde nebyl k mání seznam přihlášených pilotů a modelů. Obyčejně koukám na seznam a zvažuji, co by mě mohlo zajímat. Slib byl ale: "Uvidíte něco jiného než obvykle" a také slib nějaké rarity tam byl. Nakonec moje váhání vyřešil sám vice prezident Scale Glider Team CZ Rudla Helmer, který mi prostě účast nařídil z pozice nadřízeného.

Zajímavé věci jsou k vidění když přijedete dostatčně včas před oficiálním začátkem akce. Modely jsou k vidění v nedbalkách a člověk se může poučit o tom, jak to dělají jiní.

image

Začalo se létat už před polednem "pro radost" a ve 13:00 začal oficiální program s komentářem pama Hadače. A skutečně je k vidění něco jiného. Mimo standardních šou vystoupení jsou k vidění modely, které na jiných akcích k vidění nejsou. Na stojánce si tak mohu prohlédnout soutěžní makety:

image

image

image
kliknutím zvětšíte

Detailnost zpracování je při pohledu zblízka opravdu udivující.

Volné modely jsem naposledy viděl v akci někdy před pětadvaceti lety! A tady byly k vidění současné špičkové soutěžní modely. Udivilo mě, o kolik razantnějji se dnes s volnými modely létá.

A upoutané modely létané ve třech kruzích najednou! To bylo něco! Když pilot přede mnou točil svislou osmu ...

Vystoupení "Války" už vidím po několikáté a vždycky při první (a vlastně i při druhé) "prdě" nadskočím. A vždycky mě jejich vystoupení vtáhne "do děje".

Skupina si zde odbyla fotografování:

image
kliknutím zvětšíte

a Karel Prokop konečně může "sežrat čepici":

image

Myslím, že u Prokopů už mohou letos zrušit Vánoce. Karel už je má za sebou! image

Vždy mě potěší, s jakou radostí (za každých podmínek!) létá tým Alfa model:

image

Škoda že už takhle nelétá tým HVP modell.

V zázemí byly stánky s jídlem i s modelářským zbožím, takže si přišli na své i ti, co chtěli i "společensky" žít nebo něco modelářského nakoupit. Pro děti tu byla zejména suchá tráva, ze které pilně stavěly nebo s ní po sobě hýzely image

Více asi o akci řeknou fotografie a film.

Akce se vyvedla. Odjížděli jsme až večer. Bylo na co koukat!

Však mě bolely nohy. Je příjemné sednout po celodenním postávání. Vždycky si říkám: To jsou křesílka!

image

Doma hned věším kameru na počítač a nechávám stahovat film ze třech pásek. Souběžně začínám stahovat do počítače fotky. Vím, že v tuhle chvíli další lovci fotek dělají totéž! image Počítač ale tyhle dvě činnosti najednou moc nezvládá a tak se za chvilku převaluje noc přes půlnoc a já stále nemám nic hotovo!

Kluci co tahali svá letadla po ploše už určitě dávno spí spánkem spravedlivých!

image
kliknutím zvětšíte

image
kliknutím zvětšíte

Fotografiestálý odkaz / permalink

13.09.2009

Fotografie z "Nesvačil". Fotili jsme v tandemu s Václavem. Je to docela zajímavá zkušenost. Dva lidi pokryjou zaběry situaci z různých úhlů a k dokolalosti už chybí jen spojení vysílačkou. Příště! image

fotogalerie Nesvačilské podívání 2009 <- klikni zde

Nesvačily s odstupem jednoho dnestálý odkaz / permalink

13.09.2009

"Nesvačily" proběhly bez bezpečnostních incidentů nebo nějakých těžkých havárií.

Z tohoto pohledu to byla standardní akce. Novátorské určitě bylo ukázání dalších modelářských kategorií. Start volných modelů, současné létání tří utpoutaných modelů ... Konečně je na veřejné akci vidět, že mimo obřích modelů existuje také něco jiného!

Mě to třeba zaujalo a určitě to bylo i tím, že vystoupení byla zasvěceně okomentována. Akce, kdy komentátor fundovaně popisuje dění na ploše a piloti na ploše reagují na komentář (nebo naopak), má šťávu a je zajímavá pro laika i zasvěceného. Často dokáže komentátor pilota vyhecovat k lepšímu výkonu. Piloti ale musí dodat nějaké zajímavé podklady pro komentář! A spíkr musí rozumět tomu, co se na ploše děje.

Nevybíraly se vysílače, létalo se na kolíčky a organizace leteckého dne probíhala pro piloty příjemným způsobem (alespoň co jsem mohl vypozorovat). Byl připravený scénář vystoupení, piloti se řadili s přiměřeným předstihem do fronty, hromadná vystoupení se připravovala zvlášť. Jednoduché a funkční. Prakticky se nevyskytla v programu "díra", kdy by nebylo na co koukat.

Obecně se dá vypozorovat, jak všichni za poslední dvě sezony vyspěli. Pořadatelé i piloti. Vše se v dobrém smyslu slova zprofesionalizovalo. Všichni se naučili dělat tu svoji práci.

Myslím, že máme být na co hrdí. I na poměrně malých akcích jsou k vidění zajímavé eroplány. Obrovský vzestup třeba zaznamenaly makety, a hlavně dobře létajíví makety! A vlastně dobře létající piloti. Stačí se podívat na nějaká videa třeba z USA z tamních leteckých dnů. Kolik je tam k vidění letadel potácejících se na hranici pádu. A jak málo jsou tam k vidění letadla, která by nebyla postavena ze stavebnice. Nám už stačí pořídit jen ty tribuny, co mají v Americe ... image

O Nesvačilském podívání 2009 jindestálý odkaz / permalink

12.09.2009

Nefičelo! Hurá - reportáž zde
Videa - videa
www.modelklubzdice.wz.cz - fotografie


Videaimage