¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Hry stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

Sejdou-li se při létání s větroni alespoň dva lidé, jde více či méně vážně soutěžit. Jednodušší je to na svahu, kde se modely do vzduchu dostanou snadněji a hlavně dva tři najednou.

Kdo dál z ruky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.11.2003
Pokud jsou slabé podmínky a není to na běžné létání, můžete soutěžit kdo poletí déle nebo kdo doletí dál z hodu z ruky. Předpokladem je současný start. Jeden z vás bude startér, který odpočítá start. Startují všichni současně. Potom každý nahlas hlásí moment přistání nebo se odměří dosažená vzdálenost.

Kdo vydrží déle stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.11.2003
Pokud jsou slabé podmínky a není to na běžné létání, Můžete soutěžit kdo se déle udrží ve vzduchu. Předpokladem je současný start z ruky. Jeden z vás bude startér, který odpočítá start. Startují všichni současně. Potom každý nahlas hlásí moment přistání. Pokud vás nebude bolet ruka už na letišti, jistě si na létání vzpomenete druhý den až vás bude bolet rameno. Tato soutěž je pěkná i s jednoduchými házedly. 

Přesné přistání stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.09.2006

Tato hra je vhodná například pro slabé podmínky na louce. Tříbí schopnosti pilotů větroňů a maket větroňů udělat správný rozpočet na přistání a přistát tam, kde chtějí a potřebují oni a ne kam to zrovna náhodou vyjde.

Odstartujte na gumicuku nebo aerovlekem a přistaňte na "dráze" na louce vyznačené. 

Přistání se musí provést v ose dráhy a dosednout u přistávacího T. Piloti se hodnotí navzájem. Vítězí všichni, jejich přistání končí na dráze a je přiměřeně ladné.

K vyznačení lze použít kapesníky, PET lahve a podobně. Já si s sebou vozím dva bílé hadry ustřižené ze starého bavlněného trička. Pro větrné počasí je dobré mít i hřebíky a hadry k zemi připíchnout.

Kuželky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.11.2003
Na svah postavte částečně naplněnou lahev od Dobré vody a snažte se ji porazit. Budete překvapeni, jak je to obtížné. Jde to samozřejmě na louce. Jen těch startů, než se to povede!

Přelet stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.11.2003
Přelet je ideální disciplína na závěr letového dne na svahu. Z kopce je většinou nutné model donést k autu. Není nad to k autu doletět!
V kostce
- Při couvání si dávejte pozor na nohy. Kotník si pochroumáte raz dva
- Buďte opatrní a jděte a létejte tak, aby se vám model neschoval za horizontem
- Nepřežeňte to s přesností přistání. Je lepší uložit model do auta rozložený než do něj rovnou vletět.
- Pokud vám to nevychází včas svůj pokus vzdejte. Je lepší předčasně přistát než model rozbít nebo ztratit.

Zkusit si přelet z místa na místo je další zajímavá pilotní zkušenost. Vypadá to jednoduše, ale již první pokusy ukážou, že to zas tak jednoduché není. Proč?

Novum už je samotná chůze s vysílačem. Musíte rozdělit svoji pozornost mezi řízení modelu a vlastní chůzi. Ani po cestě to není snadné. Natož po louce nebo úbočí svahu. Pro první pokusy doporučuji chodit s pomocníkem, který zejména při chůzi pozadu upozorní na případné překážky a také vás povede správným směrem.

Nejsnažší je přeletět někam jinam na louce při termickém létání. Pokud to nosí, jde to snadno. Horší to je, pokud procházíte místy, kde se nedá bezpečně přistát. V takovém případě si musíte být stoprocentně jistí, že takové místo bezpečně překloužete.

Na svahu je nejednodušší variantou přelet podél hrany. Je třeba si dát pozor na les a rozsáhlé křoviny. Přistání do takového terénu může znamenat nepříjemné hledání a vyprošťování modelu.

Těžší je odlet od svahu směrem do předpolí. Pokud není termika, znamená to poletování na hraně svahu. Vzhledem k tomu, že to je za zády a navíc z podhledu, není to tak jednoduché. Dejte si pozor na odhad vzdálenosti, abyste omylem nepřistáli za sebou vysoko na svahu a nemuseli k modelu potupně šplhat zpět. Ještě horší je varianta, kdy zaletíte za hranu a model zmizí za horizontem.

Asi nejtěžší je varianta, kdy odlétáte za svah směrem po větru. Pokud ustupejete od hrany svahu a model necháváte stále nad hranou svahu, nenechte model klesnout příliš blízko horizontu. Pokud proletí nečekaně klesákem, zmizí vám před hranou a vaše nohy to už nezachrání.

Hodnocení

Hodnocení záleží jen na dohodě. Může to být jen kdo doletí dál, nebo kdo doletí na určené místo a tam řádně přistane.

Je to zajímavé zpestření běžného poletování. Až půjdete z létání z kopce dolů s modelem v ruce, vzpomeňte si na tyto řádky a zkuste to sletět.

Na co si dát pozor

Dejte si pozor na pád. To může mít pro model katastrofální následky. Také anténa vysílače je v takovém případě v ohrožení. Mimo sestupu ze strmého svahu bývají nepříjemné a nebezpečné šlahouny šípkových keřů nebo podobných rostlin, které dokážou podtrhnout nohy.

Nejvíce je nebezpečná náhlá ztráta kontaktu s modelem. Stačí se podívat na cestu pod nohy a už nemusíte model na obloze najít. Nebo postupem po úbočí slezete do prohlubně a úbočí vám náhle zakryje výhled. Buďte opatrní.

Taktické rady

Rozdělte si trasu na úseky, mezi kterými budete moci s modelem přeletět. Vyčkejte s modelem v místě, kde to nosí, sami se přesuňte na novou pozici a pak tam teprve přeleťte. Nebo naopak. Nejdříve přeleťte na novou pozici a pak se tam sami přesuňte. Nejde moc dobře současně rychle jít, letět si nad hlavou a hledat stoupáky. To bude model na zemi dříve, než někam dojdete.

Mějte model vytrimovaný tak, aby jste mohli na chvilku nechat model neřízený a chvilku rychle pochodovat. Samozřejmě model musí být v takovém režimu, aby se vám třeba během té chvilky neztratil za hranou.


Přistání do rukyimage

Modelářův rok

20.04.1964
První let Lockheed L-100 Hercules, civilní varianty C-130 Hercules.

image

Duben

Zima je pryč. V nížinách zmizel sníh, ale letiště jsou ještě rozmoklá. Během dubna vysychají letiště i louky a začíná sezóna létání venku. Zkuste to na svahu!

Mnohé kluby pořádají "otvírání nebe".

Prům.teploty [°C]
    7 -> 8 -> 12

východ/západ slunce

další