¦ Kontakt ¦ Hledat image

Rady a nápadystálý odkaz / permalink

Občas mě napadne nějaká drobnost, která ulehčí práci v dílně. Nebo to okoukám u jiných.

Díly modelu na stolestálý odkaz / permalink

03.11.2004

Při manipulaci s díly modelu na pracovním stole se vám snadno stane, že položite část modelu s hotovou povrchovou úpravou na zapomenutý nebo zakutálený předmět (nástroj, odpad a podobně). Ten na modelu vytvoří nehezké otlaky nebo škrábance. Jak tomu předejít?

Pokládat trup nebo křídlo na dvě podložky. Třeba z polystyrénu nebo z EPP.

image

Ustavení oblého trupu modelu na pracovním stolestálý odkaz / permalink

29.10.2003
Při lepení přepážek, montáži rádia do trupu, opravách a podobných činnostech se oblý trup na pracovním stole neustále kácí a je třeba třetí ruka na jeho podržení. Nepomůže ani obkládání krabicemi.

Stačí vyrobit si primitivní podstavec. Z kousku polystyrénu třeba. Nemusí to být ani z rovné desky. Můžete použít i kus výplně z krabice od televizoru, pračky atp. Důležité je, aby trup byl podstavcem trochu svírán - to zajistí, že se trup nebude ve stojánku otáčet - a aby povrch podstavce nepoškodil povrch trupu.

image

Zjištění správného tvaru přepážky oblého trupustálý odkaz / permalink

29.10.2003

Pokud potřebujete vyrobit do oblého (laminátového) trupu přepážky a nemáte příslušný podklad - výkres nebo původní poškozenou přepážku, musíte zjisti tvar přepážky. Jak na to? image

Máte dvě možnosti. Vyšetřit tvar přepážky podle vnějšího povrchu trupu nebo trochu méně pohodlně podle povrchu vnitřního.

Z vnějšku

image

Metoda je pohodlná, protože z vějšku je k trupu bezproblémový přístup. Postupným přikládání šablony k trupu a zvětšování vyříznutého oblouku se lze poměrně rychle a přesně dobrat vnějšího tvaru trupu. Já šablonu vyrábím z kartonu. Na šabloně by měla být vyznačena svislá osa trupu. Podle ní lze potom šablonu vyzkoušet na trupu i zdruhé strany. Trup totiž nemusí být symetrický.

Podle šablony potom vyříznete přepážku a její tvar broušením zmenšíte na vnitřní rozměr a tvar trupu.

Zevnitř

image

Při této metodě se vyšetřuje tvar okrajů přepážky pro levou i pravou stranu současně. Opět je důležité vyznačit na šabloně svislou osu a dbát na to, aby při ubírání materiálu šablony na jedné straně nezačala osa šablony utíkat do strany.

image

Vnější tvar se snadněji opracovává. Ke konci doporučuji i u tak snadno řezatelného materiálu použít brusné prkénko a nespěchat.

Poznámka: kamarád pro tyto účely s úspěchem využíval křivítko zakoupené v papírnictví. Byl to plastový had, který se dal snadno tvarovat, a zvolený tvar výborně držel.

Protažení kablíku dlouhým kanálemstálý odkaz / permalink

12.02.2004
Při protahování kablíku delším kanálem narazíte na problém malé tuhosti kablíku. Kablík se v určité vzdálenosti v kanále vzpříčí a dál nejde prostrčit. Stačí pořídit si jednoduchý přípravek.

Kabely protahuji ocelovou strunou. Je to struna používaná například jako jádro bowdenů. Na konci je struna ohnuta do U. Prostrčím je kanálem uhnutým koncem napřed. Do ohybu vložím konec kabelu a kabel pojistím tenkou lepící páskou. Pak již jenou opatrně táhnu za druhý konec struny, dokud neprotáhnu kablík celým kanálem.

Kablík musí být ke struně připevněn tak, aby toto spojení nikde cestou nezadrhávalo.

image