¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

GoPro na předku Twin Stara stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.12.2022

Kamera GoPro Hero 10 Black patří na předek. Není to tak ale jednoduché, je potřeba pořešit rozvážení letadla, baterka v kabině v nejzašší zadní pozici tu kameru vepředu nevyváží.

image

Udělal jsem s Twin Starem doma v dílně vyvažovací pokus. Aby šlo kameru na předku vyvážit baterkou, musel jsem baterku položit na trup až úplně za centroplán. Koncepce tedy bude taková, že když povezu na předku GoPro, baterka bude dole vzadu v trupu za křídlem.

Druhý problém je aerodynamický. Kamera má poměrně velký čelní průřez a umístěna na trupu působí jako brzda. Při minulých pokusech (GoPro na Twin Starovi) jsem si ověřil, že aerodynamicky nevýhodná montáž kamery trčící mimo průřez trupu znamená potřebu o dost většího výkonu motorů a tím pádem je menší vytrvalost letadla - kratší doba letu. Kamera tedy půjde na místo špičky trupu.

Třetím problémem jsou vibrace od motorů, které znehodnocují pořízený záznam, tzv "jello effect" - vlněním obrazu. Držák kamery musí být navržen tak, aby vibrace od motorů nepřenášel do kamery.

Uřízl jsem tedy špičku trupu, ve Fusionu jsem si nakreslil základnu, která bude nedílnou součástí modelu a na kterou se budou přidělávat různé montáže kamer, k základně jsem přimodeloval držák na kameru GoPro, který umožňuje kameru na zemi natáčet do stran. Mezi těmito díly bude tlumení, držáky se k základně budou přichycovat polyamidovými šrouby.

Měl jsem všechno smontované, ale počasí dlouhodobě létání nepřálo. Kamarádi z jiných míst republiky ukazovali fotky ze slunečných dní, u nás pořád mlha a dohlednost v desítkách metrů. Až teď se udělalo hezky. Výsledek prvního letu je zde (je to jen technické video, jde jen o test montáže kamery):

Letět s kamerou nebyl problém, odpor kamery v zákrytu trupu je malý, nemusel jsem letět s větším plynem. Dokonce oproti předchozím letům letím v horizontu s o něco menším plynem, tak se projevila výměna motorů.

Kontrola natočeného videa doma na velké obrazovce ukázala tři věci:

  1. Jello effect se nekoná.
  2. Obraz v zatáčkách pocukává, i když jsem zatáčky letěl úplně plynule (mohu srovnávát, mám ještě druhý záznam z FPV brýlí). Problém bude asi v režimu stabilizace obrazu, který jsem u kamery nastavil.
  3. Kamera kouká moc nahoru. Horizont by měl být někde veprostřed, budu muset kameru v držáku sklonit dolů. Zkusím -10 stupňů.

Jediným problémem je vybíjení kamery. Po 17 minut trvajícím letu byla v baterce už jen 1/4 kapacity. To je ale tím mrazem! Ostatně i ve mně po půl hodině stání v mrazu na místě taky moc energie nezbylo! image

(zveřejněno na stránce Kamera GoPro Hero 10 Black)