image

O čem to je? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.01.2004

Modelařina má mnoho podob a každý v ní hledá něco jiného. Někdo si chce "jen" zalétat - tedy model koupit více méně hotový, někdo radši modely staví - ze stavebnic nebo podle plánů, někdo radši sám konstruuje. Někdo létá jen pro radost a pro potěšení, že je s partou stejně "postižených" kamarádů, někdo rád soutěží a měří síly s ostatními, někdo je samotář. Někoho spíš než vlastní modely zajímá spíše technika s tím související. Každému však modelařina přináší rozvoj jeho schopností a znalostí.

Při létání se setkávají lidé rozličných profesí a postavení, věkem od malých kluků po kmety. Šikovní s méně šikovnými, kliďasové s pruďasy, chytří s hloupějšími a já nevím jaké ještě škatulky bych si vymyslel. Každý si tak při modelařině může rozšířit i svůj osobní rozhled.

Základní otázky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.01.2004

Pokud nemáte žádnou zkušenost s modelařením, odpovězte si nejdříve na některé otázky.

  • Mám to kde dělat? - Nejde to dělat doma v pokoji. Moje máma byla hodně trpělivá, ale když jsem vylil na válendu půlkilovku barvy, musel jsem se stěhovat do sklepa. V bytě jdou dělat malé modely. Větší modely lze v bytě stavět taky, ale to už vyžaduje nějaký modelářský kout (Dílna jako pracovní místo).
  • Kolik jsem schopen do toho investovat peněz? (na začátku pořízení rádia 5-10000 Kč, model-stavebnice 1000-2000 Kč, různé potřeby 1000 Kč) - Mě vydatně podpořili rodiče.
    Máte-li ještě jiného koníčka, který vyžaduje dost peněz, budete mít možná problémy.
  • Kolik času tomu chci a mohu věnovat (počítejte s 20 hodinami na stavbu ze stavebnice, 40-80 hodin na vlastní konstrukci nebo stavbu jen podle plánu) a to nepočítám čas věnovaný létání - je to tedy koníček na plný úvazek.
  • Mám se čím dopravovat na létání? - Já měl to štěstí, že mého tátu to popadlo taky a tak jsme jezdili autem spolu. Znám ale modeláře, kteří přijdou i pěšky s dvoukolákem nebo vozí model na sajdkáře.

Možná jste se zalekli. Ale nenechte se odradit! Píšu to tu jen proto, abyste byli na vše připraveni.

Nejpohodlnější je začít létat s někým zkušenějším, kdo vám poradí s konkrétními problémy při výběru modelu, při stavbě a případně má propojení vysílačů učitel - žák a naučí vás létat. To předpokládá najít nějakou partu, seznámit se s někým. Lze se však naučit létat i relativně samostatně.

Za ta léta, co sleduji modelářské začátky ve svém okolí, jsem zjistil, že základním kamenem úrazu je spěch. Vzpomeňte si na to ve chvíli, kdy budete chtít něco ošidit jen abyste už byli na place a letěli.


imageJak začít s létáním s rádiem řízenými modelyCo musíte všechno zvládnout?image