image

Co musíte všechno zvládnout?stálý odkaz / permalink

07.02.2004

Příprava modelu a let s modelem je komplexní záležitost. Adept létání musí zvládnout:

 1. pořídit rádio
 2. vybrat si model
 3. zařídit si dílnu
 4. postavit model
 5. naučit se model řídit

To je hrozně věcí najednou, ale zvládnout se to dá. Znovu opakuji: výhodné je seznámit se s jinými modeláři. To jde poměrně snadno. Jděte někam, kde se létá a klidně přítomné modeláře oslovte. Dostane se vám jistě nějaká rada.

O tom, co vám kdo říká, však přemýšlejte a kriticky rady hodnoťte. Rady bývají dobré i špatné.

Od píkystálý odkaz / permalink

05.01.2004

Pokud o letu letadla nic nevíte, nevíte jak fungují kormidla, jak se letadlo řídí, ptejte se. Postavte si malý stínový kluzáček ze stavebnice (70 až 100 Kč) a vyzkoušejte si, jak se chová při různém nastavení kormidel, různě vyvážený, letící různou rychlostí atp (viz Laboratoř).

Výběr modelustálý odkaz / permalink

16.08.2008

Musím se mnohdy usmívat, jak padají jednoznačné soudy o tom, který model je jediný vhodný pro začátky, který je zase úplně nevhodný. Na vlastnosti modelu vhodného pro začátky jsou kladeny často protichůdné požadavky:

 • měl by být laciný
 • měl by být nerozbitný
 • měl by být snadno řiditelný
 • měl by létat pomalu
 • měl by být tolerantní k hrubým zásahům do řízení a odolný proti přetažení
 • měl by být ve vzduchu snadno čitelný
 • měl by být dostatečně výkonný
 • měl by být skladný

image více ...

Pořízení rádiastálý odkaz / permalink

05.01.2003

K pořízení rádia je těžké dávat nějaké jednoznačné rady. Jinak k němu bude přistupovat někdo, kdo obrátí každou stokorunu dvakrát a jinak někdo, u kterého tisícovka nehraje až tak velkou roli. Pro někoho bude rádio jen pomůcka nezbytná k létání a bude mu stačit že spolehlivě funguje, jiný je hračička a rád si koupí něco, s čím si opravdu vyhraje.

Takže jen obecně: Kupování rádia.

Jak si to zjednodušitstálý odkaz / permalink

05.01.2004

Pokud si nechcete ze začátku moc lámat hlavu, můžete koupit model i s rádiem z druhé ruky.

To však vyžaduje mít někoho, kdo vám poradí při takové koupi. Někoho, komu můžete důvěřovat. Úplně nejlepší je nechat si všechno předvést v terénu.

stálý odkaz / permalink

Výuka létánístálý odkaz / permalink

14.01.2006
motto:
Řízení modelu není tak lehké, jak to vypadá, když se na někoho díváte. Ale není to tak těžké, abyste se to nenaučili i vy.

Cíl

Vysvětlit první možné krůčky v létání s modely

Učit se létat lze mnoha způsoby. Některý způsob vede k cíli rychleji, jiný pomaleji. Každý jsme jiný. Co je pro jednoho ze začátku složité je pro jiného jednoduché. Co jednoho znervozní tak, že není schopen vnímat pokyny kamaráda, jiný zůstane klidný. Někdo postupuje při výuce rychleji, jiný pomaleji.

Minulý týden jsem si koupil prvního el.motoráka PIPER CUB. Jak jsem byl tak natěšenej, tak jsem jej samozřejmě poskládal, přečetl návod na ovládání a hurá do terénu. Jelikož jsem nikdy nelítal, tak jsme s kolegou usoudili, že první start provedeme hodem s ruky při plném tahu jak říkal návod. Let trval 2 vteřiny a bylo po čumáku. Jelikož neznám žádného modeláře tak jsem se pokusil o opravu sám. Další den jsem s již slepeným modelem vyrazil na odlehlou luční cestu a tam podle návodu již akreditovaného modeláře z internetu se pokoušel vzlétnout ze země. Asi na 30 pokus jsem zvedl svůj model do uctyhodné výšky 40cm, poté se mi to podařilo ještě dvakrát a došly baterie.

(magazín Mojehobby)

I při výuce létání s modelem je třeba zvolit nějaký smysluplný postup - metodiku - i když jde jen o "zábavu". Budete-li trpěliví, můžete se naučit létat bez toho, aby každá vteřina vašeho letu byla vykoupena hodinami lepení.


image více ...

Dále: Co všechno se naučíte?image