image

Výběr fotoaparátustálý odkaz / permalink

17.02.2006

Zde jsou mé tipy na pro výběr fotoaparátu. Před výběrem fotoaparátu byste si měli ujasnit, co chcete a co potřebujete. Co a kde budete fotit a co se s nímky budete dělat.

Úvaha k výběru fotoaparátu na začátku roku 2006stálý odkaz / permalink
15.01.2006

Sleduji průběžně nabídku nových typů fotoaparátů a nestačím se divit. Rozlišení i u malých přístrojů překročilo 6 M a u zrcadlovek míří do oblastí přes 11 M.

Občas někomu radím před nákupem nového fotoaparátu a vidím, že vyšší rozlišení fotoaparátů je kupující opravdu velkým lákadlem. Když bych to řekl zkratkou, říkají: velké rozlišení znamená kvalitní fotky.

Když pominu fakt, že na fotografii 10 x 15 není rozdíl mezi rozlišením 2 M a 6 M prakticky znát, tak se musím zamyslet nad ostatními vlasnostmi takových fotoaparátů.

A to bývá často zklamání. Fotoaparáty sice disponují obrovským rozlišením čipu, ale světelná citlivost čipu je malá. Často i optika objektivu je málo světelná. S takovým fotoaparátem pořídíte pěkné fotky venku za slunečného počasí, ale v interiéru budete mít potíže. Když si ještě přimyslím nemožnost manuálního nastavení expozice, získáte v interiéru neostré šedé fotky s velkým šumem. Vše, co se pohybovalo, bude rozmazané.

Radím-li tedy co koupit, doporučuji dát před rozlišením raději přednost vysoké citlivosti, dobré světelné optice a možnosti manuálního nastavení.

Fotoaparát bez možnosti manuálního nastavenístálý odkaz / permalink

03.12.2003

Kolega v práci si pořídil fotoaparát. Když ukazoval fotky z minulého večera pořízené večer v ulicích města nebo fotky pořízené na zkoušku v kanceláři, byly snímky rozmazané. Čím to?

Při prohlížení fotek a zobrazení EXIF informací bylo hned vše jasné. Fotoaparát nastavil malou citlivost a dlouhý čas. Problém je v tom, že u aparátu nelze nastavit manuální režim ani prioritu času. S takovýmto aparátem tak lze za horších světelných podmínek fotit jen s bleskem.

Malý levný fotoaparát pro modelářestálý odkaz / permalink

11.07.2008

Když se modelář rozhodne koupit malý levný kompaktní fotoaparát, vypadá to jednoduše. Fotoaparáty různých typů a značek vypadaji podobně, ceny jsou různé a tak mnohdy padne volba ne ten levnější přístroj. Často potom vzniká zklamání, že se s fotoaparátem nedá "nic" vyfotit. Na co si dát pozor?

image

Asi je každému jasné, že fotoaparáty na snímlu budou poskytovat rozdílné snímky. Rozdíl je v ceně (několikanásobek), velikosti (několikanásobek) a i ve schopnostech. Kupodivu rozlišení fotografií pořízených oběma fotoaparáty je stejné.

Za slunečného počasí a fotografování běžných motivů, jako jsou "tlachající kamarádi", "modely vystavené na stojánce" atp. budou snímky z obou aparátů téměř k nerozeznání. Problém je v tom, že modelář chce často fotit za nepoměrně náročnějších podmínek. Často potřebuje zachytit model v letu a často to bývá za horších světelných podmínek. Letící model je navíc daleko.

Prvním problémem je rychlost fotoaparátu. Mnoho fotoaparátů nefotí okamžitě. Stisknete spoušť ve správný okamžik, ale model už je z poloviny mimo záběr nebo dokonce na snímku není vůbec. Fotoaparát reaguje na stisk spouště pomalu. Dá se to částečně obejít tím, že si nacvičíte odpálit snímek trochu v předstihu.

Je-li model dál a použije se přiblížení zoomem, vychází fotografie tmavé, smutné nebo dokonce rozmazané. Je to tím, že objektiv takového malého levného fotoaparátu je málo světelný. Propustí na snímač fotoaparátu méně světla, než nějaký lepší fotoaparát s lepší (dražší) optikou.

Podobně když se zatáhne nebo je dokonce večer a slunečního světla ubývá, jsou najednou pohybující se lidé nebo modely rozmazané. Dokonce jsou rozmazané i nepohyblivé objekty. Proč? Je to proto, že fotoaparát (jeho automatika) bude prodlužovat otevření uzávěrky objektivu tak, aby se na snímač dostalo přiměřeně světla. Zatím, co za slunečního svitu se uzávěrka otevře třeba na tisícinu sekundy a snímač zachytí model v tento zlomek času ostře. Zatáhne-li se, prodlouží se čas otevření uzávěrky třeba až na 1/20 sekundy. Za tu dobu se model v záběru oposune a na snímku je tedy rozmazaný. Stejně tak třes vaší ruky se při delších časech na snímku projeví.

image
čas 1/25

Co je tedy při výběru fotoaparátu podstatné:

  • rychlost reakce aparátu na spoušť
  • optika s co největší světelností
  • možnost nastavení kompenzace expozice
  • možnost ručního času - priorita času
  • možnost ručního nastavení ISO
  • rychlost náběhu fotoaparátu po zapnutí

Proč a nač zrovna tyto parametry? Pokračování příště ...


Jak velké rozlišení fotoaparátu potřebuji?image