¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Milan Ambrož o letním a zimním čase stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.1.2007

autor: Milan Ambrož

Vážení přátelé, vzhledem k tomu, že média každoročně koncem října šíří chybné informace o zimním čase, rád bych uvedl věci na pravou míru. Skutečnost je taková:

Naším základním časem je středoevropský čas - SEČ (CET - GMT+1h). Také se nazývá obyčejný, standardní nebo klasický. V současnosti je naším občanským časem tehdy, když není zaveden letní čas (tedy od konce října do konce března).

Odchylkou od klasického času je možné zavést:

  • Letní čas: Odpovídá času sousedního východnějšího pásma. U nás jde o SELČ (CEST), který odpovídá času východoevropskému - VEČ (EET - GMT+2h). Dnes se letní čas užívá od konce března do konce října. Princip je v tom, že v létě časně svítá (za letního slunovratu už ve 4:00 klasického času), a proto je žádoucí, aby hospodářský život začínal dříve.
  • Zimní čas: Odpovídá času sousedního západnějšího pásma. U nás jde o SEZČ (CEWT), který odpovídá času západoevropskému - ZEČ (WET - GMT). V Česku byl zaveden pouze jednou, a to od 1. prosince 1946 do 23. února 1947. Princip: V zimě svítá pozdě (za zimního slunovratu až v 8:00 klasického času), proto je dobré, když hospodářský život začíná později. Druhou stranou mince však byla skutečnost, že se stmívalo už ve tři odpoledne, a proto se zimní čas neujal. V dnešní době se zimní čas nikde na světě nezavádí.

Pro ilustraci: Když píšu tento text* je 15:17 letního času, což odpovídá 14:17 klasického času a 13:17 zimního času. Z toho plyne, že letos 29. října zimní čas nezačne, protože začít ani nemůže. Zimní čas byl zaveden pouze jednou v období tzv. poválečné obnovy a navíc ani tehdy se neměnil letní čas přímo na zimní, neboť to by byl posun o dvě hodiny (!) zpět. V roce 1946 se v říjnu měnil letní čas na klasický a teprve v prosinci klasický na zimní.

Jak asi víte, letos v červenci došlo k první novodobé energetické krizi. Červenec je přitom měsíc, kdy jsou dny nejdelší. To dokazuje neúčinnost letního času. Je pravda, že v 70. letech byly žárovky považovány za energetické žrouty (to byl impuls k zavádění letního času). Jenže v dnešní době jsou hlavními žrouty klimatizační jednotky. Dnes už neexistuje přímý vztah mezi délkou světelného dne a spotřebou elektrické energie. V létě sice méně svítíme, ale zato pustíme klimatizaci a "nula od nuly pojde". Letní čas tedy prakticky žádné úspory nepřináší.

Proto se také v současné době letní čas vyhlašuje jen kvůli pocitu mezinárodní solidarity. Hospodářské důvody po letní čas už pominuly. A co říci závěrem? 29. října 2006 se vracíme ke klasickému času (SEČ). Psát o zimním čase je asi tak "výstižné" jako rovnice 1+1 = 3.


imageČasSoumrak z hlediska leteckých předpisůimage