¦ Kontakt ¦ Hledat image

Různé stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.7.2003

Zde je vše, co se nikam jinam nevešlo.

Kouření stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.5.2010

Kouřová stopa za modelem je velmi působivý prvek. Do výfuku spalovacího motoru se vstřikuje nafta. Tryska se umisťuje do kolena výfuku (mezi motorem a tlumičem). Čerpadlo je ovládáno kanálem plynu. Nádrž se dělá cca stejně veliká, jako je nádrž na palivo. Dají se koupit i směsi na kouření, které voní.

Na stránce www.rcuniverse.com/magazine je popis:

Stručně
Používá se nafta + olej vstřikovaná do výfuku.
Model je zašpiněný

dobré výsledky dává použití lampového oleje
Firma 3W vyrábí kouřící směs, která model nešpiní.
(nevýhodou je vyšší cena)

Motor částečně kouřící kapaliny nasává zpět do válce a poškozuje se tak.

Zařízení lze použít i pro benzínové motory i pro metylové motory.

Jak na to je popsáno v článku Radka Černého v RC modely 3/2003.

Jak zjistit orientačně rychlost větru stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.4.2004

V různých článcích a návodech se v souvislosti s létáním s modely zmiňuje rychlost větru. Ne každý však s sebou nosí anemometr, aby mohl zjistit kolik to právě fouká. Rychlost větru se však dá s dostatečnou přesností odhadnout.

Stačí utrhnout hrst suché trávy a vyhodit ji nad hlavu. Pak stačí počítat sekundy, než trs dopadne na zem a odkrokovat si tuto vzdálenost. Vzdálenost vydělená odpočítaným časem dává hledanou rychlost větru v m/s. Do 10 m/s dává tato metoda docela dobré výsledky, mezi 10 - 20 m/s už to je horší. Nad 25 m/s už se nemá cenu odhadem zabývat. To fičí opravdu hodně a létají jen svahoví specialisté.

V televizi bohužel často udávají rychlost větru v km/h. Na m/s tento údaj přepočítate tak, že ho vydělíte 3.6 .

Rádiem neřízený model stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.12.2004

Příběh se stal v dobách, kdy rádio stálo skoro půlroční příjem. Vyrazili jsme ve třech na Ranou - já, táta a kamarád Jirka.

Byl krásný letní den, foukalo od východu kolem 5 m/s. Zaparkovali jsme na východní straně kopce, vybalili aeroplány a vyrazili jsme po cestě do sedla a odtud na vrchol. Protože jsme měli těžká éra (tehdy "obří" 3.5 metrovky), hodili jsme je už na úbočí. Takto poletujíc jsme dorazili až k pytli na vrcholu.


image
Raná od severu


Táta však zůstal dole a dokonce sešel zpět k parkovišti a poletoval nad předpolím kopce. Termika pracovala a tak neměl ani při poměrně slabém větru problém s udržením.

My s Jirkou jsme se proháněli na svahu a občas jsme se v termice pustili do výšky a do dálky. Zrovna jsme byli asi 200 m nad vrcholem kopce a začínali zápasit s malou viditelností modelů a příliš silnými stoupáky, když ze 150-ti metrové hloubky pod námi slyšíme: "Liborééé, Jirkóóóó". Táta tam huláká a gestikuluje. Jeho model (kopie Graupnerova Cirrusu) byl asi 50 m pod naší úrovní a ukázkově kroužil ve stoupáku, ze kterého jsme se s Jirkou snažili dostat o 250 m výše. Mysleli jsme si své. Co tak huláká? Nastoupal zezdola na naší úroveň. No a co! Teď by létala vrata od stodoly. Po chvíli jsme ale zezdola zachytili: "neřídím ... zapnutý ... nemám". A po chvíli ještě: "shoďte mi ho". Teď byl jasný ten řev. Hodil éro do vzduchu a nezapnul si přijímač.

Mezitím Cirrus vystoupal nad nás a my ještě nedokázali vyklesat na jeho úroveň. Každou chvíli hrozilo, že přelétne za kopec a zmizí někde v dálce. Asi 50 m před úrovní hrany a 50 metrů nad námi se však pustil zpět do kraje před námi, ale výšku nabíral stále. To už jsme na něj nalétávali, ale trefit se nám ho nedařilo. Za chvíli zmizel i stoupák a Cirrus začal klesat do předpolí. Oddechli jsme si. 

Bylo to však předčasné. Jak Cirrus sklesal, dostal se ke svahu a začal zase nabírat výšku - tentokrát ho vynášelo svahové proudění. Táta dole už zase šílel. My jsme mezitím přistáli. Pomalu se sunul nad cestou, kterou jsme šli nahoru. Bylo jasné, že míří do sedla. Seběhli jsme dolů do sedla a připravovali se na házení kamenů. Cirrus si však v sedle rozvážně kecl do trávy, takže dělostřelby nebylo třeba. Stačilo ho jen zapnout a hodit ...

Večer táta nemluvil. Ne z pohnutí. Přišel tím řvaním o hlas.

Jak rychle_létají? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.6.2006

To je častá otázka laické veřejnosti i modelářů samotných. Málokdy se rychlosti modelů exaktně měří a tak se jen odhadují. Někdy správně, někdy nesprávně.

Polomakety větroňů 4 - 6 m rozpětí létájí v kluzu kolem 60 km/hod (měřeno GPS během soutěže v Lipencích. Ve vleku za motorovým modelem letí rychlostí až 120 km/hod - te je rychlost kterou jsou vlekány skutečné větroně.

Malá elektra od Vasa model L-159 Alca (82 cm rozpětí) poháněná dmychadlem dosahuje rychlosti 180 km/hod (měřeno na Ampérfestu radarem).

image
www.vasamodel.cz

Historie firmy Rapier st�l� odkaz / permalink

5.9.2007

Na webu Minimakety CZ je zajímavý článek o historii firmy Rapier Pardubice.

Když to člověk čte, uvědomí si, kolik lidského úsilí, tvrdohlavosti, neúpěchů a šťastných chvil když se daří stojí za každým výdobytkem techniky!

Koktání s mikrofonem stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.3.2011

Pokud jste někdy zkusili používat mikrofon na sluchátkách třeba při namlouvání komentáře k filmu nebo při komunikaci s kamarády programem Skype, možná jste se potýkali a potýkáte s tím, že vás váš hlas ve sluchátkách ruší. Někdy to vede až k tomu, že začnete koktat.

image

Když vlezete do nastavení úrovně nahrávání, najdete pod mikrofonem ikonu reproduktoru. Klepnutím na ni příposlech do sluchátek vypnete. Zvuk z mikrofonu se už nebude do sluchátek přenášet, ostatní zvuky uslyšíte jako dřív.