¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Funkčnost a spolehlivost rádia - vysílače a palubní části rádia - je důležitým předpokladem pro pohodu při létání a hlavně jeho bezpečnost. Mnohdy se setkávám s velmi macešským přístupem ke komponentám RC soupravy a v důsledku toho padání modelů způsobené poruchami rádia. Připadá mi, že havárie modelů způsobené poruchami rádia a pády modelů "na ruce" jsou asi stejně četné. Není nic tak frustrující, jako hromada třísek a vědomí, že za to mohly vybité baterky, vadný vypínač nebo jiná triviální závada.

Nejlepší je poučit se z praxe a chyb jiných. Jste-li začátečníky, doporučuji vám: jděte se podívat někam, kde se létá, dívejte se a ptejte se.

Provoz rádia probíhá za poměrně náročných podmínek. Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak drsné tyto podmínky někdy jsou. Rádio musí pracovat v mrazu, ve vlhku (hydroplány), vedle drátů a elektromotorů v elektroletech, kterými protékají velké proudy. Musí snášet vibrace od motoru, velká přetížení při haváriích atp. Myslete na to při zástavbě rádia i při jeho provozu.

Viz také

Instalace rádia v modelu

Stavíte-li model podle plánku nebo ze stavebnice, narazíte často na stručnost stavebního návodu. V návodu je instalace rádia většinou popsána velmi stručně. Konstruktéři i prodejci stavebnic vám většinou nechávají velkou volnost v uspořádání instalace rádia. Nejste-li si jisti v této oblast svými schopnostmi, vyberte si stavebnici nebo dokumentaci, kde je instalace rádia určena a dostatečně popsána.

Instalace rádia musí splňovat několik základních kritérií:

více ...

Komponentystálý odkaz / permalink

16.10.2003
Při osazování modelu jednotlivými komponenty rádia je třeba je nějak vybrat. Aby bylo možné je vybrat, je třeba o nich něco vědět.

Kompatibilita rádiístálý odkaz / permalink

17.10.2003

Výrobky různých výrobců lze v jednom modelu zkombinovat. Například vysílač jednoho výrobce může spolupracovat s přijímačem jiného výrobce, přijímač může mít připojena serva různých výrobců, do rádia můžete použít krystaly od jiného výrobce atp. Aby to bylo možné, musí být tyto komponenty slučitelné - kompatibilní.


image více ...

Údržba rádiístálý odkaz / permalink

25.12.2003

image více ...

Kupování rádiastálý odkaz / permalink

30.12.2003

Rádio lze dnes standardně koupit stejně jako jiná elektronika. Můžete tedy v klidu volit co, za kolik a od koho koupit. Jak při nákupu postupovat?


image více ...

A co já, jaké mám rádio?

Moje rádia

Postupně jsem za svůj život vystřídal několik rádií.

více ...