¦ Kontakt ¦ Hledat image

Kde létat? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.7.2004

S dokončením přípravy prvního modelu k letu vyvstává otázka, kam jít s modelem létat. Kde ho zalétat a kam chodit létat pravidelně. Čím je model větší, tím je i tato starost větší.

Ale i malý model potřebuje poměrně velký prostor. Čím je vaše schopnost model řídit menší, tím více místa budete potřebovat.

Prostor potřebujete nejen pro vlastní let, ale myslete i na to, že zvuk motoru, který vám zní příjemně může spoustu jiných lidí otravovat. A musíte myslet i na bezpečnost. Aby se ve vašem letovém prostoru nepohybovali lidé, kterým může model ublížit a aby model v případě, že řízení nebudete zvládat, nenatropil hmotné škody na cizím majetku.

Zprvu jednoduchá otázka se v praxi ukazuje jako ne úplně jednoduchá. Až praxe ukazuje, že plochy, které se vám zdály vhodné, mají při bližším průzkumu nějakou chybu. Na co se při vybírání plochy zaměřit? Čeho si všímat?

Hlediska pro výběr plochy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.7.2009
  • Nepokoušejte se létat doma na zahradě. Ani pro opravdu malý model tu není dostatek místa. Nepokoušejte se létat ve městě mezi domy nebo v parku. Je tu málo místa a hlavně se tu pohybují lidé, automobily.
  • Najděte si volný prostor veliký minimálně jako fotbalové hřiště. Větší je lepší. 100 m není pro první lety žádná vzdálenost!
  • Vyhněte se plochám s tvrdým povrchem - vyasfaltovaným, vybetonovaným. Pád modelu na takový povrch vede k těžkým poškozením částí modelu. Ideální je louka porostlá trávou.
  • Dejte si pozor na vysoký porost v sousedství vaší plochy. Model zapadlý do obilí, řepky, kukuřice už nemusíte najít! Vyhněte se plohám sousedícím s vodními plochami.
  • Volte raději místa, kde se nepohybují lidé. Vyhněte se létání v blízkosti silnic, vyhněte se létání v těsném sousedsství letišť.
  • Pokud je terén vámi vybraný k prvním letům svažuje, měl by se svažovat proti větru.
  • Pokud fouká vítr, nelétejte v závětří překážek jako jsou sromy, domy, les, kopce.

Vysoké napětí stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

12.12.2007

Častou otázkou bývá obava z blízkosti elektrických vedení, zvláště pak vedení vysokého napětí. Modeláři se ptají, zda bude jejich rádio rušeno elektickým vedením.

image

Moje opakovaná zkušenost je taková, že vedení vysokého napětí přenos povelů k modelu neruší a lze létat nejen v blízkosti vedení, ale model je řiditelný i když je vedení mezi vámi a modelem. Tuto moji zkušenost potvrdilo mnoho jiných modelářů. Vedení vysokého napětí rádio neruší.

Problém s elektrickými dráty je jiný. Protože odhad vzdáleností často klame, hrozí srážka modelu s dráty vedení. A to může být pro model osudné. Nejen že drát vedení je jako pila a dovede se za určitých podmínek do modelu pěkně zaříznout, ale model mezi dvěma fázemi může být spálen nebo výbojem značně poškozen. Nebezpečné je také neodborné vyprošťování modelů uvízlých v drátech vedení pod napětím. A nebezpečné nejsou jen vedení vysokého napětí. I krotce vypadající vedení může být vám i vašemu modelu nebezpečné.

Takže létat na plochách a v prostorech kde je nějaké elektrické vedení lze, ale je třeba mít respekt a pokud možno za dráty nebo v jejich těsné blízkosti nelétat. Pokud se vám stane, že se vracíte k letišti odněkud s termického letu a před přeletem vedení potkáte silný klesák, přistaňte raději za dráty dál od sebe, než byste přeletem vedení riskovali srážku. Odhad někdy opravdu klame!

Konkrétní případ viz F3X Vertigo v plamenech.