Výuka létaní stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

16.08.2015

Učit se létat lze mnoha způsoby, některý způsob vede k cíli rychleji, jiný pomaleji. Každý jsme jiný, co je pro jednoho ze začátku složité, je pro jiného jednoduché, co jednoho znervozní, jiného nechá klidným. Výuka létání s modelem by měla mít hlavu a patu, pilotní žák by měl pro učení zvolit nějaký smysluplný postup - metodiku, i když jde jen o "zábavu". Učit se lze i náhodnými pokusy, ale jde to pomaleji, než když se postupuje nějak cíleně. Budete-li trpěliví, můžete se naučit létat bez toho, aby každá vteřina vašeho letu byla vykoupena hodinami opravování.

Minulý týden jsem si koupil prvního el.motoráka PIPER CUB. Jak jsem byl tak natěšenej, tak jsem jej samozřejmě poskládal, přečetl návod na ovládání a hurá do terénu. Jelikož jsem nikdy nelítal, tak jsme s kolegou usoudili, že první start provedeme hodem s ruky při plném tahu jak říkal návod. Let trval 2 vteřiny a bylo po čumáku. Jelikož neznám žádného modeláře tak jsem se pokusil o opravu sám. Další den jsem s již slepeným modelem vyrazil na odlehlou luční cestu a tam podle návodu již akreditovaného modeláře z internetu se pokoušel vzlétnout ze země. Asi na 30 pokus jsem zvedl svůj model do uctyhodné výšky 40cm, poté se mi to podařilo ještě dvakrát a došly baterie.

(magazín Mojehobby)

Ten kdo začíná s tímto koníčkem zgruntu, bez předchozího zájmu o letectví, stojí před mnoha problémy. Budu tedy postupovat opravdu pomalu a od začátku.

Létání na simulátoru stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.02.2012

Pro létání s rádiem řízenými modely si lze pořídit i simulátor. To je dobrá volba. Můžete se v klidu a bez stresu naučit „páčkovat“.

image

Ale pokusy o let v reálu venku na louce se skutečným modelem ve skutečném prostředí vám to nenahradí. Nápad „teď budu létat tři měsíce na simulátoru a na jaře už půjdu ven s modelem“ vede po těch třech měsících ke zklamání. Ono to potom venku je přece jen trochu jiné, než doma na počítači.

Používejte simulátor, učte se na něm, ale používejte ho jako doplněk vašeho výcviku s modelem venku. Zkuste si to, co chcete vyzkoušet venku nejdříve doma na simulátoru, a potom si to ověřte venku s modelem. Pokud si pro začátek vyberete vhodný model, nemusíte se prvních letů v reálu bát.

Trocha teorie nikoho nezabije stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

16.08.2015

Nebojte se, nebudu tu probírat teorie, proč letadlo letí. image Ale něco byste vědět měli, než vyrazíte s modelem ven.

  • Než vyrazíte ven, měly by být váš model a vysílač řádně připraveny.
  • Měli byste vědět, jaké místo si k létání máte vybrat a jaké počasí by mělo být.
  • Měli byste si promyslet, jak by měl let probíhat, jak vlastně má let modelu vypadat.
  • Měli byste si promyslet, jak se toho zamýšleného letu dá docílit.
  • Měli byste se seznámit s pojmy, které se v modelářství používají, abyste rozuměli, co vám kamarádi radí.


zpátky na: Registrace │ dál: Doma v klidu


přehled kapitol:

  1. Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely
  2. O čem to je?
  3. Výběr prvního modelu
  4. Abychom si rozuměli
  5. Nastavení vysílače
  6. Co ještě dokoupit
  7. Bezpečnost
  8. Registrace
  9. Výuka létání
  10. Doma v klidu
  11. Jak by mělo vypadat místo pro létání
  12. Jaké by mělo být počasí
  13. První let, zálet modelu
  14. Jak s vysílačem
  15. Slovníček pojmů