O čem to je? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

8.8.2015

Modelařina má mnoho podob a každý v ní hledá něco jiného. Někdo si chce jen zalétat, koupit model a užít si s ním zábavy. Někdo v tom hledá více, letecké modely a létání s nimi vidí jako součást letectví, zajímá se o letadla, zajímá se o historii letectví. Někdo modely kupuje víceméně hotové, někdo raději modely staví - ze stavebnic nebo podle plánů, někdo modely sám konstruuje. Někdo létá jen pro radost a pro potěšení, někdo rád soutěží a měří síly s ostatními. Někdo je samotář, někdo je raději s partou stejně "postižených" kamarádů. Někoho spíše než vlastní modely zajímá technika s tím související, vysílače, jejich programování, elektronika do modelů a podobně. Každému však modelařina přináší rozvoj jeho schopností a znalostí.

Většinou to bývá tak, že ti, co se věnují letecké modelařině dlouhodobě, postupně vyzkouší, co jim nejvíc sedí a tomu se věnují více. U některých se střídají období, čemu se více věnují. Velký vliv na to má taky zakládání rodiny, proto jsou mezi modeláři nejvíc vidět mladí kluci a potom starší pánové, jedni ještě nemají děti, ti druzí už mají děti z domu. A s čím vším a jak se dá létat se můžete seznámit třeba zde: S čím vším a jak se létá

Modelařina, pokud se zařadíte do nějaké party nebo klubu, má také společenský charakter. Při létání se setkávají lidé rozličných profesí a postavení, věkem od malých kluků po kmety, šikovní s méně šikovnými, kliďasové s pruďasy, chytří s hloupějšími a já nevím jaké ještě škatulky bych si vymyslel. Kamarádi takto získaní vám mohou pomoci a to nejen v modelařině.

Poznámka: Jmenuji tady muže různého věku, ale modelařinu dělají i ženy, tak si domyslete k těm klukům a mužům děvčata a ženy.

Základní otázky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

8.8.2015

Pokud nemáte žádnou zkušenost s modelařením, zkuste si nejdříve odpovědět na některé otázky.

  • Kolik jsem schopen do toho investovat peněz? - Zpočátku vás čeká pořízení modelu - stavebnice za tři až pět tisíc, případná koupě rádia, lepšího než je v setu ve stavebnici, za šest a více tisíc, různé potřeby za jedne až dva tisíce. Potom přijdou drobné nákupy sice stokorunových položek, ale z peněženky zmizí tisícovka jako nic. Mě jako kluka vydatně podpořili rodiče. Máte-li ještě jiného koníčka, který vyžaduje dost peněz, budete mít možná problémy.
  • Mám modely kde skladovat?  - Malý model lze uložit na skříň, větší modely jsou rozkládací a jdou taky uložit doma. Třímetrový větroň v rozloženém stavu zabere opřený v koutě stejné místo jako lyže. Problém je s modely se spalovacími motory, zbytky paliva a oleje jsou v bytě cítit. Ale plno modelářů bydlí v paneláku a vyrovnají se s tím.
  • Mám to kde dělat?  - Nejde to dělat doma v pokoji na koberci. Moje máma byla hodně trpělivá, ale když jsem vylil na válendu půlkilovku barvy, musel jsem se stěhovat do sklepa. V bytě jdou dělat malé modely nebo jen některé práce. Větší modely lze v bytě stavět taky, ale to už vyžaduje nějaký modelářský kout. A velkou toleranci spolubydlících!
  • Kolik času tomu chci a mohu věnovat? - Příprava modelů na létání a případně stavba modelů ze stavebnice vyžaduje nějaký čas, hodina dvě při sestavování modelu, případně desítky hodin při stavbě jednoduchého modelu, stovky hodin při stavbě modelu od píky. A s létáním je to podobné. Cesta tam, hodina dvě venku, cesta zpět a ne vždy to lze skloubit s programem rodiny. Buď to ostatní nebude bavit nebo se nedokážete soustředit na létání a zároveň hlídat děti.

    Po nějaké době, až naberete zkušenosti, se začnete při plánování svých aktivit řídit počasím, budete létání plánovat buď na dobu kdy nefouká, nebo naopak na dobu, kdy fouká z určitého směru. Dostanete se tak možná do konfliktu se zbytkem rodiny, který nebude chtít chápat, proč se zrovna nemůžete účastnit rodinného programu a proč nemůžete jít létat jindy.

  • Mám se čím dopravovat na létání? - Nelze létat "za domem v sídlišti" a je třeba se s modelem a se všemi potřebnými věcmi dostat někam na vhodnou plochu a model cestou nepoškodit. Já měl to štěstí, že mého tátu to popadlo taky, když mě viděl létat, a tak jsme jezdili autem spolu. Zpočátku jsem ale chodil na létání s modelem ve vaku na zádech pět kilometrů daleko. Znám modeláře, kteří přijdou na letiště pěšky s dvoukolákem nebo vozí model na sajdkáře nebo táhnou na vozíčku za bicyklem. Taková doprava ale ukrajuje z drahocenného času.

Možná jste se zalekli, ale určitě se nenechte odradit! Píšu to tu jen proto, abyste byli na to vše připraveni. image

Nechte si poradit st�l� odkaz / permalink

3.1.2023

Nejpohodlnější je začít létat s někým zkušenějším, kdo vám poradí s konkrétními problémy při výběru modelu, při stavbě, při prvních krůčcích v pilotování modelu. 

image

foto Václav Bašek

Ušetří vám to čas, peníze a možná i zklamání. Předpokládá to najít v okolí nějakou partu modelářů, s někým se seznámit. Lze se naučit létat i samostatně, ale s někým, kdo vám pomůže, to je snažší.

Nebýt vlkem samotářem má plno dalších výhod. Věci, které se v diskuzi na internetu pracně vysvětlují a pracně chápou a mnohdy není úplně snadné rady pochopit, se dají venku sdělit snadněji a plno věcí se dá okoukat.

Kde se dají získat nějaké kontakty? Viz První kontakt

V krajině jsme hosty stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.8.2015

Až budete hledat místo pro vaše létání, myslete na to, že každý kus půdy někomu patří. Louka, pole, hřiště, cesta, letiště. 

image

Všechno má svého majitele. Chovejte se tak, abyste nepoškozovali majetek jiných lidí, třeba zemědělcům úrodu, buďte ohleduplní.

Zamyslete se také nad tím, že váš model s motorem vydává nějaké zvuky. I ten s elektromotorem! Zvuk motoru ale i samotné vrtule je slyšet stovky metrů daleko.

Trpělivost, soustředění stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

11.8.2015

Za ta léta, co sleduji modelářské začátky ve svém okolí, i ze své vlastní zkušenosti jsem zjistil, že za mnoho havárií a rozbitých modelů může spěch, netrpělivost, nesoustředěnost.

Vzpomeňte si na tuto moji poznámku ve chvíli, kdy budete chtít něco ošidit, jen abyste už byli venku a letěli. Vzpomeňte si na to, až budete připravovat model k letu a souběžně s tím si budete povídat s kamarádem.

Nelétejte bezcílně. Stanovte si nějaký úkol, třeba i jednoduchý a snažte se ho splnit.. To by se mělo stát vaším standardem, mít vždy vymyšleno, kam v příštích okamžicích poletím, být v myšlenkách napřed. Zpočátku si to promyslete ještě s modelem na zemi.


zpátky na: Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely │ dál: Výběr prvního modelu


přehled kapitol:

  1. Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely
  2. O čem to je?
  3. Výběr prvního modelu
  4. Abychom si rozuměli
  5. Nastavení vysílače
  6. Co ještě dokoupit
  7. Bezpečnost
  8. Registrace
  9. Výuka létání
  10. Doma v klidu
  11. Jak by mělo vypadat místo pro létání
  12. Jaké by mělo být počasí
  13. První let, zálet modelu
  14. Jak s vysílačem
  15. Slovníček pojmů
  16. Koukáme na ostatní