¦ Kontakt ¦ Hledat image

Oblasti konstrukce st�l� odkaz / permalink

23.8.2018

Obory, kterých se bude vaše konstruktérská práce dotýkat:

  • aerodynamika - aby to mělo dobré výkony, volba pohonu
  • stabilita - aby se to dobře řídilo
  • pevnost, pružnost - aby to vydrželo a ve vzduchu a při přistání se to nerozpadlo
  • materiály, hmotnosti - aby to mělo dobré výkony, źivotnost
  • technologie - aby to šlo vyrobit, aby to tvarově odpovídalo projektu, aby slepené díly držely slepené
  • elektronika, programování - osazení rádiem a jinou elektronikou
  • motorářství / elektrikářství - volba pohonu, instalace motoru spalovacího či elektrického
  • testování, měření - jak to vyzkoušet před letem a během zalétávacích letů

image

Michael Selig, Professor of Aerospace Engineering, University of Illinois

Je to jen takový mírně nesystematický a neúplný výčet. Hloubka, jakou bude vaše konstruktérská práce zasahovat do různých oborů, závisí na tom, v jaké kategorii leteckého modelářství budete něco vytvářet, jaký model chcete stavět. Někdy jako konstruktéři zabrousíte do některého z těch oborů nevědomě jen tím, že použijete nějaké zavedené nebo osvědčené řešení. A to je něco, na co bych také rád upozornil. Ne všechno se dá exaktně spočítat, ne vše jde nějak jednoduše vysvětlit. Ty uvedené obory jsou nejen o nějaké teorii, ale jsou hlavně o praktických zkušenostech - rozuměj zkušenostech nasbíranými během desítek let mnoha konstruktéry. Ta teorie a praxe se předává během studia těch oborů, často na vysokých školách a během několika let. Odpovědět někdy na jednoduchou otázku jednoduše tak může být velmi těžké! ;-)

Milan Porkristl správně říká:

Pokud někdo hledá triviální odpověď na extrémně složitou otázku, existuje spousta jednoduchých a nesprávných odpovědí a jedna extrémě složitá, skoro správná.

Nelze všechno v konstrukci modelu jednoduše pořešit na základě nějakých jednoduchých pravidel. Tak jako ve velkém letectví navazují konstuktérské týmy na práce předchozích generací, i v modelářství se dá navázat na konstrukce našich předchůdců i současníků. A stejně jako ve velkém letectví spolupracují v týmu lidé různých specializací, i v modelářství se často dávají dohromady lidé se schopnostmi a možnostmi řešit vybranou oblast v konstrukci a výrobě modelu a pracují na jednom projektu.

image

V konstrukci modelů je ještě další záludnost. Modely se staví malé, ještě menší, větší, velké, obří, dají se modely podle velikostí roztřídit do několika kategorií. Já jim říkám váhové kategorie. A konstruovat modely v těch různých váhových kategoriích znamená postupovat různě při konstrukci i stavbě modelu. Zkušený konstruktér, který se zabývá konstrukcí a stavbou motorových modelů v kategorii 3 - 5 kg, bude postaven před zcela nové problémy pustí-li se do obra v kategorii 12 - 20 kg. A stejně tak nebude moci svoji zkušenost jednoduše uplatnit, vrhne-li se na stogramové motoráčky.

Když se to takto dá dohromady, vypadá to, že normální smrtelník nedokáže model zkonstruovat, postavit a uvést do provozu bez toho, aby byl profesorem v několika oborech a měl k ruce tým odborníků. Lze, ale chce to mít oči otevřené, naučit se koukat jak to dělají jiní, mít technický cit.


zpátky na: Konstrukce leteckých modelů │ dál na: Metody konstrukce


přehled kapitol:

  1. Konstrukce leteckých modelů
  2. Oblasti konstrukce
  3. Metody konstrukce
  4. Stavební výkresy modelů letadel, plánky
  5. Zvětšování plánků
  6. Použití výkresů skutečného letadla ke stavbě modelu
  7. Postup
  8. Zadání
  9. Křidélka
  10. Pohony
  11. Testování, zálet
  12. Příklady
  13. Nepřesnosti v konstrukci modelu
  14. Dodržení tvaru profilu
  15. Nepřesnosti při stavbě
  16. Nepřesnosti za provozu
  17. Ukázky, tipy

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Konstrukce)