image

Stativy typu Gorilla stálý odkaz / permalink

25.08.2014

Kvůli možnosti mít u sebe na cestách malý skladný pohotový stativ, který půjde nejen postavit na zem, ale taky připevnit ke sloupku nebo stromu, jsem přemýšlel o pořízení stativu typu Gorilla.

image

Malý stativ může mít člověk u sebe i v malém zavazadle, malý stativ umožní umístit kameru nebo fotoaparát v méně obvyklé pozici.

Stativ 31 cmstálý odkaz / permalink

20.03.2015

Stativ jsem koupil v Praze v Holešovicích v prodejně Pro foťák.cz. Cena je méně než třetinová oproti zavedeným prodejnám fototechniky aoriginálu Joby GorillaPod. Někdy ale koupě levného klonu znamená vyhodit peníze za nefunkční napodobeninu.

image

V tomto případě jsem koupil dobře. Stativ funguje jak má, ohýbá se jak má, nastavený tvar drží přiměřenou silou.

S výhodou se dá použít v interiéru, kde se s ním dostanete do míst, kam normální stativ nepostavíte, venku můžete umístit kameru nenápadně a hlavně vzhledem k rozměrům a hmotnosti stativu ho můžete nosit bez problému s sebou na výlet do přírody i po městě.

V klasické funkci stativu, kdy stativek stojí nohama na zemi, udrží bezpečně zrcadlovku i malou kameru. Dávám na něj přístroje do 1.5 kg váhy, ale ustojí asi i deklarované 4 kg.

Když začnete kameru nebo foťák věšet na nějaký sloupek nebo větev stromu, je to úplně jiná situace, to už je i ten 1.5 kg dost velká váha a je třeba si dobře promyslet, jak nohy stativu kolem sloupku nebo větve naohýbáte. Čím větší poloměr ohybů noh vytvoříte, tím větší moment bude zátěž kamery na klouby stativu vytvářet a snadněji se budou povolovat. Pokud to jenom trochu jde, snažim se využít popruhu kamery jako pojistky, kdyby stativ povolil a kamera spadla. Je dobré si to předem nacvičit. Nohy se zdají nekonečně dlouhé, ale když je začnete kolem něčeho obtáčet, začne vám délka chybět. A jedna věc je kameru nějak zavěsit a druhá nastavit ji ještě do horizontu. Cvičení nanečisto se určitě vyplatí!