Čas
Ať létáte se skutečnými letadly, s modely nebo jen virtuálně u počítače nebo studujete počasí kvůli plánovanému rodinnému výletu, setkáte se v každém materiálu s nějakým časovým údajem. Co však všechny ty časové údaje znamenají?
Ať létáte se skutečnými letadly, s modely nebo jen virtuálně u počítače nebo studujete počasí kvůli plánovanému rodinnému výletu, setkáte se v každém materiálu s nějakým časovým údajem. Co však všechny ty časové údaje znamenají?
Původně byla sekunda zavedena dělením dne na hodiny a jejich menší části. Den však souvisí s pohybem slunce po obloze a je tedy nepravidelný. To vedlo k definici sekundy jako části roku.
Moderně je sekunda definována jako doba trvání 9 192 631 770 period záření, které přísluší přechodu mezi dvěma velmi jemnými hladinami základního stavu atomu cesia 133.
Jednotka času byla získána původně druhým dělením hodiny. Druhý se v ruštině řekne "vtoroj" a odtud se do češtiny vzalo slovo vteřina. Slovo vteřina však bylo vyhrazeno pro díl úhlového stupně. Fyzikálním názvem zůstalo slovo sekunda z latinského "pars minuta secunda" – druhá malá část - myšleno hodiny.
Světový astronomický čas na poledníku v Greenwich.
UTC - Coordinated Universal Time, koordinovaný světový čas. Je to čas na nultém poledníku v Greenwich.
Říká se mu také Zulu time.
Je úzce vztažen ke světovému času UT1. Z UTC vychází světový systém občanského času. Světový koordinovaný čas UTC se liší od TAI vždy o celý počet sekund, tak aby se UTC co nejvíce blížil času UT1. Přestupná sekunda se vkládá jestliže se rozdíl mezi UT1 - UTC blíží hodnotě 0,9 s.
Mezinárodní atomový čas.
Je definován pomocí atomové sekundy. Je nezávislý na rotaci Země, je bez korekcí. Nejpřesnější dosažitelná časová stupnice.
Čas pásmový je jednotný čas pro oblast vymezenou dvěma poledníky lišícími se o 15o.
Aby měly skupiny obyvatel Země stejný čas, zavedl se čas pásmový. Je rovný střednímu slunečnímu času platnému pro střední poledník pásma. Aby hranice mezi časovými pásmy neprobíhaly místy s hustým osídlením, nejsou hranice mezi pásmy přesně podél poledníku, ale jsou křivočaré.
Universal Time. Světový čas na poledníku v Greenwich.
Pásmový čas pásma, jehož osou je nultý poledník.
Pro běžné potřeby platí: UT = UTC = GMT = SELČ-2h = SEČ-1h). Pro získání místního času v ČR je třeba k času UT příčíst v zimním období 1 hodinu (v zimě platí středoevropský čas), a v letním období 2 hodiny (platí letní čas).
Středoevropský čas.
V pásmu se středním poledníkem 15o (poledník prochází Nymburkem), platí čas středoevropský (pásmový čas).
Zavádí se z ekonomických důvodů. Je to tzv. čas "dekretový", protože se zavádí zákonem.
Zpravidla se od příslušného pásmového času liší o hodinu.