¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Co dělám?

Moje záliby, co dělám, ...

RC parašutististálý odkaz / permalink

17.05.2008

V sobotu se konala na letišti u Suché soutěž RC parašutistů. Organizátorem byl Martin Wainer. Já jsem se o ní dozvěděl jen díky kamarádovi z vlekání.

image

Areál letiště členové klubu RC klub CZE 113 stále pilně budují. Plochy určené pro návštěvníky tak stále připomínají staveniště, ale vlastní plocha pro létání je luxusní. Asfaltová dráha, travnatý pás vedle ní. Zázemí vedle plochy se stále rozrůstá. Poslední novinkou, kterou jsem zaznamenal, je zděná budova. Jedinou pihou na kráse tohoto areálu je létání proti slunci.

Vlastní akce byla spíše komorní. Jen šest soutěžících (jeden z Německa), kteří však měli k dispozici tři letadla pro vynášení.

image

image

Část dopoledne byli všichni uzemněni mlhou, která se zvedla až kolem desáté. Vysvitlo sluníčko, ale cáry mlhy dovolovaly létání jen do asi 150 metrů. Nakonec se zvedla i tato vrstva a mohlo se létat. Piloti parašutistů se mi ale jevili trochu jako salonní společnost. I když předpověď počasí hrozila na odpoledne deštěm, nikdo se do vzduchu moc nehrnul, i když byli vlekaři připraveni. První seskoky byly k vidění až po jedenácté.

image

Parašutista se zavěsí pod břicho vlečné břichem dolů. Má vypnuté rádio. To se zapne až když vlekař parašutistu odhodí. Vytáhne se količek upevněný k vlečné a to zapne přijímač v těle parašutisty. Parašutistu odhodí vlekař na pokyn pilota parašutisty v místě, kde si to pilot parašutisty přeje. Parašutista letí chvilku volným pádem, potom pilot otevře padák a letí k doskočišti. Během sestupu má předvést zatáčky 360 stupňů na obě strany.

image

image

image

image

Vlečná může vést i dva parašutisty najednou. Když uvážíte, že parašutista váží přes kilo a půl, tak je to pro vlečnou docela porce.

image

image

image

image

Odpoledne se soutěžení potýkalo s deštěm. Několik přeháněk, přikrývání letadel, úprk pod střechu. Chvilku sluníčko, potom zase déšť.

Vyhrál Jaroslav Beneš.

image

K vidění byly dva "smrťáky". Dvakrát se parašutistům neotevřel padák. Je to docela řacha, když parašutista žuchne do trávy. Piloti se potýkali s vlhkostí, která evidentně zabaleným padákům nedělala dobře. Létání je trochu podobné létání s větroni. Musí se dobře hospodařit s energií, odhadovat snos větrem. Trefit se do kruhu není vůbec jednoduché.

image
O akci jindestálý odkaz / permalink
20.05.2008

www.mkchlumec.cz - Ústecký hopík 2008

(zveřejněno na stránce Co dělám?)

print tisk