¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Údržba

LF-107 Luňák 4m

Napájení Luňáka po novustálý odkaz / permalink

23.05.2018

Mám pro napájení rádia ve větroních nový akumulátor Li-Fe-PO4 (A123) a stojí přede mnou otázka, jak ho použít v Luňákovi, kde mám serva pro napájení 6.0V. Budu muset pořídit BEC. Ale jaký?

image

Rozhodl jsem se, že dám do Luňáka BEC od Jetimodel. Důvod: měl jsem ho v šuplíku! image

Otázkou pro mě bylo, kolik vlastně všechna ta serva v Luňáku žerou. Všechno jsem zapojil, mezi baterku a přijímač jsem zapojil BEC a taky proudovou sondu od Jeti.

Přidání proudového čidla ve vysílači Můj Jeti Duplex DC-16 bylo jednoduché. Na displej vysílače jsem si dal proud měřený čidlem a odebranou kapacitu.

image

Pak jsem nastavil testování serv tak, aby se hýbala serva křidélek, výškovky a směrovky:

image

BEC jsem připojil ke staré Li-pol baterce 2S 2200 mAh a spustil test. Letadlo hýbající všemi kormidly jsem zanechal osudu a šel dělat "užitečné" věci. Když žena viděla a slyšela Luňáka žijícího vlastním životem, přišla mi hlásit: Zbláznilo se Ti letadlo! image

Vrátil jsem se k modelu po hodině. Spotřeba cca 1.500 mAh, max. proud 3.5 A. To odpovídá mým dřívějším provozním zkušenostem s Luňákem, létal jsem s baterkami NiCd 3000 mAh a nikdy jsem neřešil případ, že by se mi napájení během létání přepnulo na záložní akumulátor.

image

Ještě si oměřím, jak vyleze spotřeba, když budu nějaká serva trochu blokovat.

(zveřejněno na stránce Údržba)

print tisk