Strategie
[15.3.2023]
K tvorbě programů pro stroj jde přistupovat různě. Cílem je dosahovat velkého výkonu a tím i krátkých časů jednotlivých operací. Je lepší, když něco trvá deset minut než hodinu. Místo dvou třech večerů v dílně se dá věc stihnout za jeden. Méně hluku, méně spotřebované energie.
Zkouším nejdříve malý úběr malou rychlostí. Každý materiál je jiný, dřeva různé tvrdosti, balza, překližka, letecká překližka, depron, každý materiál chce své. U Stepcraftu to bylo jednodušší, u tvrdšího dřeva jsem se pohyboval v posuvech v hodnotách cca 400 mm/min, kdy jsem narazil na problém tuhosti stroje. U Lupy mohu jet rychlostí několik tisíc mm/min, o řád vyšší a stroj to zvládá. Rostou ale síly do materiálu a tím i nároky na upnutí obrobku, při velkých rychlostech asi bude menší přesnost.
S výhodou využívám možnosti programu Candle, který má nastavení Overriding. Při pokusech s řeznými výkony si ve Fusionu nastavím menší rychlost a během obrábění v Candle rychlost zvyšuji. 120%, 150%, 200%. Když to jde, do příští verze programu nastavím dvakrát vyšší rychlost a při dalším pokusu mohu zase pomocí Overriding zrychlit. Tak mohu rychle ozkoušet rychlost 2x, 4x, 8x vyšší. A někdy zase samozřejmě musím i zpomalit.
Zrychluji nejen proto, že docílím kratších časů obrábění, ale taky kvůli Fusionu. Ten v hobby licenci omezuje rapid pohyby, při exportu G-code nahradí skoro všechny příkazy G0 příkazem G01, G1. Je pro mě lepší jezdit v záběru vyšší rychlostí s menším úběrem, protože budu mít rychlejší přesuny frézy nad obrobkem. Pro mě je tedy obecně lepší lepší menší tříska a větší rychlost.
(zveřejněno na stránce Lupa-CNC, co s tím dělám)