image

Sony HX9V stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.01.2012
image
Na výpravě na kole odešel Canon Ixus 800IS . Zbytek výpravy jsem dofotil s mobilem, ale to se opravdu nedá! Oprava prakticky nepřipadala v úvahu - odešla závěrka a to znamená výměnu celé optické jednotky. A tak nastala nutnost vybrat a koupit nějakého náhradníka. Canon fotil dobře, dělal pěkné přirozené fotky, byl pohotový a dobře ovladatelný. Fotil jsem s ním za jízdy na kole, ovládání včetně změny nastavení jsem zvládal jednou rukou. Takže něco podobného.

Zadání jsem měl v hlavě, založil jsem si tabulku v Excelu a začal z vebů prodejců a výrobců doplňovat parametry vytipovaných fotoaparátů. Ze seznamu mi vyšli čtyři kandidáti, kteří splňovali mé zadání: objektiv dostatečně širokoúhlý (28 až 24 mm), hodně světelný (nelépe 2 nebo méně), menší šum ve slabém světle, dobrá ovladatelnost (tlačítka, ne dotykový displej, priority času a clony), pohotovost a nakonec i možnost točit HD video. A cenu do cca 8 tisíc.

image

Našel jsem si k nim hodnocení lidí na fotografických diskuzních fórech, prohlédl si testy na zavedených serverech, kde zveřejňují podrobné testy aparátů. To mi zabralo dva večery (ach jo!).

Další den jsem se vypravil do prodejny Foto-Škoda s tím, že si tam fotoaparáty prohlédnu, osahám a jeden z nich tam koupím. V prodejně jsem byl asi hodinu a půl, v ruce měl nejen ty vytipované aparáty, ale i další, které také splňovaly mé zadání, ale byly už trochu nad zadanou cenou o dva až čtyři tisíce.

Nakonec jsem se šel podívat k pultu, kde probíhala prezentace Sonyho. Mladý muž tam kadencí kulometu informoval okolostojící o výhodách foťáků a kamer ležících před ním na pultě. Vyložil jsem mu svůj příběh a on mi nabídl Sony HX9V. Předvedl mi ho, nechal mě s ním běhat po krámě, trpělivě odpovídal na mé dotazy. Zkrátím to: nakonec jsem si odnesl Soňáka, fotoaparát, který z mé tabulky vypadl hned kvůli prvním sloupcům v mé tabulce - světelnost objektivu, fotoaparát, který nemá priority času a clony. Prostě něco jiného, než jsem si zadal. image

Ale abych nevypadal úplně jako blbec, který se nechá zlomit reklamními řečmi, já si o tom foťáku něco přečetl minulý večer kvůli tomu, že ho lidí chválili za video. A viděl jsem i zkušební fotky. image

Přemohla mě ale hlavně zvědavost vyzkoušet na sobě a v praxi, jak pokročila technologie zpracování obrazu. Zda všechny ty detekce obličejů, automatická panorámata, automatické rozeznávání scény a já nevím co ještě, zda to v praxi funguje a zda takový fotoaprát pomůže dělat fotky laikovi i ve ztížených světelných podmínkách, kdy dříve automatiky selhávaly úplně nebo snímek pokazily.


Fotografováníimage následující stránka