Principy zvyšování spolehlivosti
Spolehlivost rádia je daná:
- spolehlivostí jednotlivých komponent
- spolehlivost propojení komponent
- uspořádáním komponent
Spolehlivostí jednotlivých komponent
Spolehlivost jednotlivých komponent lze zjistit testováním. Protože výrobci nezveřejňují výsledky svých zkoušek ani podmínky zkoušek, je třeba vycházet ze zkušenosti své nebo jiných modelářů - shánět reference.
Reference lze sháněm mezi modeláři na modelářských akcích, dotazy na modeláře po internetu nebo v modelářských diskuzních fórech. vlastní zkušenost pozor na nové typy
Je třeba znát
Na co se ptát před nákupem komponent rádia?
Je třeba znát historii komponenty
To se týká zejména dílů pořízených z druhé ruky - z bazaru.
V takovém případě nevíte, co se s komponentou dělo. Zda byla havarovaná atp. Je dobré kupovat od někoho, koho znáte a komu věříte.
Do drahého modelu je lepší koupit díly nové. Šetření se v tomto případě nevyplácí.
Je třeba znát typ komponenty
Pokud si do svého modelu pořizujete nové typy - poslední ... nespolehlivý sw ... chyby techn, řešení
Fail safe
Při létání může nastat situace, kdy se model vymkne kontrole pilota. Dříve byl častou příčinou vysílač kolegy modeláře zapnutý na stejném kanálu. To dnes už prakticky nehrozí, ale hrozí vylétnutí modelu z dosahu vysílače, porucha vysílače, jiné rušení. V té chvíli se ve vzduchu pohybuje model naprosto nevypočitatelně a čím je model větší nebo rychlejší, tím je větší nebezpečí, že způsobí ve svém okolí nějakou škodu.
Některé přijímače jsou vybaveny funkcí fail safe. Přijímač vyhodnocuje přicházející signál a pokud po stanovenou dobu nedostane od vysílače správný signál (třeba 2 vteřiny), nastaví serva do předem stanovených poloh.
Nad tím, jak mají být serva v takovém případě nastavena se vedou spory. Někdo preferuje záchranu modelu, někdo preferuje bezpečnost okolí.
Já osobně preferuji bezpečnost. Nastavení by mělo být takové, aby se snížila rychlost letu a aby model dopadl na zem v blízkosti místa poruchy.
Je lepší model poškodit, než aby celý ulétl nebo aby někomu napáchal nějaké škody nebo nedej bože někoho zranil.
Samozřejmostí je zhasnutí motoru. Pokud je model vybaven brzícími klapkami nebo vztlaky tak nastavení konfigurace pro brzdění. Model by měl být uveden do klesavé zatáčky.
Viz také Zajištění funkce při poruše.
Testování
Někteří předtím, než nějaký díl rádia instalují do velkého drahého modelu nebo jinak ceněného modelu, nový díl nebo nový typ testují v podobných podmínkách v levnějším modelu.
Typickým příkladem takové komponenty je přijímač a krystal přijímače. Koupíte-li nový přijímač, přijímač nového typu nebo je váš přijímač s krystaslem po havárii, nemáte jistotu, jak se přijímač bude chovat ve vašem modelu. Třeba z důvodu, že nový přijímač může skrývat výrobní vadu. Nebo je váš přijímač havárií poškozen tak, že se vada hned a na zemi neprojeví. Nebo je u nového typu skrytá vada v jeho návrhu.
Proto někteři pro jistotu přijímač instalují do malého motoráku, u kterého případná havárie tak nebolí. A až když se osvědčí, tak putuje do velkého modelu.