¦ Kontakt ¦ Hledat image

Otázky začátečníků stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.02.2017

Když se člověk začíná stávat leteckým modelářem, má různé nápady. Někdy jsou ty nápady divoké, technik nad nimi zakoulí očima, někdy jsou technicky zajímavé, ale v praxi ne moc potřebné. A taky má každý plno otázek, na které dává odpověď až praxe.

Jakým proudem mám nabíjet akumulátor vysílače? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.03.2017

Po pořízení prvního vysílače a několika desítkách minut hraní s ním nastane situace, kdy je vysílač vybitý a padne otázka: "Kolika Ampéry nabíjíte ni-mh baterku do rádia?"

image

zdroj: facebook.com

vysílačové akumulátory se nabíjí malými proudy 1/10 C. Například na fotografii je akumulátor s kapacitou 2000 mAh, nabíjení by mělo probíhat proudem 200 mA. Bude to fungovat i s proudem 150 nebo 300 mA.

Nabíjení se ukončuje odpojením nabíječky. V praxi se nabíjení zahájí jeden den odpoledne nebo večer, druhý den ráno nebo odpoledne se nabíječka odpojí. Nabíjí se třeba 12 hodin. Způsob ukončení nabíjení tu zmiňuji proto, protože často se začátečníkům děje to, že spustí na svém nabíječi cyklus nabíjení, za hodinu nabíječka nabíjení ukončí a za chvilku vysílač zase hlásí vybitou baterii, i když by s nabitým akumulátorem měl fungovat několk hodin. Je to proto, že automatika nabíječů nefunguje při nabíjení malými proudy spolehlivě a předčasně vypne. Pokud to nabíječ umožňuje, je nutné nastavit ukončení nabíjení po dodání zadané kapacity a zadat kapacitu větší, než je kapacita akumulátoru.

Nejlepší je koupit jednoduchou nabíječku, které se k vysílačům běžně prodávají za cenu plus mínus 200 Kč. Výhoda je v tom, že můžete dobíjet vysílač a zároveň se můžete věnovat nabíjení akumulátorů v modelu. Další výhodou je, že při nabíjení dodaným nabíječem stále nerozpojujete konektor akumulátoru od desky vysílače.

image

Při pomalém nabíjení nemusíte přemýšlet, jak moc je váš akumulátor vybitý. Akumulátory snesou trvalé nabíjení, nic se jim nestane, i když zapomenete nabíječ druhý den odpojit. Pomalým nabíjením po delší dobu mají články sady šanci se srovnat, stejnoměrně nabít.

Pokud máte ve vysílači Ni-MH nebo Ni-Cd akumulátory, je pořízení nabíječe určeného k vysílači a nabíjení "přes noc" nejspolehlivější způsob, jak udržovat vysílač v pohotovosti k létání po dlouhé roky. Tento postup eliminuje maximálně "lidský faktor", nemusíte nad nabíjením přemýšlet, nespletete se.


kam dál: Indikace pádové rychlosti


přehled kapitol:

  1. Jakým proudem mám nabíjet akumulátor vysílače?
  2. Indikace pádové rychlosti
  3. Mráz
  4. Nestane se akumulátorům něco v mrazu?
  5. Mráz a dosah vysílače