image

Ventus 2ax od HV Techstálý odkaz / permalink

27.03.2016
Moravská firma HV Tech Vlastimila Hecla vyrábí maketu Ventuse 2ax o rozpětí 3.6 metru (měřítko cca 1:4). Pro mě to je velikost na půli cesty mezi malými maketami s rozpětím do 3 metrů (měřítko 1:6) a většími maketami s rozpětím přes 4 metry (1:3,5 a výše). Ty malé makety o rozpětí 2.6 metru jsou o ničem, dynamika jejich letu nemá s předlohou nic společného a létání s nimi je často spíš trápení, ty velké létají krásně, ale jsou náročnější na provozování. To vzbudilo moji zvědavost. Co provozování modelu této velikosti obnáší? Jak model takové velikosti létá?

Samozřejmě je takový stroj pro mě krásný! U moderních větronů se snoubí ladnost křivek trupu a křídel, čistota jejich povrchu s ladností pohybu v prostoru.

image

Těch několik fotek na webu HV Tech dává tušit, že je model co do maketovosti pěkně zpracován, provedení se zdá dobré. A tak po krátké dohodě s panem Heclem putuje na moji adresu objemná krabice s Ventusem v provedení "2ax-2":

GFK trup se zatahovacím podvozkem, směrovka, výškovka, hotová kabina, potažená křídla lomená dle originálu polystyrén dýha se zabudovanými brzdícími štíty, konektory, cvaky, křidélka a vztlakové klapky na odtrhové tkanině, kryty a rámečky serv, spojka křídel, hotový kokpit, příslušenství (koncovky táhel, táhla), nálepky, návod.

Nové pro mě bylo, když přišel mail s dotazem, jakou imatrikulaci chci na modelu mít. Tak jsem začal pátrat, zda u nás Ventus 2ax létá, a našel jsem tohle číslo:

image

Tak jsem si poručil imatrikulaci OK-0007. Stejně tak jsem si mohl zvolit soutěžní označení velkými písmeny na směrovku.

První seznámenístálý odkaz / permalink

29.03.2016

Když přebírám od přepravce obří balík, tak si říkám, že jsem možná tu velikost pro přepravu trochu podcenil. Jsem sice vyšší než krabice na stojato, ale když ji nesu, tak před sebe moc nevidím image

image

V kanceláři to nevydržím a otvírám víko krabice. Uvnitř svítí bílá křídla a trup, vše pečlivě zabalené v bublinkách a zajištěné proti pohybu polystyrénem a kartónem. Nevím, zda je těžší model z bublinek vybalit nebo ho do nich balit, mě dalo vybalování práci image, protože jsem potom musel být schopen zase model řádně zabalit pro další převoz autem.

Model je krásný, po vybalení a kontrole obsahu krabice ho ve stísněné kanceláři sestavuji. První detail, který mě zaujal, je kvalita potažení křídla fólií. Druhá věc, kterou si při prohlížení modelu uvědomuji, jak je super, že je kabina komplet hotová. Žádné stříhání průhledného výlisku překrytu, žádné pasování na rámeček. Pěkná kabina dělá vzhled modelu, dá se to dost pokazit upatláním lepidlem. Tahle je navíc s interiérem. Vypadá to všechno hezky, všechno pasuje jak má. Další zkoumání si nechávám na doma.


dál: Schempp-Hirth Ventus 2ax


přehled kapitol:

 1. Ventus od HV Tech
 2. Schempp-Hirth Ventus 2ax
 3. Vybavení
 4. Použít LiFe akumulátor?
 5. Výběr serv
 6. Stavebnice
 7. Zálet
 8. Létání s Ventusem
 9. Údržba
 10. Komu je určen
 11. Hodnocení
 12. Parametry
 13. Fotky s Ventusem
 14. Videa s Ventusem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám)