Raynox HD-6600 PRO
Objektiv kamery Canon HV40 umí nejkratší ohnisko 46.3 mm. To není moc širokoúhlý objektiv. Pro filmování v interiéru to vůbec nestačí, filmování skupinky osob je obtížné, protože musíte mít odstup, aby jste je zabrali, ale to se zase mikrofon dostane moc daleko. A samozřejmě pokud filmujete architekturu v ulicích města, budete těžko získávat potřebný odstup od filmovaných objektů.
Proto jsem se rozhodl pro pořízení předsádky Raynox HD-6600 PRO, která zkracuje ohnisko s faktorem 0.66, a mám tedy k dispozici přijatelnější ohniskovou vzdálenost 31 mm.
Na uvedené ukázce je patrný rozdíl v zorném poli objektivu. Dobře je také patrné, že předsádka jen minimálně deformuje obraz - soudkuje jen málo.
Při vyjetí zoomu na velká přiblížení je obraz dost neostrý, ale to není režim, v jakém tuto kombinaci kamery a předsádky budu používat.
Kamera je s předsádkou o poznání těžší. To by samo o sobě nevadilo, ale těžiště kamery se posunulo dopředu a kamera už neleží na dlani. Musí se k dlani prsty pravačky obemknutými kolem jejího těla o poznání pevněji stisknout.
Použití kratšího ohniska umožňuje popsat prostor bez pohybu kamery. To je vidět na konci ukázky, kdy je se dá ze statického záběru získat pojem o prostoru kolem. Bez předsádky se musí švenknout třeba ve svislém směru, aby divák předsatvu o prostoru získal.
Na následujícím videu je příklad využití širokoúhlé předsádky při filmování v interiéru. Záznam byl pořízen v malé místnosti, ve které se nedá získat od snímaných osob dostatečný odstup. Se širkoúhlým objektivem lze statickým záběrem popsat charakter prostředí, lze nahrát rozhovor dvou lidí. Bez předsádky je to s takovouto kamerou obtížné. Hovor dvou lidí se dá natočit jen švenkováním z jednoho na druhého, s nehybnou kamerou nemáte čanci.
Nevýhodou je, že když chcete udělat detailní záběr nějaké osoby, musíte k ní přistoupit opravdu hodně blízko. Můžete filmovaného člověka i vylekat.