image

Zoner Photo Studio st�l� odkaz / permalink

19.11.2017

Používám program Zoner Photo Studio. Dříve se to jmenovalo Zoner Media Explorer a byl to program pro organizaci práce s fotografiemi, uměl jen základní editaci. Dnes je to program, který pokryje pracovní cyklus od organizace fotografií v počítači, přes jejich úpravu po přípravu jejich prezentace. Cena programu je velmi příznivá a mohu ho každému amatérskému fotografovi doporučit.

image

Web: zoner.cz

Hlavní výhodou programu je, že se všechno kolem fotek dá udělat v jednom programu, další významnou výhodou je hromadné zpracování fotografií. Nemusím tak pracně upravovat snímek po snímku, ale program buď upraví fotky všechny najednou nebo mi je zobrazuje jednu po druhé a já nastavuji nebo potvrzuji jednotlivé fotky. Viz Digiaréna: Hromadná úprava snímků v Zoner Photo Studiu 9

Důležité ji i jeho chování při převzorkování. Některé programy při otočení snímku, změně jeho velikosti, uložení a podobných akcích svévolně a bez možnosti ovlivnění mění stupeň komprese snímku nebo mají nevhodný mechanizmus převzorkování. U ZPS to jde nastavit a fotografie i po různých manipulacích vypadají stále dobře. Stejně tak nepřijdu o EXIF informace.

Program pomůže i při prezentaci fotografií. Hodně využívám jeho schopnost fotografie promítat přes celou obrazovku. Možnost různých způsobů prezentace fotografií. Export alba do PDF dokumentu Jednoduše lze vygenerovat album do jednoho PDF dokumentu. Ideální například pro zaslání přehledu fotek mailem. Adresát si tak může vybrat snímky, které chce poslat v plném rozlišení.Generování alba do HTML

Využívám vložení textu do fotografie. I tuto akci lze provést hromadně. Hromadně lze zapsat EXIF informace: autor, název snímku, datum pořízení atp.

Program Zoner Media Explorer je možné stáhnout z www.zoner.cz jako 30 denní zkušební verzi. Na firemních stránkách je dostatečně podrobný popis. Za cenu, za kterou se program prodává je to podle mě dobrá koupě.

Tutoriály od Jiřího Nárty stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.5.2019

Základy práce s vrstvami:

Odstranění nežádoucího objektu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.5.2019

Občas je v záběru něco, co tam nechci. Třeba teď při posledním létání jsem pořídil fotografii, kde mi po ořezu zůstal na okraji fotky kamarádův loket a ještě větší ořez už nebyl možný, to už kompozice nevypada dobře. Řešíval jsem to v Zoner Photo Studio klonovacím razítkem.

image

To je však docela pracné, musí se pracovat s rozmazáním, musí se ale dávat pozor, aby nebylo vidět nějakou změnu struktury v místě zásahu. Třeba tady na tom snímku ta hladina vody není zrovna jednoduchá. Jiří Nárta mě upozornil na jiný nástroj, který to všechno odpracuje za mě! image

Tím nástrojem je Vyplnit podle okolí, Shift+Del. Stačí lasem vybrat motiv, který chceme odstranit

image a potom stisknout Shift+Del nebo v menu Výběr - Vyplnit podle okolí

image

Je to rychlé, je to jednoduché. Pokud ten odstraňovaný objekt dělá nějaké stíny nabo mění barvu svého okolí, není problém oblast výběru trochu rozšířit.


zpátky na: Software pro editaci fotografií │ dál: Adobe Photoshop


přehled kapitol:

  1. Software pro práci s fotografiemi
  2. Software pro editaci fotografií
  3. Zoner Photo Studio
  4. Adobe Photoshop
  5. ImageMagick
  6. Software pro archivaci fotografií

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | Software)