image

Vrtulestálý odkaz / permalink

31.12.2003

Výběr vrtule závisí nejen na typu motoru ale také na režimu letu modelu, stupně zaběhání motoru atp. Pro začátek ale určitě vystačíte s vrtulí doporučenou výrobcem motoru. Jako začátečník dejte přednost levné vrtuli z plastu.

Tlačná vrtulestálý odkaz / permalink

11.07.2006

Tlačná vrtule je vrtule, která při běžném smyslu otáčení motoru (doleva) vyvozuje tah opačně než běžné vrtule. Běžná vrtule "fouká" na motor, tlačná směrem od motoru.

Tlačné vrtule se používají u spalovacích motorů umístěných na konci trupu nebo na odtokové hraně křídla. Někdy takto imitují pohon proudového letadla.

Značení tlačných vrtulístálý odkaz / permalink

11.07.2006

Jak se v katalogu nebo v ceníku na internetu pozná tlačná vrtule?

Někteří prodejci přidávají k označení vrtule písmeno P. Že by to znamenalo "push" - tlačit?

Jakou vrtulistálý odkaz / permalink

30.07.2006

otázka: Mám dotaz: jakou vrtuli dát na model Extra 300s 140f pro motor MVVS 26 IFS. Výrobce doporučuje 16/12, nebo 16/10, nebo Mejzlík 18/8. Vy udáváte 18/6 a 18/8.

Chtěl bych se zeptat, co když chci dát na model vrtuli třílistou? Je na to nějaký výpočet?

odpověď: Já se k rozměru vrtule dopracoval dotazy u majitelů stejného/podobného modelu a stejného motoru. Mám na motoru naběhány jednotky hodin a tak budu jistě ještě používat vrtule i jiných rozměru, až bude motor opravdu zaběhlý. Důležité je taky, jaký je k motoru výfuk. To taky volbu vrtule ovlivní. Různé vrtule stejného rozměru se taky jeví jinak. Vrtule od Pelikána bude fungovat jinak než vrtule JAS, i když obě mají udaný stejný rozměr 18/6.

U třílistých vrtulí se uvádí, že by vrtule měla mít o palec menší průměr a o palec větší stoupání než vrtule dvoulistá. Když se podíváte na doporučované vrtule na stránkách výrobců motorů, tak to tak odpovídá.

Nevím, jak jste pilotně pokročilý, ale místo drahé třílisté vrtule bych šel do dvoulisté dřevěnky přijatelné ceny. Jistě je rozdíl zlomit vrtuli za sto stopadesát korun nebo vrtuli za tisíc. Zkusil bych si koupit vrtule ve vámi uváděném rozsahu a postupně je vyzkoušel - tak jak je budete lámat :-)

Otázkou také je, jaké vrtule dokážete sehnat. S nákupem vrtulí těchto rozměrů to není úplně snadné.

( zveřejněno na stránce Otázky a odpovědi )

Příkladyimage