image

Epoxidystálý odkaz / permalink

08.04.2012

Epoxidy jsou asi nejčastěji používaná lepidla při stavbě skutečných letadel.

V modelářství se používají k lepení uzlů (zejména dřevěných), kde záleží na pevnosti: kořenová žebra křídla, centroplán křídla, motorová přepážka, uložení podvozku atp.

Epoxidová lepidla jsou dvousložková, před použitím se smíchají dvě složky: pryskyřice a tvrdidlo. Během tuhnutí mění lepidlo konzistenci. Postupně houstne, potom zgelovatí a nakonec vytvrdne do více nebo méně tvrdé hmoty. K vytvrdutí dochází v řádu několika hodin.

Lepidla tvrdnoucí dříve než za hodinu jsou tzv. "desetiminutová" lepidla. Pozor ale na to, co znamená těch 5, 10 nebo 30 minut na lepidle uvedených. To je doba, po které je už možné se slepenými díly manipulovat. Je možné je namáhat až třeba po 8 hodinách a plné pevnost dosáhnou třeba až za 24 hodin! Je to tedy ulehčení lepení modelu při stavbě nebo opravách, kdy nemusíte s další operací čekat do druhého dne. Ale neznamená to, že rozlámete nějaký důležitý díl modelu, slepíte ho "desetiminuťákem" a za půl hodiny jdete do vzduchu!

Není vhodné používat příliš rychlá lepidla. Doba tuhnutí by měla být delší než 30 minut. Lepidla s kratší dobou tuhnutí přechází příliš brzo do fáze gelu a nestačí se dobře propojit s lepenými díly.

ChS Epoxy 1200stálý odkaz / permalink

14.09.2012

Epoxy 1200 je asi nejznámnější pryskyřice určená pro lepení. Je to dvousložková epoxidová pryskyřice určená k lepení pevnostních spojů s dobou tuhnutí v řádu hodin. Lepí se s ní motorové přepážky, kořeny křídel a podobně. Její náhradou je ChS Epoxy 324.

Tato pryskyřice se kdysi se používala i při laminování, ale pro to není vhodná svou hustotou. Za komunistů prostě jiná pryskyřice v maloobchodě nebyla k sehnání. Je to lepidlo a ne laminační pryskyřice.

Pro laminování je výhodnější pořídit pryskyřici pro to speciálně určenou. Laminační pryskyřice se při prvotním srovnání zdají oproti Epoxy 1200 moc drahé, ale není tomu tak. Laminační pryskyřice umožňuje oproti Epoxy 1200 docílit správný poměr pryskyřice - výztuž (sklo / uhlík) a v praxi uvidíte, že její spotřeba je nečekaně malá. I s malým balením laminační pryskyřice tak vystačíte na hodně oprav nebo na výrobu několika nových kompozitových dílů.

Viz Laminační pryskyřice

Čím ředitstálý odkaz / permalink

07.04.2012

Pro snažší nanesení na větší plochu nebo pro snažší a lepší prosycení skelné tkaniny lze Epoxy naředit.

Přidává se líh nebo aceton. Nemohu však tuto cestu doporučit. Dnes lze bez problémů koupit plnohodnotnou laminační pryskyřici. Kdo si jednou zkusí práci s laminační pryskyřicí s nízkou viskozitou, nebud euž vymýšlet, jak upravit Epox 1200. Epoxy 1200 je určeno na lepení.

ChS Epoxy 324stálý odkaz / permalink

06.04.2019

ChS Epoxy 324 je dvousložková epoxidová pryskyřice určená k lepení pevnostních spojů s dobou tuhnutí v řádu hodin. Lepí se s ní motorové přepážky, kořeny křídel a podobně.

Nahrazuje starší ChS Epoxy 1200.

Doba zpracovatelnosti je necelých 30 minut, zgelovatění nastane za cca 3 hodiny, k úplnému vytvrzení dojde za více jak 12 hodin, doporučená doba,. po které spoj dosáchne maximální pevnosti je 24 hodin.


zpátky na: PUR lepidla │ dál na: Ostatní


přehled kapitol:

  1. Lepidla
  2. Kyanoakrylátová lepidla / vteřinová / prstolepy
  3. Disperzní lepidla
  4. PUR lepidla
  5. Epoxidová lepidla
  6. Ostatní

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Technologie)