image

Jeti Duplex REX 10 Assiststálý odkaz / permalink

17.03.2019

Přijímač pořízuji (3/2019) z čiré zvědavosti.

image
Parametry
rozměry [mm] 51 x 28 x 11
hmotnost [g] 16
délka antén [mm] 200

Český manuál: manuál [PDF]

Nastavení je třeba provádět s přijímačem v modelu a zapnutým napájením, aby vysílač mohl s přijímačem komunikovat.

image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image

S přijímačem REX 10 Assist

Od rána je sluníčko a není zatím vichr, jak říká předpověď. Chci si vyzkoušet přijímač Jeti Duplex REX 10 Assist a tak ho instaluji do Jaka.

image

V Jaku jsem měl Přijímač R9 a přijímač REX10A je jen o nějaký milimetřík větší, mechanicky jsem nemusel nic vymýšlet.

image

Nastavení stabilizace se provádí pomocí průvodce. Průvodce je pěkně udělaný, srovnám-li ho s průvodcem FrSky, nenarazil jsem na nějakou nejasnost, rozchození stabilizace jsem měl za deset minut. Jediné, na čem jsem se zarazil, byla volba kanálu 24 pro přepínání módů stabilizace. Až když jsem zvolil kanál 10, přepínaní mi začalo fungovat. Zisky stabilizace jsem nechal na defaultních hodnotách tak, jak je průvodce nastavil pro "malého akrobata", a vyrazil jsem na louku.

image image image image image image image image image image image image image image image image

Fouká ještě víc než včera, vítr mi s letadlem lomcuje tak, že se systém odmítá inicializovat a asistentka mě vyzývá, abych uvedl letadlo do klidu. Pomáhá položit letadlo na pár vteřin na zem.

image

Hodil jsem letadlo do vzduchu s vypnutou stabilizací a chvilku zápasil se silnou turbulencí. Normálně bych do takového rozbouřeného ovzduší létat nešel, letadlo se zmítá z náklonu do náklonu, poskakuje nahoru dolů a proti větru se pohybuje rychlostí chůze. Zajímá mě ale, co s tím udělá stabilizace a tak vyšplhám do nějakých třiceti metrů a zapínám stabilizaci. Letadlo se zklidňuje a je normálně řiditelné a obratné, tak se vracím zpátky blíže zemi a zkouším létat základní jednoduchou akrobacii. Stabilizace zcela eliminuje příčné náklony od turbulence a do jisté míry žehlí i svislé poryvy. Co mě trochu zaskočilo, že se najednou vypíná motor. Zrovna v poloze s nosem svisle nahoru a ne moc vysoko nad zemí, stačím letadlo akorát jakž takž přivést na zem. Chvilku přemýšlím, co se děje a pak mi to dochází. Jak turbulence tak lomcuje letadlem, stabilizace se musí opravdu činit a taky musím kvůli větru o hodně víc vrčet proti větru. Druhou baterku proto lítám o dvě minuty kratší dobu.

image

image

image

Výprava ven i za takového větru splnila účel. Stabilizace funguje, jak jsem od ní očekával, a mohu přemýšlet nad filmovacím letadlem, do kterého bych takový přijímač mohl dát.

Režim záchrana

Dnes jsem byl kamarádovi radit jak nastavit vysílač a řeč přišla na "režim záchrana". Já jsem nic takového nezkoušel, tak jsem se podíval, co přijímač Jeti Duplex REX 10 Assist nabízí.

image

Vzal jsem Jaka a cestou na louku vlezl do nastavení přijímače

 • Manuální (Assist vypnut)
 • Trénink
 • Horizont
 • Normální (Damping)
 • Zamknutí (Heading Hold)

Nastavil jsem si jeden letový režim na Trénink. Za letu jsem přepnul na tento režim a výsledkem bylo, že model není možné přetočit křidélky ani půlpřemetem na záda. Nodovolí ani letět střemhlav. Odhaduji, že maximální náklon, který mi stabilizace umožnila, byl tak 45 stupňů, sestupový úhel cca 30 stupňů. V Pokročilá nastavení jsem žádná nastavení omezení pro tento režim nenašel.

Doma jsem v manuálu kouknul na popis:

Tento režim slouží pro pilota ke zvyknutí si na chování modelu a je vhodný i pro výuku létání začátečníků. V základu při horizontálním letu stabilizace nezasahuje do řízení. Jakmile ale budete chtít provést nějaký manévr, stabilizace nedovolí přesáhnout maximální bezpečné úhly pro náklon v ose křidélek, případně výškovky. Akrobacie v tomto režimu není možná.

Dá se tomu říkat i záchrana, protože stabilizace vybere střemhlavý let nebo srovná přísliš vellký náklon. Jako začátečník bych na to nespoléhal, určitě to není autopilot! Zejména když je model dobře omotorovaný a jede na plný plyn, i tak se dostane na zem dostatečně rychle. image

Příště vyzkouším režim Horizont:

Stabilizace horizontu je režim vhodný i pro začínající piloty. Algoritmus stabilizace v tomto případě umožňuje provádět základní akrobacii, jestliže však pilot ponechá ovladače ve středové poloze, model se postupně srovná do horizontálního letu. U modelů letadel mějte na paměti, že je nutné udržovat dostatečnou rychlost, protože je současně aktivní režim Zamknutí


zpátky na: Přijímač Jeti Duplex R4 │ dál: MVario2


přehled kapitol:

 1. JETI Duplex
 2. Vysílač Jeti Duplex DC-16
 3. Vlastnosti
 4. Emulátor DC/DS-24
 5. Přijímač Jeti Duplex R4
 6. Přijímač Jeti Duplex REX10 Assist
 7. MVario2
 8. REX 3L
 9. Zdroje
 10. JETI Duplex - Co je nového

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Rádia (RC) | JETI Duplex)