image

Fotografování skupinekstálý odkaz / permalink

22.08.2018

image

Fotografování skupinek není úplně jednoduchá záležitost a čím víc lidí ve skupině je, tím je to těžší. Je to těžké i pro fotografované, ne vždy je možné zařídit, aby nekoukali do slunce a uspořádání větší skupinky je zdlouhavé. Je tedy dobré být připraven a vlastní fotografování udělat co nejrychlejší.

Je dobré fotografování jasnými jednoduchými povely organizovat, aby fotografovaní věděli, že se něco děje. Když je třeba někoho posunout, nejjednodušší je identifikovt lidi podle oblečení - "pán ve žluté bundě". "Pán v druhé řadě pátý zprava" není dobrá cesta.

Aby se vyloučilo co nejvíc vad jako jsou zavřené oči, náhodná grimasa nebo otočená hlava, fotografuji v sekvenci třeba dvacet fotek v řadě a v případě nutnosti mohu přesunout nějakou hlavu z jedné fotografie na druhou.

Po vyfocení skupinu držím pohromadě a rychle zkontroluji, zda jsem opravdu něco vyfotil.

Kdo má objektiv typu zoom, měl by si dát pozor na široký záběr, fotka nevypadá dobře a hlavně lidé na fotografii mohou být i deformovaní a to vás nepochválí. 50 mm plus mínus je dobrá ohnisková vzdálenost.

Koukají jinam!stálý odkaz / permalink

24.08.2018

Poměrně častou chybou je, že lidé ve fotografované skupince koukají někam jinam než do objektivu. Stačí, když to udělají dva tři lidé ze skupinky a fotografie je pokažená.

image

Nejčastěji tato situace nastavá tehdy, když někdo z příbuzných nebo kamarádů někoho ze skupinky fotografovaných začne fotografovat z jiného místa, naž stojíte vy. Strhne pozornost části skupinky na sebe a část lidí potom kouká někam jinam.

Jak docílit, aby všichni koukali kam vy potřebujete?

Musíte převzít iniciativu a udržet pozornost fotografovaných. Nedovolit jim koukat jinam. Musíte se ujmout organizace fotografování. Někdy se to neobejde bez použití silného hlasu! image

Mluví!stálý odkaz / permalink

26.08.2018

Skupinovou fotografii kazí taky, když někdo ve skupince během fotografování mluví. Fotografie zachytí místo normálního obličeje grimasu.

Největší problém dělají v této chvíli notoričtí baviči, kteří se snaží rozveselit ostatní i v tuto chvíli. Musíte je na chvilku umlčet a nejlépe jasným příkazem: Teď nemluvte, mlčte, usmívejte se!


dál: Reportáže z akcí


přehled kapitol:

  1. Fotografování skupinek
  2. Reportáže z akcí
  3. Fotografování květin

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | Jak na to)


imageReportáže z akcíU vodní hladinyimage