image

Jak na to stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.03.2004

Nejjednodušší je sledování rádiového provozu v blízkosti letiště. Signál je dostatečně silný a i horší přijímač vám zprostředkuje zajímavý zážitek. Typické je použití přijímače pro letecká pásma na leteckých dnech. Všimněte si, kolik lidí chodí po ploše se sluchátkem zapíchnutým v uchu.

Stručně


Ve větší vzdálenosti od letiště uslyšíte spíše piloty v letadle než pozemní stanici.

Příjem pozemní stanice bude tím lepší, čím bude na zemi méně překážek směrem ke stanici.

Mlha a d隝 zhorší dramaticky možnosti příjmu.

Ani v autě nebude příjem nejlepší. Karoserie auta signál odstíní.

Připravte se na to, že jednotlivé relace jsou poměrně krátké a stručné. Budete se muset naučit je poslouchat. Chce to trochu cviku. Také počítejte s tím, že korespondence probíhá v angličtině. Jen na sportovních letištích je provoz v mateřském jazyce.

Řízení letového provozu probíhá v několika úrovních. Na jedné frekvenci probíhá korespondence letadel, která se teprve připravují k odletu, na jiné korespondence letadel startujících, na další frekvenci korespondence letadeljen prolétávajících okrskem řízení letového provozu atd. Na sportovních letištích se vše odehrává zpravidla na jedné frekvenci.

Pokud jste od pozemní stanice dále, můžete si pomoci použítím směrové antény. Ta má oproti pendreku na ručním přijímači větší zisk.

Já jsem od centra řízení letového v Praze Ruzyni poměrně daleko (asi 80 km vzdušnou čarou). Ze svého bytu mohu zachytit jen relace letadel přelétávajících na městem. Pozemní stanici nezachytím. Navíc příjem je ve městě zarušen průmyslovými provozy, počítači v okolních domácnostech, trolejbusy ...

Proto se poslechu leteckého provozu věnuji během výjezdů s modely do přírody. Z kopců v okolí Teplice zachytím:

 • Praha Control, Sector S, horní vrstva
 • Praha Ruzyně ATIS
 • Praha Ruzyně Delivery
 • Praha Ruzyně Ground

Připravte si předvolby přijímače stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
28.03.2004

Máte-li přijímač s možností předvoleb, nastavte si předvolby vedle sebe tak, aby jste mohli přecházet z kanálu na kanál podle logiky spojení a nemuseli potřebný kanál pracně v předvolbách hledat. Například odbavení letadla při odletu probíhá v pořadí:

 • Delivery
 • Ground
 • Tower
Tyto frekvence si tedy nastavte vedle sebe. Viz Přehled stanic v leteckém pásmu, frekvence, kmitočty. Tak jak se bude letadlo hlásit jednotlivým službám, vy budete moci jednoduše kanály přepínat a sledovat tak pohodlně kompletní rádiový provoz jednoho letounu.
Kde se dozvím, co ve svém okolí uslyším stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
19.06.2005

Kde se dozvím, na kterých frekvencích mohu poslouchat letecký provoz v místě kde právě jsem (v místě bydliště, o dovolené, na výletě) a co vlastně slyším?


image v˜ce ...
Nahrávejte přes kablík stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
11.04.2004

Pokud chcete rádiový provoz nahrávat, je lepší propojit přijímač a záznamové zařízení nahrávacím kabelem. Pokud provedete spojení přístrojů jako já, budete mít potíže.

Já to dělám tak, že držím záznamník vedle přijímače a nahrávám přes v záznamníku vestavěný mikrofon. To má nevýhodu v tom, že i slabý vítr ruší příjem a do záznamu pronikají i zvuky z okolí - chroupání bot za chůze, hovory lidí v okolí atp.

Nahrávejte kontinuálně stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
11.04.2004

Nevyplatí se záznam spouštět jen v době relace mezi pozemní službou a pilotem. A záznam spouštíte ručně nebo má záznamník možnost spustit záznam automaticky, vždy vám unikne kousek ze začátku relace. Je lepší zaznamenávat nepřetržitě v delším časovém úseku.

Kontinuální záznam má i tu výhodu, že i záznam ukazuje četnost a rozložení relací v čase.

Kde hledat frekvence věží stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
08.07.2004

Nejlepší je znát frekvenci věže letiště, o které se zajímáte, z nějaké dokumentace. Když ale frekvenci neznáte, musíte si ji najít sami. Ale kde?

Když jste tedy u nového letiště a neznáte frekvenci věže, zkuste hledat podle tohoto návodu.

Pokud máte přijímač schopný skenovat nějaké pásmo, máte výhodu. Prohlédávat však celé letecké pásmo není moc produktivní. Skenování se vám bude zastavovat na frekvencích jiných služeb a bude vám trvat opravdu dlouho, než naladíte věž. Pásmo 108-117.975 MHz je určeno pro navigační zařízení, pásmo 122.000-123.600 MHz je používáno pro informační služby a pro různé speciální účely. Pásmo 128.825-132.000 MHz je zabráno pro komunikaci aerolinek.

Zbývají pásma:
118.000-121.975 MHz
123.625-128.800 MHz
132.025-136.975 MHz

Zkuste hledat v těchto třech rozsazích v pořadí zde uvedeném.

Jiná anténa stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
26.07.2004

Pokud posloucháte někde dál od letiště, bývá signál relativně slabý. S krátkou anténou "pendrekem" toho moc nechytíte. Máte-li možnost připojit u vašeho přijímače jinou anténu, zkuste to.

Já mám na přijímači anténu přípojenou přes BNC konektor. Na dovolené jsem si chtěl vylepšit poslech vzdálených stanic. Koupil jsem si tedy v počítačnické prodejně jeden krimpovací BNC konektor, v Baumaxu kus dvoulinky (podobný kablík jako je třeba k holicímu strojku) a udělal jsem si z něj jednoduchou drátovou anténu.

Z dvoulinky jsem oddělil jeden vodič, ustřihl 2.5 m kus (cca délka vlny) a zamáčkl do konektoru (do středového kolíku) Místo krimpovacích kleští mi stačily (musely) kombinačky z auta. Anténu jsem připojil k rádiu, druhý konec jsem zavěsil na klacek z lesa a ejhle - příjem jako z praku.

Porovnání antén stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
01.09.2010

Na stránce Aeroweb je srovnání různých antén:


zpátky na: Přijímače pro příjem v leteckých pásmech │ dál: Služby


přehled kapitol:

 1. Letecká radiokorespondence
 2. Přijímače pro příjem v leteckých pásmech
 3. Jak na to
 4. Služby
 5. Přehled stanic v leteckém pásmu
 6. Přehled kmitočtů používaných armádou
 7. Live ATC

(zveřejněno v rubrice Letectví | Radio-poslech )